Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Десети Международен фотосалон Пловдив е отворен за участие

Заедно с всички многобройни културни събития, своето заслужено място сред фотографската общност и приятелите на това великолепно изкуство завоюва Международният фотосалон Пловдив. През 2023-та той ще празнува 10-годишен юбилей. Събитието е част от Културния календар на града за 2023 г.

Ние сме са горди и признателни за подкрепата на Община Пловдив и на всички “виновни” и замесени през тези 10 години – на международната и национална фото федерации (FIAP и НСФА), приятелите на салона от братска Гърция (HPS), многобройните ни партньори от страната и чужбина, и най-важните – всички участници, показали творчеството си в нашия град  до момента. Без тях творците и тяхното вдъхновение, както и желанието им да споделят кадрите си и да се съревновават в името на светлината, няма как МФС Пловдив да е това, което е! Един все по-богат на образи трезор на красиви фотографии от цял свят. И нека да празнуваме #заедно!“, каза организаторът Антон Савов

Фото салон Пловдив 2023 отново е под патронажите на FIAP, HPS и НСФА „Янка Кюркчиева“ и с подкрепата на община Пловдив. 

Шест са разделите по традиция:

  1. Отворен, черно-бяла фотография 

  2. Отворен, цветна фотография

  3. Природа

  4. Фотожурнализъм (TRAD)

  5. Портрет и тяло

  6. Градски живот

Петчленно жури от 3 различни държави ще избере най-добрите фотографии. Голямата награда, КУПАТА на изданието, почетната диплома на Община Пловдив, както и общо над 150 награди, ще отидат при най-добрите творби и техните автори. Сред тях има и награди, които не са за творби, а за общо представяне – това са плакетите за: Най-добър чуждестранен автор; Български автор; Пловдивски автор и Фото клуб.

Поканата към млади автори за участие е отправена към младежи от 16 до 21 г. Те участват без такса в до 2 раздела по личен избор. След приключване на всички етапи от салона традиционно се издава луксозен, печатен А4 албум (оценяван до сега с 5 звезди на FIAP), в който влизат всички наградени, както и висок процент от фотографиите - финалисти.

С подкрепата на община Пловдив и ОИ „Старинен Пловдив“ ще се проведат няколко изложби на открито и в закрити пространства. Първата изложба и награждаването отново ще е на площад „Римски стадион“ през месец август 2023.

Крайния срок за участие е 15 май 2023 година.

Интервю със Антон Савов може да чуете от прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Елена Крушкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

„Алтер его” - за словото, песните и карикатурите на Хр. Карастоянов

На 22-ри февруари големият български писател Христо Карастоянов щеше да навърши 75 години. В „Алтер его“ не успяхме да отбележим конкретната дата по обективни причини, но затова пък ще направим това тази събота и то по малко по-нетрадиционен начин.  Ще разговаряме за Дядото с известния поет, журналист, фотограф и сатирик Владислав..

обновено на 01.03.25 в 16:10

Пловдивчани посрещнаха Баба Марта на площада

Десетки пловдивчани присъстваха на традиционното посрещане на Баба Марта.  На пл. „Стефан Стамболов“ деца към народно читалище „Кирил Дженев“ представиха пъстра фолклорна програма, а Баба Марта закичи с мартеници деца и възрастни.  В ролята на Баба Марта се превъплъти Лена Райкова, която подчерта, че този празник е много древен и ние трябва да..

публикувано на 01.03.25 в 12:51

В "Срещите" за християнството и езическите празници

Никого няма да изненадам с наблюдението, че България е една от страните със съжителство и до днес на предхристиянските митологични вярвания и християнската вяра. Но как ни легитимира това? С проф. Мария Шнитер в дена на Баба Марта питаме: "Езичници ли сме?" И какво значи това?

обновено на 01.03.25 в 10:11

Тази година "Пловдив 2019" финансира фестивали с близо 2 млн. лева

1 милион и 900 хиляди лева ще инвестира тази година Фондация „Пловдив 2019“ в различни по мащаб проекти. От общо 43 проектни предложения, които са постъпили по отворена покана „Фестивали и големи събития“ експертното жури класира 25 от тях, което е двойно повече в сравнение с миналата година. Селекцията включва ключови събития, характерни за..

публикувано на 28.02.25 в 15:04

Весела Ножарова спечели конкурса за куратор на Националните есенни изложби

Проектът на Весела Ножарова носи заглавието „Частица от река” и прави връзка между Георги Божилов-Слона и съвременните автори. Ножарова спечели в конкуренцията на още два проекта на Моника Роменска и Пламена Рачева и Яна Костова.  В проекта си „Частица от река“ Весела Ножарова, която е тазгодишният куратор на Националните есенни изложби,..

публикувано на 28.02.25 в 14:00