„Пропуснали сме 2 години без грип и не е ясно дали не сме позабравили малко базовия имунитет. Пандемията ни даде някои уроци. Един от тях е, че покрай ограничителните мерки, включващи и носенето на маски на закрито, респираторно синцитиалния вирус и грипа забравиха за нас.
Това са два много сериозни вируса, които могат да доведат до смърт. След като видяхме как могат да бъдат ограничени може да се работи за едновременна борба и с трите. Става дума за мерки, които могат да бъдат предприемани и във връзка със сезонната поява на тези заболявания“, коментира проф. Александрова и припомни, че в момента се разработва ваксина за ковид и грип.
Според проф. Александрова по-малкото случаи на коронавирус не трябва да ни успокояват и да смятаме, че пандемията е приключила, защото вирусите се променят. По думите й единият сценарий е следващият вариант да бяга по-добре от имунния отговор спрямо омикрон.
Другият е – да се появи вариант, който да съчетава разпространението на Омикрон с клиничната картина на Делта, която беше по-тежка. Има и трети вариант, в който да олеква клиничната картина.
„Омикрон беше първият вариант, чиято клинична картина е по-лека, но не бива да мислим, че това е безобиден вариант. Затова ваксинацията е важна.“, добави проф. Александрова.
Повече чуйте в звуковия файл.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..