Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Говоренето в Парламента - етикет, който трябва да се спазва

„В Центъра за анализи на политическата и журналистическата реч наблюдаваме политическата реч повече от 15 години, но генерални промени не се случват, защото наблюдаваме почти едни и същи лица“.  Това заяви доц. Надежда Сталянова – преподавател в СУ „Климент Охридски“ и основател на Центъра.

Тя  обаче изрази задоволство от начина, по който председателят на 45 НС Мика Зайкова още в първия ден от  съществуването му „внесе свеж полъх от трибуната – нещо, което всички  слушатели и граждани  очакват с нетърпение – интелигентно говорене по същество и с чувство за хумор и закачка. Видяхме – възможно е“.

По думите на доц. Сталянова, една от неприятните тенденции в парламентарното говорене е принизяването на публичната реч до едно битово, махленско-кръчмарско, скандалджийско ниво.

„Оставаме с впечатление, че няма диалог, защото в диалога всеки трябва да приеме част от тезата на своя събеседник или най-малкото, да го изслуша. А в махленския скандал всеки крещи своите аргументи и те не стигат до събеседника“.

Доц. Сталянова подчерта, че хората искат да чуят от устата на политиците аргументи, да видят човешкия им образ и че те са част от самите нас. Ако няма аргументи обаче, всички остават с чувство на безпомощност.

„Говоренето пред аудитория е етикет и той трябва да се спазва. Политиците от всички части на българския политически спектър  успяха да внесат някои от най-неприятните черти от езика на улицата“.  

Неприятните тенденции в политическото говорене могат да бъдат наблюдавани навсякъде в Европа. Съществуват и други примери – Британският парламент  с вековната си традиция, чувство за хумор и изисканост е пример за говорене по политически теми по много фин и въздействащ начин.

Повече – от звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В радиото не можеш да остарееш!

„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..

публикувано на 27.12.24 в 16:32

КЦМ отличи служители, работили по програма "Благодетел"

 На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..

публикувано на 27.12.24 в 10:33

Българите са доволни в личен план и песимисти за държавата

Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания".  То е проведено от  1 до 10 декември  и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията.  Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...

публикувано на 27.12.24 в 09:22

Споделеното родителство ще спре семейните войни

В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма  "Точно днес" коментира темата  за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..

публикувано на 26.12.24 в 10:56

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49