Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Скоро фалшифицираните записи ще са неразличими

Снимка: Личен архив

Когато се прави тест на система за ранно оповестяване, отговорните институции трябва да информират населението достатъчно рано, за да очаква то, че ще има такава система. Това заяви в предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив IT специалистът Димитър Ганчев. 

"Не казвам, че е трябвало да очаква конкретния тест, защото той е бил грешка, но, че се прави подобна система, че ще има, какви възможности ще дава тя, как могат да я ползват хората, защото тя не е съвсем пасивна и гражданите могат да си настроят някои неща в техните телефони, свързани с тази система. Тази комуникационна стратегия очевидно липсва или са сметнали, че не ѝ е времето все още, ама явно са закъсняли", коментира специалистът. 

Според него чисто професионално, когато се правят тестове, те трябва да се правят много по-отговорно, особено за такива важни неща. 

"Тест на теста се прави с тестово оборудване в контролирана среда, така че той да се получи само в една клетка и то даже да не е действаща клетка на мобилен оператор, а тестова. Те щом са направили тест в ефира на един от телекомуникационните оператори, значи са доста напреднали и са направили това превключване на системата. Това не е първоначален тест, вероятно те са правили и други. Сега са започнали вече реално да я вкарват в употреба и малко безогтоворно са постъпили, като са си позволили този тест да изтече в обществения ефир", подчерта Ганчев.

Той посочи, че е много хубаво, че се прави такава система. И добави, че технически това се прави чрез предоставяне на директен интерфейс, която го тества (в случая МВР) до телефонната мрежа. Така МВР, дори и без участието на телефонния оператор могат да изпращат този сигнал до определен набор клетки и оттам клетката да го изпрати до всички, които се намират на нейната територия, тъй като смисълът на тези аларми е те да са регионални. 

"Въпреки това е трябвало всички да бъдем информирани", смята Ганчев. 

"Даже, ако стане проблем с теста, защото той се прави, за да се открие дали няма проблем. Възможно е и това да е станало. Проблемът е, че не сме информирани. Аз не бих казал, че е голяма беда, че те са сбъркали на кого са го изпратили, защото най-вероятно точно това са тествали", поясни той. 

Запитан за изтеклия вчера аудиозапис с гласа на зам.-кмета и лидер на "Кауза Пловдив" Георги Титюков, в който става дума за купуване на гласове, Димитър Ганчев заяви, че към днешна дата все още може да се провери дали този запис е автентичен или не. 

"Все още може да се установи, да се направи експертиза и тя да установи това, но съвсем скоро няма да може да се прави. Може би още една-две години и ще може такива дип фейкове да са неразличими. Сега има по какво да се различат - интонация, ударения, поемане на въздух, фонов шум, дали е насложен или не. Но технологиите напредват много бързо и най-вероятно скоро ще може да се направи достатъчно заблуждаващо", коментира Ганчев. 

Той припомни случаят с фалшифицирано видео на журналистка от БНТ и посочи, че при видеата все още може да се твърди със сигурност, че са фалшификати. 

"Какво правим обаче догодина, на следващите избори, когато фалшификатите даже на записите от броенето на бюлетините в секциите би могло да бъдат фалшифицирани? Става все по-интересно", е мнението на IT специалистът. 

Чуйте още в интервюто на Димитър Владимиров с Димитър Ганчев. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

55 години Факултет по дентална медицина в Пловдив

С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации.  Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..

публикувано на 04.04.25 в 09:56

Митата на Тръмп ще попарят като слана европейската икономика

„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света  и наложи мита за вноса.   За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24%  и т.н. Стабилността на управлението и търговските..

публикувано на 03.04.25 в 17:02

Историята на Пловдив започва от могилата на Брезовско шосе

Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта.  Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..

публикувано на 03.04.25 в 16:57
Валерия Велева

Мнозинството може да се разпадне само отвътре

"Правителството на 77-я си ден оцеля с 25 гласа повече, отколкото бе избрано". Това коментира журналистката от сайта "Епицентър" Валерия Велева след като мнозинството в парламента отхвърли поискания от "Възраждане" вот на недоверие на калинета на Росен Желязков. Валерия Велева припомни, че към формулата 3 плюс 1 на управляващото мнозинство гласове против..

публикувано на 03.04.25 в 16:06
Страхил Делийски

Основната цел на правителството е просто да съществува

Първи вот към кабинета „Желязков“ ще гласуват депутатите. Какъв смисъл има от него, след като дори и вносителите от „Възраждане“ ясно признават, че няма да мине?  Според политолога  Страхил Делийски  невинаги крайната цел на вота на недоверие е сваляне на правителството. По думите му той е един от инструментите на опозицията да наложи някаква..

публикувано на 03.04.25 в 11:04