Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кризата с газа е възможност да поправим исторически грешки

Възможността за поток на газ от Гърция към България е окуражително събитие, но не трябва да ни успокоява в дългосрочен план. Сега е важно да се доставят повече количества в хранилищата, за да се подготвим за зимата, каза по повод строителството на терминала за втечнен природен газ край Александруполис, в който и българската "Булгартрансгаз" има участие, Констанца Рангелова - старши анализатор в Програма „Енергетика и климат“ на Центъра за изследване на демокрацията.

По думите й България може изцяло да се откаже от руския газ, дори само заради малкото си потребление в сравнение с другите европейски страни. Все пак рискът да купиваме руски, но от друг доставчик съществува, каза експертът, но направи утговорка, че прякото договаряне не винаги е най- изгодното като цена. Има моменти, когато цената по дългосрочния договор е неизгодна спрямо тази на международните пазари. 

Русия винаги е използвала газа като геополитическо оръжие и опит за дестабилизация на целия ЕС. Когато става дума за партньор, който целенасочено подкопава не само енергийната, но и национална сигурност на европейските държави, важно е възможно най- бързо да спрем тази зависимост. 

Да, ще ни бъде трудно 1- 2 години, но след тях ще сме в много по- добра позиция в бъдеще. На Русия ще й е трудно в следващите 15 - 20 години. 

Констанца Рангелова прогнозира, че следващите цени, които ще договори България едва ли ща са по- ниски от сегашните, освен ако това не стане по линия на политическа подкрепа от държавите - износителки.

По отношение на намерението ЕС да се откаже от руския петрол до края на годината, тя смята, че това е лесно постижимо за България, защото имаме излаз на море и танкери до тук могат да стигат от много страни. Ако се наложат санкции, "Лукойл" ще бъде длъжен да намери алтернативи, поясни Рангелова.

Според нея кризата е възможност да осъзнаем историческите грешки, които сме направили и да започнем да градим едно по- сигурно бъдеще.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Търсим баланса между такса смет и "замърсителят плаща"

България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за  много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък .  Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..

публикувано на 28.11.24 в 16:53

Няма как да отстраним мафията с половинчати мерки и усмивки

Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..

публикувано на 28.11.24 в 14:37

"Успех за теб" връща децата в ОУ "Васил Левски" в Караджово

В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..

публикувано на 28.11.24 в 11:51
Доц. Иво Инджов

Българската политическа система е в ситуация на свободно падане

Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..

публикувано на 28.11.24 в 09:50
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52