Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вървим към имотен балон с всички негативни последствия

Ипотечните кредити гонят рекордно високи нива

Георги Ангелов
Снимка: архив: БНР

Макроикономистът Георги Ангелов коментира в програма "Ден след ден" продължаващия ръст на ипотечни кредити у нас и евентуалните последици от това.

"Основният проблем е, че растежът на ипотечните кредити вече е на рекордни високи нива, които не сме виждали от 15 години насам.  В същото време си спомняме какво стана преди 15 години, когато имахме подобен висок темп на растеж. Просто последва един срив на цените на жилищата, когато се спука балона и след това 6-7 години беше замрял този пазар и на жилища, и  на отпускане на ипотеки  - банките спряха да отпускат, тъй като имаха много лоши кредити. И съответно се случи едно дълго, дълго замразяване на пазара и съответно стотици хиляди хора пострадаха от гледна точка на сектор  строителство, мебели и всичко свързано с жилищния пазар. Тоест допускането на един балон твърде много да се надуе след това като се спука води до негативни последици и то за дълго време с фалити и безработица", коментира специалистът.

Според него по-добрият вариант е да се охлаждат навреме подобни процеси, за да не да повторим този проблем, който имахме преди 15  години.

По думите му интересно е, че лихвите по ипотеките са  по-ниски от основния лихвен процент, по-ниски дори от лихвите, които държавата плаща за своите дългове.

"Едва ли не едно оптимистично допускане има, че ипотеките са по-сигурни от държавата, което разбира се не е точно така", допълни икономистът. Той вижда основният проблем в две неща -

" От една страна в това, че има нулеви лихви по депозити, близки до нулевите лихви и всъщност спестителите няма къде да си влагат парите, за да печелят. Нямаме развит капиталов пазар и жилищният пазар става една от малките възможности за инвестиции. Въпросът е че ако все повече хора използват жилищния пазар с такава инвестиционна цел, със спекулативна цел всъщност се получава едно раздуване на търсенето без да има такова увеличено предлагане. Това води до повишение на цените.  От друга страна банките също имат един голям оптимизъм за бъдещето развитие на икономиката, което ги прави по-оптимистични  в оценката на риска на отпуснатите ипотечни кредити. Съответно и двете страни - спестителите и купувачите и банките всъщност взаимно надуват тази спирала нагоре и няма кой да я спре. Трябва да бъде спряна от външен фактор", обясни Ангелов

Той припомни, че БНБ миналата година очакваше слаб икономически растеж и рецесия, което трябваше да спре този оптимизъм за жилищния пазар, но рецесия нямаше и не се получи решение на проблема. 

Икономистът уточни : "Това, че нямаше рецесия е добре, но за да се предотврати  рискът от имотен балон съответно трябва да се вземат други мерки от регулатора".

Още по темата може да чуете от интервюто, което е в прикачения звуков файл.

По публикацията работи: Елена Крушкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

90% от ранните череши край Куклен са унищожени от студа

Как лошото време и студа ще се отрази на реколтата от череши в пловдивско коментира в програма "Точно днес" производителят от Куклен Тодор Попов. Според него още е рано да се каже какви са пораженията върху плодните дръвчета, но при някои от ранните череши средно на около 20 цвята има една завързала черешка, което означава, че на 90 % ще има..

публикувано на 11.04.25 в 16:39

Сблъсък Радев - Пеевски прозира в скандала с МВР Пловдив

Анализотърт от ЦИД Тихомир Безлов, който от години следи контрабандата на цигари, коментира, че има много има много противоречиви съобщения около разбития край Пловдив канал за цигари миналия ноември и последвалите пет месеца по- късно скандали.  Той обвърза началото им с две събития в Пловдив - обиските в офисите на ПИМК и „Некст Лоджистик“ през..

публикувано на 11.04.25 в 16:13

Тодор Батков - син поведе конна дружина през браздата с Гърция

Група родопчани от Смолянска област, сред които и Тодор Батков – син, стигна  на коне до гръцкото село Димарио, преминавайки през затворения ГКПП „Рудозем – Ксанти“ в знак на протест срещу отказа да се отвори пътят Рудозем – Ксанти след присъединяването ни към Шенгенското пространство.  На няколкостотин метра от неработещия пункт,  връщащите се от..

публикувано на 11.04.25 в 14:14

„Огънят, който храним“ - нов епизод на видеокаста

Третият епизод на "Елементи в криза" е посветен на огъня. Летните пожари в Цалапица, Царацово и Катуница допринасят за лошото качество на въздуха в Пловдив и разкриват трудностите в  комуникацията между  граждани и институции. Епизодът представя един от героите огнеборци - главен инспектор Димитър Бришимов, началник сектор "Пожарогасителна..

публикувано на 11.04.25 в 13:47

И Пловдив отбеляза "100 години Седмица на гората“

В Пловдив официално честваха "100 години Седмица на гората“. Инж. Мирослав Димитров, директор на Регионалната дирекция по горите съобщи, че отбелязването в Пловдив  започна от началото на седмицата. Служителите на дирекцията са запознали децата от пловдивските училища с работа на лесовъдите и важната роля на горите у нас. Тази есен ще се..

публикувано на 11.04.25 в 11:56