„Икономиката на една държава е като влак с много вагони и който целият е пълен. Той нито много бързо завива, нито бързо се ускорява, нито бързо спира. Всички процеси стават бавно и затова с това, което е направило Правителството досега, икономиката ще се движи до следващата година“. Това заяви икономистът Светозар Гледачев.
По думите му, въпросът е, че няма засега яснота кой ще стимулира с мерки този влак да се движи по-бързо, или да направи така, че влакът да спре.
И понеже всяка промяна в политиката води и до икономически промени, а „риба се лови в мътна вода“, точно в такова време – преход от едно Правителство към друго, се краде най-много и се правят най-големите промени.
„В момента се раздават последните парчета от баницата на „наши“ и „ваши хора“, защото не се знае после какво ще стане“.
Гледачев обаче предупреди, че в използваното от политиците време след избори за собствените им сметки, гражданското общество трябва да бъде особено чувствително и да бди за своите права.
Основният въпрос, който трябва да бъде решен от следващото правителство, е финансовата стабилност – да не се теглят кредити и да не се променя основният международен курс към еврозоната. Всичко дотук изглежда, че зависи от партията на Слави Трифонов, но тя няма ясна концепция, освен заявените популистки намерения. „От чувала, който ще отвори той, може да излезе и нещо много хубаво, и много лошо“.
От „Изправи се. Мутри вън“ и ДБ са заявили, че първото, от което се интересуват, е правовият ред в държавата, изборното законодателство, а това са бавни сектори от обществения живот, които бавно ще рефлектират в икономиката.
„Борисов го интересува фактът разбиращи хора да управляват икономиката, защото това решава неговите проблеми с мнозинството, което има. Но тези три опозиционни партии търсят правов реванш за проведените от него процедури, за концесиите и т.н. Ситуацията е сложна“.
Гледачев прогнозира още, че Правителство няма да бъде съставено много дълго време и през септември ще има нови парламентарни избори.
Правилата на играта – на обществения живот и на икономиката трябва да се сменят. От това зависи и нивото на корупцията в страната.
Цялото интервю чуйте от звуковия файл:
„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция. Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..
Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..
На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев... „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..
Няма да има ефект от бойкота на магазините от страна на хората на 13 февруари и цените няма да се понижат. Доходите са тези, които определят цените на хранителните стоки, а за последните 5 години заплатите са се увеличили със 100%. Това коментира финансовият анализатор Светозар Гледачев . „Никакъв ефект няма да има. Ефектът, който се..
Ще се окажат ли надценките на храните и исканията за по-високи работни заплати непреодолими препятствия пред управляващата коалиция? Според политолога и университетски преподавател Любомир Стефанов бюджетът ще предизвика напрежение. "Борисов вече заяви, че това с разходите, това с осигуровките и нарастване на заплатите, трябва да бъде много..