Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дъждовното и хладно време разваля вкуса на плодовете


Имат ли основание за безпокойство фермерите след дъжовете през последните дни коментира в програма "Ден след ден" доц. Калинка Кузмова, която е агрометеоролог в Аграрния университет в Пловдив.

"По принцип влагата е критична в периода около цъвтеж. Така че за зърнено-житните култури, тя е изключително необходима, защото пшеницата би трябвало да е около изкласяване, слънчогледът вероятно - образуване на съцветия, рапицата и тя е пред или около цъвтеж. Така че тази влага за тях е добра, но от друга страна честите валежи с облачно и хладно време създават условия за гъбни болести и по-специално проблемът е при овошните култури, ягодите, заленчуците, където фермерите трябва да наблегнат на растителнозащитни мероприятия", обясни специалистът.

Според нея облачното и хладно време разваля и вкусовите качества на плодовете, тоест с по-ниско качество на захари.

Дод. Кузмова посочи, че регионът ни все повече се приближава към субтропичния климат, какъвто е в района на северна Гърция.

"Голяма част от фермерите търсят такива сортове и култури, които  са  подходящи както за съответния климат в населото мяста, така и за такива стресови фактори", каза агрометеорологът. 

Тя даде пример с високите температури през април, които са довели до топлинен стрес растенията, а сега обратно - при хладното и облачното време културите са подложени на воден стрес.

Повече може да чуете от прикачения звуков файл.

По публикацията работи: Елена Крушкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Днес българите не могат да се съединят около лъжи

Точно днес честваме 139 години от Съединението на Княжество България с Източна Румели. Специален момент от историята ни, който ни дава повод да се замислим – къде сме днес и защо сме толкова разделени като общесво? В студиото на Радио Пловдив писателят и историк Йордан Велчев и известният художник Иван Тотев подчертаха, че големият въпрос..

публикувано на 06.09.24 в 10:51

Не можем да живеем добре, ако не работим за националния интерес

„Нито един от нас не може да живее добре и щастливо, ако не работим за общия национален интерес на България“, това заяви в интервю за Радио Пловдив Петър Стоянов, президент на България в периода 1997 – 2002 г. Според него българите трябва да имат самочувствие и да се измъкнат от дребнавите ситуации, в които попадаме толкова често..

публикувано на 06.09.24 в 09:10

Енергията на ЕСК трябва да продължи с акцент върху децата

Точно на 5 септември пред 10 години започна тази пловдивската приказка - Европейска столица на културата, а д-р Марияна Чолакова е един от най- отдадените на каузата и премина през целия нелек път на кандидатстването и реализацията на проекта. Пловдив отбелязва 10 години от обявяването си за ЕСК Днес тя припомни хората, с чиято енергия се роди..

публикувано на 05.09.24 в 11:16

24 часовият ни ритъм ни определя като южняци с балансиран режим

Много спим, малко работим, така на пръв поглед изглежда изводът от изследването "Бюджет н авремето", който НСИ оповести.  Оказва се, че населението на страната отделя за сън, хранене и други лични грижи средно по 12 часа и 28 минути от денонощието. За дейности, свързани с работа, учене и домакински задължения - 5 часа и 28 минути, за свободно време и..

публикувано на 05.09.24 в 10:50

Скептични сме за резултата от конкурсите за школски директори

Десетина дни преди началото на новата учебна година текат конкурси за директори на училища в цялата страна. Една трета от кандидатите не са успели да минат първия етап - писмената част. "Това, че 1/3 не са издържали нямаше да е трагедия, ако имаше море от желаещи да станат директори. За съжаление не е така, намаляват и желаещите мъже (те са едва 10..

публикувано на 05.09.24 в 10:34