Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кабинет би бил възможен само с третия мандат

Васил Тончев
Снимка: Личен архив

"Вече си представях заглавията в медиите „Гълъб Донев отлетя от Министерски съвет“. Тази самоирония на служебният премиер, след вчерашното отхвърляне на проектокабинета на ГЕРБ-СДС, обаче не може да скрие факта, че назначаваните от президента временни правителства са всъщност най-постоянната управленска структура в страната вече втора година. Колко дълго може да продължи това - питаме социолога Васил Тончев.

Тончев каза: "Ако има извънреден вот, той ще е  през март. Но най-вероятно тези избори ще възпроизведат същата конфигурация. Едва ли нещата ще станат по-стабилни."

На какво избирателите биха реагирали?  Според социологът това е само на промяна и на нещо различно. "Тази промяна, която се роди на база анти Борисов и Гешев не успя да се разгърне и да убеди хората, че е нещо ново. "Продължаваме Промяната" не успя да реши кризите, даже задълбочи някои от тях. На базата на това се създаде патовата ситуация днес", смята Васил Тончев. По думите му причините са най-вече вътрешни за ПП, те са неподготвени да решават кризисните ситуации.

"Преди това ИТН, като партия създадена от протестите, също не беше готова да поеме управлението, а ПП не бе на висотата да направи ефективно управление", подчерта Тончев. 

Кабинет "Габровски" и дебата в Народното събрание: Не виждам печеливши  в него, но все пак ГЕРБ създават усещане за стабилност, което ги вади от изолацията. 

Промените в Изборния кодекс: "Много е важно е да има ситуация, в която хората да са убедени, че това, което става е честно и коректно. При споровете в пленарна зала и двете страни стигнаха до тежки обвинения, и едните и другите, стигнаха до крайно негативно поведение. Възможно  е да има манипулации и с хартия, и с машини. В България има прилична изборна администрация. Всичко това не бива да се руши, докато виждаме, че и двете страни вървят в обратна посока."

Парламентарната рулетка за втори и трети мандат: Ако се направи кабинет, то ще е в с трети мандат. Има някакъв шанс, но днес никой не желае да поеме властта в този тежък момент. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Младите хора не са политически апатични

Младите хора не са политически апатични. Според проучване на предишните парламентарни избори са гласували 45% от младежите в България. Това е доста повече от средното ниво на гласуване, което означава, че има надежда идващото поколение да е граждански и политически активно. Това коментира Александра Гайтанджиева от "Лигата на младите..

публикувано на 30.09.24 в 10:43

БЛС ще настоява за остойностяване на лекарския труд

Новият председател на Българския лекарски съюз (БЛС) д-р Николай Брънзалов представя днес приоритетите за 3-годишния мандат на избраното ново ръководство.   След като получи гласовете на 252-ма от делегатите на събора на съсловната организация в Пловдив, той  обеща да продължи политиката на БЛС от последните 6 години. Съзнавам каква голяма..

публикувано на 30.09.24 в 08:38
Румен Драганов

Пловдив е изключително впечатляващ за чуждите туристи

Какъв летен туристически сезон изпращаме и колко гости от България и чужбина посрещнахме? Питаме в програма "Ден след ден" - проф.  Румен Драганов  от Института за анализи и оценки в туризма.  В Световния ден на туризма, 27 септември,  Драганов подчерта, че изпращаме много добър сезон, може би, това е най-добрият сезон за последните няколко години...

публикувано на 27.09.24 в 14:48

България трябва активно да влияе на общественото съзнание в РСМ

Скопие създаваше псевдопроблеми негативен отенък, които да отвличат вниманието от истинските проблеми пред членството в ЕС. Тъкъв беше и измисленият проблем с непоставянето на знамето им при неофициалната среща на президентните на двете страни. Целта на този маньовър беше да се покаже, че България е страната, която саботира диалога и пречи на..

публикувано на 27.09.24 в 10:42

20 на сто по-малка и по-скъпа гроздова реколта в Пловдивско

"Това беше изключителна от гледна точка на предизвикателствата година. В нашия край, слава на Бога, нямаше градушки и други природни бедствия, но пък за сметка на това горещините бяха страшни".  Такава равносметка прави Георги Джингаров, лозар и винопроизводител от Брестовица. По думите му, ако нашите предци са наричали част от дните през юли..

публикувано на 27.09.24 в 10:19