Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Най-големият губещ от местните избори е сглобката

проф. Антоанета Христова
Снимка: БГНЕС

Пълен срив на политическата система. Отвращение на гражданите към нея. Неодобрение на голяма част от издигнатите кандидати от страна на партиите. Неприемане на тактиката, която бяха избрали част от партиите, да слагат нови граждански лица за кандидати за кметове в името на това уж да разширяват подкрепата си. Търсене на автентичния кандидат на партията. И в крайна сметка оставяне на повече от 70% от българските граждани в очакване на кардинална промяна. Така коментира политическият психолог проф. Антоанета Христова в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив ситуацията в страната след местните избори.


Тя коментира, че е необходима генерална промяна по отношение на организацията и начина на избиране на партиите, и на очакването за смяна на личния състав в парламента.

„Според мен в момента сме в ситуация на огромно напрежение на избирателите, което не може да се разреши, докато не стигнем до парламентарни избори, които да дадат нови перспективи“, посочи тя.

По думите ѝ вотът на хората на тези избори е наказателен, защото те тотално не са виждали своя избор.

„Политическите партии не намериха човек и не направиха кампании, с които да стигнат до над 70% от избирателите. Нито една партия не мина изпита. Изявлението на Бойко Борисов в Пловдив беше буквално сценка. Преди старта на кампанията, защото имах анализ за това и наблюдавах тези градове, казах, че Варна, София и Шумен няма да бъдат повече градове на ГЕРБ. Защото не може да издигнеш толкова неавтентични и неподготвени, толкова отречени хора за кандидати за кметове, както беше за кандидата на Варна“, изтъкна проф. Христова.

Тя е допълни, че е била обедена, че Борисов е сключил някакво споразумение с „Продължаваме промяната“, за да се постигне някакъв баланс и ПП да се появи на терена на местните избори, за да може „сглобката“ да има много по-стабилно бъдеще.

На въпрос не е ли твърде голям залогът за ГЕРБ, тя отговори:

„Друг залог може би е по-голям. Може би вече партия ГЕРБ и СДС, защото и СДС потъва по този начин, тя е собственост на Борисов. Има ситуации, в които лидерът решава, тъй като това е лидерска партия, да я има ли тази партия или да я няма и какво си осигурява на самия себе си като спокойствие и стабилност чрез това, което той притежава. Затова говоря за договореност, защото тук е отказ от власт, отказ от победа, предаване на партията, в името на нещо. И въпрос на сериозен анализ е какво е това нещо, заради което Борисов предава партията?“.  

Според нея може би е ясно, че няма да му се разреши да управлява и че трябва максимално леко да се измъкне от ситуацията.

По думите ѝ най-големият губещ в момента е „сглобката“, колкото и да изглежда формално, че те имат доста позиции в местната власт.

„БСП си връща позициите, защото тя беше стигнала до един санитарен минимум. В същото време в момента печели всеки, който е опозиция на „сглобката“. Имаше автентични демократи, които отиваха и гласуваха за Ваня Григорова в София, само за да ошамарят „сглобката“. Вторият начин е, ако семейно и исторически си избирал тази партия. Тогава може това да е решението за подкрепа на левия кандидат. Освен това левите и консервативните идеи в момента са донякъде модерни. Затова компромисът да подкрепиш кандидатите на БСП е по-малък, отколкото да си останеш вкъщи или да отидеш да ошамариш „сглобката“, коментира проф. Христова. В момента най-големият губещ е „сглобката“. Защото са лидер без войска. Това прави нестабилно управлението в държавата. Затова аз чакам много сериозни сътресения и промени оттук нататък“, заключи проф. Антоанета Христова. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Повече от 55% е загубата на вода в Пловдив и областта, от догодина 3,56 лв. куб. м. вода

Цената на водата в Пловдив, Пазарджик и Смолян ще се повиши от 1 януари догодина , показват разчетите на Комисията за енергийно и водно регулиране. Те предвиждат промени в цената на водата в 28-те ВиК дружества в страната. Новите цени са заложени в проект на решение, което ще бъде обсъдено публично в четвъртък в сградата на регулатора.  В Пловдив..

обновено на 26.11.24 в 10:21

Утайките в Катуница са цъкаща бомба, но трябват проект и пари

Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес.  Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни.  Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..

публикувано на 25.11.24 в 16:06

Управлението на водите у нас трябва да се оптимизира

В България вода има. Средно годишно страната ни разполага с 20 млрд. м. куб. вода, а този ресурс е четири пъти повече, отколкото ни е необходимо. Въпреки това, страната ни страда от безводие и проблемът все повече се задълбочава.  Има населени места с ВиК системи, които губят над 90% от водата. Може ли да бъде спряно „изчезването на водата по пътя“?..

публикувано на 25.11.24 в 15:12

ОУ "Кочо Честеменски" с коледен базар за деца на загинали полицаи

Пловдивското ОУ „Кочо Честеменски“ ще подкрепи децата на загинали полицейски служители със специална благотворителна кампания. Учениците са подготвили коледни предмети, с които организират благотворителен базар в най-близкия супермаркет, като средствата от продадените изделия ще отидат за закупуване на подаръци за децата, загубили свой родител..

публикувано на 25.11.24 в 15:05

Парламентът няма друг вариант, освен да избере председател

"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за  зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край.  "Защото така, както  в..

публикувано на 25.11.24 в 11:18