„Безкрайно много уважавам социологическия подход и смятам, че той дава добри моментни картини. Никога обаче моментната картина на допитването, дори няколко дни преди това, не съвпада с моментната картина на настроението на току-що решилия да направи нещо в политическия спектър български гражданин“. Това подчерта геополитикът и преподавател в СУ „Климент Охридски“ проф. Марин Русев.
По думите му, понякога е оправдано да има значими разлики в прогнозите и резултата. Като аргумент, той изтъкна, че никой не е предполагал, че над 50%, т.е. 3 млн граждани, няма да поискат да гласуват, че 2,5% са гласувалите с недействителни бюлетини, а 3% са гласували за „човека, който никой не познава и който се беше скрил в пясъците. За това гласуване потенциалният електорат на град като Плевен си е дал гласовете и за подкрепата на Васил Божков са похарчени около 2-3 млн евро“, подчерта проф. Русев.
Проф Русев посочи и друг феномен, обезличаващ труда на социолозите и очакванията на политиците – в избирателна секция в турски град със значителен брой български турци, заради грешно подсказване, са дадени 700 гласа за отцепилата се от Корнелия Нинова партия – „Българска прогресивна линия“.
100% са и гласувалите за ДПС в с. Зорница, Хасковско. От тях гласувалите машинно са 100% - сред тях 40% са турците, 30% -ромите и 30%-българите. „Толкова ли нямаше поне един, който да не си харесва комшията...“
Проф. Русев уточни, че занимавайки се с политическа география, заедно с неговия екип от СУ „Климент Охридски“, са направили неочакваното откритие, че всеки квартал, и дори секция, имат електорална памет.
„През 2019 г. направихме цялостно изследване на електоралната традиция по региони и по секции и познахме активността – тя винаги се движи до средноаритметичната досега. А що се отнася за досегашния избор, надценихме силно и БСП, и ГЕРБ, но не очаквахме, че ще има по 2-3% изтичащи гласове в непонятни посоки. Това означава, че 70-те лева на глас, които е раздавал човекът в пустинята, могат да изкривят и следващия вот. Той вече започва да не прилична на това, което наричаме „електорална памет“, а на „електорална буря“ на отвяване на съзнанието на хората в определена посока“.
Проф. Русев направи прогноза, че ако политиците не се разберат, ще се стигне до предсрочни избори и тогава картината може да се окаже отрезвяваща.
През 2010 г. Колективът издаде книгата „Електорална география на България“, която завършва с изречението „Навлизаме в нов електорален политически цикъл“.
„След 10 години излиза, че сме познали „белия кон и генерала, който се появи“ – въпрос на цикличност и преобразяване на мантрата на хора, които винаги идват с думите „Ние знаем какво ще направим“.
Интервюто с проф. Русев чуйте от звуковия файл:
„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция. Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..
Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..
На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев... „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..
Няма да има ефект от бойкота на магазините от страна на хората на 13 февруари и цените няма да се понижат. Доходите са тези, които определят цените на хранителните стоки, а за последните 5 години заплатите са се увеличили със 100%. Това коментира финансовият анализатор Светозар Гледачев . „Никакъв ефект няма да има. Ефектът, който се..
Ще се окажат ли надценките на храните и исканията за по-високи работни заплати непреодолими препятствия пред управляващата коалиция? Според политолога и университетски преподавател Любомир Стефанов бюджетът ще предизвика напрежение. "Борисов вече заяви, че това с разходите, това с осигуровките и нарастване на заплатите, трябва да бъде много..