Бившият военен министър Велизар Шаламанов коментира за програма "Ден след ден" ситуацията на продължаваща война близо до страната ни и състоянието на армия ни, която се нуждае от сериозно превъоръжаване.
Според него това, че днес изтича мисията в България на нидерландските изтребители за съвместна охрана на въздушното ни пространство, а на тяхно място засега няма друга мисия от натовска държава, не може да е знак за намаляла опасност в сравнение с началото на военните действия.
Рисковете нарастват с продължаване на операцията в Украйна, което е пълномащабна война. Ние трябва да търсим начин за увеличаване постепенно на използване на многонационални сили в България. Чудесно е, че се взе решение за батальонна бойна група от Италия, но наличието на изтребители от съюзниците е изключително важно при тази ситуцаия в Черноморието, смята Шаламанов.
Той припомни, че силата на НАТО е един за всички, всички за един.
Военният експерт коментира и възможността за използаване на Еър полисинг - дежурство по охрана на въздушния ни суверенитет. Ангажиментът е по линия на членството ни в НАТО.
Той аназира и подготовката на българските летци, както и нуждите на българската армия от превъоръжаване. А на въпрос в кой род войски обновяването на техниката изостава най-критично - дали във военновъзушните сили - отговори:
Това, което е критично важно, е наличието на реална инвестиционна програма, балансирана между видовете въоръжени сили и родовите войски, която да е подкрепена с многогодишен механизъм за финансиране, различен от годишното бюджетиране, което в момента се използва и радикално нова система, радикално нова организация за придобиване и поддръжка на техниката, защото виждаме в последните години от „Пилатус” през "Спартан", "Кугар" - да не говорим за бронирани машини и друга техника. Придобиваме ги и след това не успяваме да ги подържаме, поради проблеми в процесите в планирането на финансови средства и в наличието на ефективни договори със производителите. Проблемът не е един при въоръжаването. Това което е ясно - по същия начин, по който се работи през последните 20 години- не можем да продължим, ако искаме да имаме армия, категоричен е бившият военен министър.
Целият разговор може да чуете в прикачения звуков файл.
Рекорден е броят на сигналите за престъпления онлайн срещу деца в мрежата, подадени на Горещата линия на Центъра за безопасен интернет за 2024-а година. 1 750 000 са сигналите, обработени само за миналата година, съобщи Антоанета Василева, координатор на центъра. По думите й в предишни години броят на тези сигнали е стигал до 46 000...
Ученичките от Математическата гимназия в Пловдив - Димана Праматарова и Демира Недева ще представят проекти на международния научен инженерен панаир в Охайо, съобщиха от гимназията. Димана Праматарова от XI "а" клас и Демира Недева от XII "а" на Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ са тазгодишните лауреати на Панаира на..
Как балканското недоволство срещу повишаването на цените и спекулата ще се проектира у нас? Според социалния психолог и университетски преподавател доц. Николай Димитров това недоволство вече е побългарено, при това доста аматьорски. "Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от един журналист, който обяви този протест за..
Очаквано протестите и бойкотите достигнаха и до България. Опасявам се обаче, че тези инициативи няма да доведат до такова намаляване на цените, както отчитаме намаляване на броя на касовите бележки. Теорията и практиката е доказала в годините, че намеса в пазарните отношения в условията на пазарна икономика трудно може да доведе до нещо,..
Улеснява се лечението на хора с Множествена склероза и п рез тази година 3200 души с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства. Това съобщи в програма "Точно днес" Здравка Цветарска, председател на Фондация „МС – Заедно към върха“. Тя уточни, че добрите новини са от Първия национален форум за хората с МС, който се..