„С акта на Съединението България удиви света с това, че то бе извършено самостоятелно от българите от двете страни на границата. Тогава България е една малка зависима държава, която става независима няколко десетилетия по-късно. Въпреки това тя дръзна и осъществи това съединение, срещу което бяха всички Велики сили. В една абсолютно враждебна среда и изолираност, тя го осъществи и с това удиви Европа“. Това заяви преподавателят в ПУ „Паисий Хилендарски“ доц. Димо Чешмеджиев.
По думите му, Берлинският договор и до днес оказва влияние в някои отношения. България и до днес остава не напълно съединена. "Тя трябва да бъде единна и може би предстои и да се обедини и с още части от нейното т.н. землище“.
Доц. Чешмеджиев подчерта, че човек може да се сравнява с всички останали, за да напредва и да бъде успешена и това не пречи в същото време хората да бъдат патриоти.
„Нихилизмът е качество на неразвитите общества, каквото е нашето все още. Нихилизмът идва, когато човек е подценен в някаква степен, но се надявам да бъде изживян. За това виждам наченки. За мен обаче има повече значение пролетарският интернационализъм, който ни беше насаждан в съзнанието дълги години и там е по-пряката връзка с нихилизма, отколкото индивидуализма, който се толерира в някаква степен“.
Във всяко едно събитие, което се описва от историците, има определена митология.
„Така е и тук и ако четете спомени около Съединението, ще видите, че то не е протекло толкова гладко, както много често се представя. Митологията обаче тук не е чак толкова голяма, колкото при други събития“.
Според доц. Чешмеджиев, главната поука от акта на Съединението е, че ние /България/, сме в ролята на Давид, а има цяла армия от Голиати. Дори и да са много обаче, можеш да ги преодолееш, ако си умен.
Интервюто чуйте от звуковия файл:
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..
"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..
Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..
Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..
Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..