Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Академията за редки болести е полезна за младите лекари

Ежегодната  обучителна „Академия за редки болести“ стартира при голям интерес в Пловдив. Тя се провежда в рамките на Национална конференция за редки болести и лекарства сираци, която събира  над 230 медицински специалисти, представители на пациентски организации, здравни власти и индустрията. 

В рамките на двудневния форум те ще споделят опит и ще се запознаят с актуални новости в областта на диагностиката, лечението и проследяването на редките болести.

Основните теми на тазгодишното събитие са разпределени в 6 научни сесии в областта на неврологията, педиатрията, дерматологията, ендокринологията, неонатален скрининг и диагноза на редките болести в нефрологията.

В програма "Дес длед ден" с трима от лекторите, изтъкнати наши педиатри и специалисти,  разговаряме за диагностиката, лечението и проследяването на редките болести. Проф. Гергана Петрова е детски пулмолог,  Доц. Иван Янков е детски гастроентеролог, а Доц. Хасан Бурнусузов е клиничен имунолог.

И тримата специалисти смятат, че  Академията е изключителна полезна за младите лекари, защото в разписанието в университетите почти няма време за редките болести, за да могат да се обхванат по-честите нозологични единици.

"Когато се пропускат редките болести всъщност тогава стават най-големите проблеми за пациентите и те се лутат от доктор на доктор. А така с тази Академия младите колеги се запознават с редките заболявания и мислят за тях в своята клинична работа в бъдеще", посочи проф. Петрова.


Доц. Янков допълни, че Академията е полезна защото алармира както специалистите, така и родителите на децата за редките болести и много често, това което насочва лекарят към едно рядко заболяване е всъщност родителя, който е притеснен.


Доц. Хасан Бурнусузов припомни, че по дефиниция  редките болести са под едно на две хиляди като в тази група влизат и имуните дефицити.

"Дефектите на имуната система се проявяват много често с обичайни симптоми като температура, чести инфекции, гнойни ангини. Неща, които виждаме ежедневно, но когато това дете започне да боледува прекомерно често и тежко това алармира родителите и самите те идват да се изследват децата в тази насока", допълни доц. Бурнусузов.


Днес бе отбелязана и 20-годишнината на Информационния център за редки болести и лекарства сираци.

Информационният център стартира своята дейност през 2004 г. като първият информационен център по рода си в Източна Европа, посветен на пациенти, организации и медицински специалисти с интерес към редките болести и лекарствата сираци. ИЦРБЛС се развива през тези 20 години с подкрепата и помощта на доброволни консултанти – водещи медицински специалисти от университетските клиники в България.


Петнадесета Национална конференция за редки болести и лекарства сираци под патронажа на Комисия по здравеопазване към 50-то Народно събрание, Министерство на Здравеопазването, Национална Здравноосигурителна каса.

Разговорът с тримата педиатри и специалисти може да чуете от прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Изборите в САЩ няма да се отразят на политиката в България

„Резултатите от изборите в САЩ със сигурност ще повлияят на международната политическа сцена. Но поне рефлектирането у нас, не би трябвало да бъде фактор, защото едва ли рязко ще се промени политиката спрямо България. И не мисля, че политиката на България трябва да зависи от това кой ще е президент на САЩ. Ние сме част от ЕС и става дума за..

публикувано на 06.11.24 в 09:59
Язовир

Ще осигурим напоителния сезон догодина в Пловдивско

Нещо, което не е налично, няма как да бъде отнето и да бъде доставено. Затова и призивът на МОСВ е напълно нормален. Така  управителят на "Напоителни системи"  - клон Марица  Костадин Чолаков коментира пред Радио Пловдив призива на екоминистерството да се предприемат спешни действия  заради ограничените обеми на язовирите в страната. От..

публикувано на 05.11.24 в 18:02

Сглобяването на мнозинства в НС става все по-трудно

Все повече се трупат основания  за преразглеждане на избора (касиране на вота). Това каза в предаването "Ден след ден" политологът доц. Даниел Смилов . Той припомни, че технически Конституционният съд (КС) могат да сезират или 1/5 от депутатите, или президентът или правителството, както и върховните съдилища. "Най-вероятно депутати около..

публикувано на 05.11.24 в 15:55

Бяхме меки с ПП-ДБ в името на стабилно редовно правителство

Задачата е да направим всичко възможно за съставяне на правителство. Затова през кампанията ГЕРБ бяха меки към ПП-ДБ, въпреки  техните позиции.  Те все пак са причината за политическата криза, продължаваща вече няколко години.  Това заяви пред Радио Пловдив  депутатът от партия ГЕРБ Георги Георгиев, избран от листата за Пловдив - град.  Можеш..

публикувано на 05.11.24 в 10:17
Теодор Славев

Липсва нагласа за сформиране на мнозинство в Народното събрание

Ноември започва ударно с идеята да касираме вота, който проведохме на 27 октомври. Кампанията срещу изборите се разраства, видеонаблюдението също се дебне прецизно, честността на изборния процес е под прицел, остава политиците да са консолидират - гласуват бюджета, заделят 200 млн. лева и отиваме на осми и девети избори. Говорим по темата с..

публикувано на 05.11.24 в 09:33