Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вървим към имотен балон с всички негативни последствия

Ипотечните кредити гонят рекордно високи нива

Георги Ангелов
Снимка: архив: БНР

Макроикономистът Георги Ангелов коментира в програма "Ден след ден" продължаващия ръст на ипотечни кредити у нас и евентуалните последици от това.

"Основният проблем е, че растежът на ипотечните кредити вече е на рекордни високи нива, които не сме виждали от 15 години насам.  В същото време си спомняме какво стана преди 15 години, когато имахме подобен висок темп на растеж. Просто последва един срив на цените на жилищата, когато се спука балона и след това 6-7 години беше замрял този пазар и на жилища, и  на отпускане на ипотеки  - банките спряха да отпускат, тъй като имаха много лоши кредити. И съответно се случи едно дълго, дълго замразяване на пазара и съответно стотици хиляди хора пострадаха от гледна точка на сектор  строителство, мебели и всичко свързано с жилищния пазар. Тоест допускането на един балон твърде много да се надуе след това като се спука води до негативни последици и то за дълго време с фалити и безработица", коментира специалистът.

Според него по-добрият вариант е да се охлаждат навреме подобни процеси, за да не да повторим този проблем, който имахме преди 15  години.

По думите му интересно е, че лихвите по ипотеките са  по-ниски от основния лихвен процент, по-ниски дори от лихвите, които държавата плаща за своите дългове.

"Едва ли не едно оптимистично допускане има, че ипотеките са по-сигурни от държавата, което разбира се не е точно така", допълни икономистът. Той вижда основният проблем в две неща -

" От една страна в това, че има нулеви лихви по депозити, близки до нулевите лихви и всъщност спестителите няма къде да си влагат парите, за да печелят. Нямаме развит капиталов пазар и жилищният пазар става една от малките възможности за инвестиции. Въпросът е че ако все повече хора използват жилищния пазар с такава инвестиционна цел, със спекулативна цел всъщност се получава едно раздуване на търсенето без да има такова увеличено предлагане. Това води до повишение на цените.  От друга страна банките също имат един голям оптимизъм за бъдещето развитие на икономиката, което ги прави по-оптимистични  в оценката на риска на отпуснатите ипотечни кредити. Съответно и двете страни - спестителите и купувачите и банките всъщност взаимно надуват тази спирала нагоре и няма кой да я спре. Трябва да бъде спряна от външен фактор", обясни Ангелов

Той припомни, че БНБ миналата година очакваше слаб икономически растеж и рецесия, което трябваше да спре този оптимизъм за жилищния пазар, но рецесия нямаше и не се получи решение на проблема. 

Икономистът уточни : "Това, че нямаше рецесия е добре, но за да се предотврати  рискът от имотен балон съответно трябва да се вземат други мерки от регулатора".

Още по темата може да чуете от интервюто, което е в прикачения звуков файл.

По публикацията работи: Елена Крушкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Петя Георгиева, ИПИ

36% от завършилите медицински сестри работят в болниците

Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..

публикувано на 16.05.25 в 17:04

Действията на президента са саботаж, популизъм и лицемерие

Президентът Румен Радев ще сезира Конституционния съд заради решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да не допусне искането му за референдум. В политическите среди се режисират сценарии, които целят да задушат важните теми в обществото, заяви президентът Радев. Манипулациите, че предложеният от него референдум е срещу..

публикувано на 16.05.25 в 16:42

Искаме увеличение на заплатите в музеите и галериите

Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров изтъкна в интервю за Радио Пловдив основните искания на протестиращите музейни специалисти. " Имаме искания за увеличаване на основният държавен стандарт с 20%, а не както е заложено в бюджета 6,49%" - заяви Тодоров. Огнян Тодоров, който е и председател на Сдружението на..

публикувано на 16.05.25 в 15:39

Необходим е дълбок структурен анализ за ситуацията в БНР и БНТ

След протеста на националните медии - има ли решение на управляващите за дофинансиране на БНТ, БНР и БТА? Според депутата Тома Биков, член на комисията по култура и медии в Народното събрание ситуацията в в БНР и БНТ не е тревожна от вчера. Но това, което може да се обобщи след изслушването на генералните директори на двете медии вчера е, че..

публикувано на 16.05.25 в 11:06

Младите не могат да компенсират излизащите от пазара на труда

До шест месеца трябва да е готова Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България. Това реши в сряда Народното събрание, като натовари със задачата министерствата на социалната политика и финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите. Какви са тенденциите за..

публикувано на 15.05.25 в 17:01