Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Един за всички, всички за един е силата на НАТО

Снимка: БГНЕС


Бившият военен министър Велизар Шаламанов коментира за програма "Ден след ден" ситуацията на продължаваща война близо до страната ни и състоянието на армия ни, която се нуждае от сериозно превъоръжаване.

Според него това, че днес  изтича мисията в България на нидерландските изтребители за съвместна охрана на въздушното ни пространство, а на тяхно място засега няма друга мисия от натовска държава, не може да е знак за намаляла опасност в сравнение с началото на  военните действия.

Рисковете нарастват с продължаване на операцията в Украйна, което е пълномащабна война. Ние трябва да търсим начин за увеличаване постепенно на използване на многонационални сили в България. Чудесно е, че се взе решение за батальонна бойна група от  Италия, но наличието на изтребители от съюзниците е изключително важно при тази ситуцаия в Черноморието, смята Шаламанов. 

Той припомни, че силата на НАТО е един за всички, всички за един.

Военният експерт коментира и възможността за използаване на Еър полисинг -  дежурство по охрана на въздушния ни суверенитет. Ангажиментът е по линия на членството ни в НАТО.

Той аназира и подготовката на българските летци, както и нуждите на българската армия от превъоръжаване. А на въпрос в кой род войски обновяването на техниката изостава най-критично - дали във военновъзушните сили - отговори:

Това,  което е критично важно, е наличието на реална инвестиционна програма, балансирана  между видовете въоръжени сили и родовите войски, която да е подкрепена с многогодишен механизъм за финансиране, различен от годишното бюджетиране, което в момента се използва и радикално нова система, радикално нова организация за придобиване и поддръжка на  техниката, защото виждаме в последните години от  „Пилатус” през "Спартан", "Кугар"  - да не  говорим за бронирани машини и друга техника. Придобиваме ги и след това не успяваме да ги подържаме, поради проблеми в процесите в планирането на финансови средства и в наличието на ефективни договори със производителите. Проблемът не е един при въоръжаването. Това което е ясно - по същия начин, по който се работи през последните 20 години- не можем да продължим, ако искаме да имаме армия, категоричен е бившият военен министър.   

Целият разговор може да чуете в прикачения звуков файл.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54
Д-р Христиана Бацелова

Грипът ще ни съпътства от януари до март

Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги"  д-р Христиана Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през  януари, февруари, до средата на март. "На този етап нямаме..

публикувано на 10.01.25 в 10:37

Неонатологията на МБАЛ-Пазарджик получи нови кувьози

Два нови кувьоза Dräger получи неонатологичното отделение на пазарджишката болница. Апаратурата е закупена със средства на лечебното заведение и ще бъде използвана за осигуряване на грижи за недоносени и новородени с нужда от специализирано лечение. Така закупените със собствени средства кувьози вече са 6, съобщиха от лечебното заведение...

обновено на 10.01.25 в 10:17

Няма никаква опасност за Панагюрското съкровище в „Гети“

„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..

публикувано на 09.01.25 в 16:04