Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кризата с газа е възможност да поправим исторически грешки

Възможността за поток на газ от Гърция към България е окуражително събитие, но не трябва да ни успокоява в дългосрочен план. Сега е важно да се доставят повече количества в хранилищата, за да се подготвим за зимата, каза по повод строителството на терминала за втечнен природен газ край Александруполис, в който и българската "Булгартрансгаз" има участие, Констанца Рангелова - старши анализатор в Програма „Енергетика и климат“ на Центъра за изследване на демокрацията.

По думите й България може изцяло да се откаже от руския газ, дори само заради малкото си потребление в сравнение с другите европейски страни. Все пак рискът да купиваме руски, но от друг доставчик съществува, каза експертът, но направи утговорка, че прякото договаряне не винаги е най- изгодното като цена. Има моменти, когато цената по дългосрочния договор е неизгодна спрямо тази на международните пазари. 

Русия винаги е използвала газа като геополитическо оръжие и опит за дестабилизация на целия ЕС. Когато става дума за партньор, който целенасочено подкопава не само енергийната, но и национална сигурност на европейските държави, важно е възможно най- бързо да спрем тази зависимост. 

Да, ще ни бъде трудно 1- 2 години, но след тях ще сме в много по- добра позиция в бъдеще. На Русия ще й е трудно в следващите 15 - 20 години. 

Констанца Рангелова прогнозира, че следващите цени, които ще договори България едва ли ща са по- ниски от сегашните, освен ако това не стане по линия на политическа подкрепа от държавите - износителки.

По отношение на намерението ЕС да се откаже от руския петрол до края на годината, тя смята, че това е лесно постижимо за България, защото имаме излаз на море и танкери до тук могат да стигат от много страни. Ако се наложат санкции, "Лукойл" ще бъде длъжен да намери алтернативи, поясни Рангелова.

Според нея кризата е възможност да осъзнаем историческите грешки, които сме направили и да започнем да градим едно по- сигурно бъдеще.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Петя Георгиева, ИПИ

36% от завършилите медицински сестри работят в болниците

Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..

публикувано на 16.05.25 в 17:04

Действията на президента са саботаж, популизъм и лицемерие

Президентът Румен Радев ще сезира Конституционния съд заради решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да не допусне искането му за референдум. В политическите среди се режисират сценарии, които целят да задушат важните теми в обществото, заяви президентът Радев. Манипулациите, че предложеният от него референдум е срещу..

публикувано на 16.05.25 в 16:42

Искаме увеличение на заплатите в музеите и галериите

Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров изтъкна в интервю за Радио Пловдив основните искания на протестиращите музейни специалисти. " Имаме искания за увеличаване на основният държавен стандарт с 20%, а не както е заложено в бюджета 6,49%" - заяви Тодоров. Огнян Тодоров, който е и председател на Сдружението на..

публикувано на 16.05.25 в 15:39

Необходим е дълбок структурен анализ за ситуацията в БНР и БНТ

След протеста на националните медии - има ли решение на управляващите за дофинансиране на БНТ, БНР и БТА? Според депутата Тома Биков, член на комисията по култура и медии в Народното събрание ситуацията в в БНР и БНТ не е тревожна от вчера. Но това, което може да се обобщи след изслушването на генералните директори на двете медии вчера е, че..

публикувано на 16.05.25 в 11:06

Младите не могат да компенсират излизащите от пазара на труда

До шест месеца трябва да е готова Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България. Това реши в сряда Народното събрание, като натовари със задачата министерствата на социалната политика и финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите. Какви са тенденциите за..

публикувано на 15.05.25 в 17:01