Кметът на Златоград Мирослав Янчев обжалва пред Административния съд бюджета на общината, който бе приет от Общинския съвет.
„Обжалвам не за да покажа, че кметът не се съгласява с предложенията на мнозинството съветници, а по-скоро заради това, че като икономист не се примирявам с така приетия бюджет“, добави Янчев, като уточни, че е опитал подробно в жалбата си мотивите.
"Когато се прави бюджет, той се съобразява с нуждите на всички първостепенни разпоредители - кметове на селища и кметски наместници, директори на общински училища, детски градини, социални заведения и др. След това има публично обсъждане, преди да се гласува. Три часа преди гледането на общинския бюджет, а по закон само кметът може да го предложи, бяха внесени предложения без мотиви защо се премахват обекти, защо се намаляват суми - т.е. поставят в затруднение изпълнението на бюджета", заяви кметът на Златоград.
Янчев подчерта: "17-та година работя като кмет, това е прецедент да ми се ограничат правомощията по такъв начин, буквално да блокират работата на администрацията". И даде пример с орязването на парите за заплати за почистване и озеленяване.
Средствата, взети от различни дейности, са вкарани във фонд, който може да се харчи само след решение на ОбС. "Т.е. за една машиносмяна или за една торба цимент трябва решение на ОбС", заяви кметът.
Мирослав Янчев припомни, че преди 17 години Златоград е била в топ 5 по задлъжнялост общини в България през 2008 г. Вече община Златоград не влиза в нито един от показателите на Министерството на финансите, с което показваме, че имаме добро финансово управление, заяви той.
Цялото интервю на Паолина Комсалова с кмета на община Златоград е в прикачения файл.
Обучението по религия в училище също се оказа тема за горещи спорове. От едната страна са застъпниците на светския характер на образованието, които са против сегашното избираемо обучение в материята да стане задължителен предмет. Опонентите им смятат, че запознаването на децата с основите на вярата ще бъде изцяло в тяхна полза и няма да е за сметка..
Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната. Това е състезание, което се прави по инициатива на Пламен Иванов и е подкрепено от на Камара на строителите в България,..
Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив. Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси,..
Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..
Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив...