Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Референдумите са доведеното дете в правната система

След 1989 г. референдумите са доведеното дете в българската правна система и се прави всичко възможно тяхното приложно поле да се ограничава, да се демотивират избирателите да участват в тази най-типична форма на пряката демокрация.  Това коментира  Марин Божков от програмата „Достъп до правосъдие“ по повод проваления референдум за присъединяването на Белащица към Пловдив. 

Той добави още, че у избирателите липсва култура да търсят правата си чрез референдум. Подчерта и, че по начало властта не харесва тази форма на изразяване на мнение. 

По думите му исторически референдумите, които са провеждани по инициатива на властта са известни само с лошо. За пример даде допитването за премахване на монархията през 40-те години, което е проведено в условията на съветска окупация. 

„Референдумът в Белащица е с ниска избирателна активност. Тя не може да породи правни последици. Той беше назначен въпреки съпротивата на общината, чрез аварийния законов вариант, при който областният управител назначава дата. 

Ниската активност на референдума е резултат от непроведена или небрежно проведена избирателна кампания. 

Да се свали прагът на участващите в референдум, за да добие решението правна сила е опасно, защото тогава може да се отворят по-големи възможности за манипулация“, каза Божков.

Доводът му е, че при местните референдуми общините са малки и при евентуално намаляване на прага може да се стигне до там, че едно добре организирано малцинство при контролиран вот да придобие власт да злоупотребява с пряката демокрация.

Според Божков трябва да се увеличи културата на хората що е то гражданско общество и демокрация, а от там ще се увеличи и борят на гласувалите в допитването. 

За конституционните промени, които се обсъждат в НС, каза, че са необходими, но имат и недостатъци. Като такъв посочи прибързаността, с която се приемат и липсата на социологически проучвания кои текстове не действат и следва да бъдат изменени. 

„Съдебната реформа е блокирана и без конституционни реформи не може да се проведе. Сега обаче получаваме нещо като ремонт на бунгалата на морето – преди сезона се ремонтират, но по-късно те отново са в състоянието, в което са били преди няколко месеца“, каза Божков. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Няма никаква опасност за Панагюрското съкровище в „Гети“

„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..

публикувано на 09.01.25 в 16:04

За баланс при план-приема в 8 клас настоява Областната управа

Доколко образователната система е способна да осигури квалифицирани кадри за развитие на професионалното обучение по актуални и търсени професии и да дава възможност да се работи върху уменията и компетентностите. Това е въпросът, който поставя областният управител проф. Христина Янчева в становището си до Регионалното управление на..

публикувано на 09.01.25 в 14:28
Проф. д-р Иван Желев Димитров

Старостилната църква не застрашава единството в БПЦ

Решението на Върховния касационен съд (ВКС) да бъде регистрирана Българска православна старостилна църква предизвика вълна от недоволство. Застрашава ли това единство на православната църква и до какво може да доведе наличието на паралелна православна църква? "Мисля, че това не застрашава единството на Българската православна църква..

публикувано на 09.01.25 в 11:34

Промяна в отчитането на гласовете е положителна стъпка

Много недостатъци се събраха в изборния процес през годините, така че промените в Изборния кодекс са необходими и могат да дадат добър резултат. Промяната в отчитането на гласовете е крачка в правилната посока, но за да няма проблеми детайлите трябва да бъдат изпипани много добре. Така политологът и изборен експерт Даниел Стефанов коментира..

публикувано на 09.01.25 в 10:09

Благотворителен концерт събира средства за дете с ДЦП

Изпълнители от Община Марица се обединяват в мащабен благотворителен концерт в подкрепа на 2-годишния Иван от Рогош, който страда от детска церебрална парализа. Момчето започва да провежда рехабилитация още, когато е на 6 месеца. Сега обаче се нуждае от 44 000 лева за провеждане на лечение в турска клиника. Тя е за рехабилитация, която ще..

публикувано на 09.01.25 в 07:50