Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вървим към имотен балон с всички негативни последствия

Ипотечните кредити гонят рекордно високи нива

Георги Ангелов
Снимка: архив: БНР

Макроикономистът Георги Ангелов коментира в програма "Ден след ден" продължаващия ръст на ипотечни кредити у нас и евентуалните последици от това.

"Основният проблем е, че растежът на ипотечните кредити вече е на рекордни високи нива, които не сме виждали от 15 години насам.  В същото време си спомняме какво стана преди 15 години, когато имахме подобен висок темп на растеж. Просто последва един срив на цените на жилищата, когато се спука балона и след това 6-7 години беше замрял този пазар и на жилища, и  на отпускане на ипотеки  - банките спряха да отпускат, тъй като имаха много лоши кредити. И съответно се случи едно дълго, дълго замразяване на пазара и съответно стотици хиляди хора пострадаха от гледна точка на сектор  строителство, мебели и всичко свързано с жилищния пазар. Тоест допускането на един балон твърде много да се надуе след това като се спука води до негативни последици и то за дълго време с фалити и безработица", коментира специалистът.

Според него по-добрият вариант е да се охлаждат навреме подобни процеси, за да не да повторим този проблем, който имахме преди 15  години.

По думите му интересно е, че лихвите по ипотеките са  по-ниски от основния лихвен процент, по-ниски дори от лихвите, които държавата плаща за своите дългове.

"Едва ли не едно оптимистично допускане има, че ипотеките са по-сигурни от държавата, което разбира се не е точно така", допълни икономистът. Той вижда основният проблем в две неща -

" От една страна в това, че има нулеви лихви по депозити, близки до нулевите лихви и всъщност спестителите няма къде да си влагат парите, за да печелят. Нямаме развит капиталов пазар и жилищният пазар става една от малките възможности за инвестиции. Въпросът е че ако все повече хора използват жилищния пазар с такава инвестиционна цел, със спекулативна цел всъщност се получава едно раздуване на търсенето без да има такова увеличено предлагане. Това води до повишение на цените.  От друга страна банките също имат един голям оптимизъм за бъдещето развитие на икономиката, което ги прави по-оптимистични  в оценката на риска на отпуснатите ипотечни кредити. Съответно и двете страни - спестителите и купувачите и банките всъщност взаимно надуват тази спирала нагоре и няма кой да я спре. Трябва да бъде спряна от външен фактор", обясни Ангелов

Той припомни, че БНБ миналата година очакваше слаб икономически растеж и рецесия, което трябваше да спре този оптимизъм за жилищния пазар, но рецесия нямаше и не се получи решение на проблема. 

Икономистът уточни : "Това, че нямаше рецесия е добре, но за да се предотврати  рискът от имотен балон съответно трябва да се вземат други мерки от регулатора".

Още по темата може да чуете от интервюто, което е в прикачения звуков файл.

По публикацията работи: Елена Крушкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18

Родното производство зависи от държавата, но тя не го подкрепя

Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..

публикувано на 20.02.25 в 16:16

Държавата да осигури повече фермерски пазари

Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги.  Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати писмо..

публикувано на 20.02.25 в 15:29

Бюджетът няма да бъде препъникамъкът за коалицията

Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов .  "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..

публикувано на 20.02.25 в 10:05
Боян Дуранкев

България е в хиперкриза, дълговете ще са фантастични

„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..

публикувано на 20.02.25 в 09:58