Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Оставане с бюджет-2022 и през 2023 г. е по-малко тревожно

Георги Ганев
Снимка: БГНЕС

Ако не бъде съставено редовно правителство, служебният кабинет ще предложи тазгодишният бюджет да бъде прилаган и след Нова година. Това обяви министърът на финансите Росица Велкова вчера по време на изслушването й в пленарна зала.

„Ако остане този вариант, безпокойството ще е по-малко, в сравнение с един от сценариите, които министър Велкова представи вчера пред парламента. Защото със сигурност, ако се изпълнява бюджет-2022, в разходната му част почти няма да има дефицит през 2022 г. И поне от тази гледна точка няма да имаме основание да се притесняваме“, каза Георги Ганев, макроикономист и директор по икономическите въпроси на Център за либерални стратегии.

Ганев каза, че ако все пак се стигне до гледане в НС за бюджет за 2023 година, и се приеме голям дефицит и има голяма нужда да се тегли дълг, световните финансови пазари могат да направят в България това, което направиха с Великобритания. Причината г-жа Тръс да си подаде оставката беше, че световните финансови пазари съобщиха на Великобритания, че тази работа няма да стане“, каза още Георги Ганев.

Според него в България в момента няма нито един показател, който да сочи, че страната е в икономическа криза.

„Има изключително неприятна инфлация, но това не е икономическа криза“, каза още Ганев.

Той смята, че инфлацията не се отразява сериозно на производството, а предимно на домакинствата и покупателната им способност.

Георги Ганев смята, че ни чака неприятна зима.

„Неприятните неща за българската икономика през зимата могат да дойдат по линия на състоянието на икономиките на нашите основни партньори в ЕС. За някои от тях вече можем да говорим за кризисни процеси. В Западна Европа вече може да се говори за икономическа криза, за някои неща. И ако тази икономическа криза засегне българския износ, това няма как да не се усети и тук“, обясни още Ганев.

Цялото интервю с Георги Ганев можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с Надежда Тодорова

Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни.   "Дъщеря ми..

обновено на 11.07.25 в 16:02
Тони Симидчиева

Очакваме административни трудности за въвеждане на еврото

Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи?  Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..

публикувано на 11.07.25 в 11:11

Политически драми ще има, но не и последици от тях

Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този  момент и то е, че опозицията е от две..

публикувано на 11.07.25 в 11:00

От корена до короната

В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение.  Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на  ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..

обновено на 10.07.25 в 15:26

Авангарден научен център в Пловдив празнува 10 години

Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10  години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за  върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве.  Оборудван  с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..

публикувано на 10.07.25 в 14:10