Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Излизаме от цикъла на предсрочни избори

Татяна Буруджиева
Снимка: Capital.bg

Какво можем да очакваме от кабинет с премиер Росен Желязков и тръгваме ли по нов път, който да затвържадава европейската ориентация на България? Темата коментира в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател.

Тя изрази надежда, че днес ще се направи крачка към нормализация на политическите процеси в България, защото всички са изтощени след четирите години неяснота . 

Няма процес, няма сфера, няма институция в страната, която да не е зациклила в някакъв смисъл и това усещане за висене в празното пространство на държавата е оснвният фактор, които кара хората, в по-голямата си част, да искат да има редовно правителство, независимо какво е то, каза политологът.

Според нея две са основните неща.

Едното е, че тези партньори дадоха много ясна заявка с това споразумение, което беше публикувано за сериозност на своите намерения. Те са заявили програма за пълен мандат. Факт е, че политиките са с по-дългосрочен хоризонт, тези, които са обявени, че ща са техни действия. Но при всички положения от това привителство се очакват поне две до три действия, които да променят обстановката буквално в политическия процес. Едното е да се започне да се работи и да се работи независимо какви са убежденията, предпочитанията и емоциите на политицти. Смятам, че всички очакваме политиците да започнат да работят. Да си свършат работа там, като сме сме ги избрали. Да оправят бюджета, да започнем най-накрая да получаваме пари по плана за развитие, да се отблокират парите за общинити и т.н, обясни Буруджиева.

Тя допълни, че в споразумението ясно са разписани механизми как ще се работи, освен общите политически послания. Според нея това е един добър знак. Как ще стане и кога ще стане предстои да видим.

Второто нещо, което можем да кажем за това правителство е, че категорично то само по себе си има срок за действия. Защото, докато три години и половина преговорите бяха между първия и втория, поради ценностна близост, близост на политики и близост като партийни семейства в европйския политически процес, нещата изглеждаха по следния начин - почти е невъзможно да се договрят и един дълъг хоризонт на дейност. Сега е обратното. Това беше единственият втори вариант да има правителство. Това се дължи основно на отказа на  ПП-ДБ да бъдат част от управлението и да се разберат какви политики да се правят.  Категорично, според мен, ГЕРБ сам нямаше да реши тръгне да търси друг партньор. Наблюдаваме много интересна ситуация, в която политици и партии  които имат достатъчно натрупан опит в политическия живот и съответно достатъчно напрупани грешки - по-младите парньори по отношения на власта и правителството, допълни анализаторът.

По думите и това трудно договорено правителството, което не го виждаме като много стабилно и дългосрочно, може да изкара и по-дълъг период от тези шест месеца. 

Това е правителство, което ни дава шанс да излезем от този цикъла на шест месеца предсрочни изрази, заключи Буруджиева.

Тя обаче припомни, че цял мандат в българската политика трудно се изкарва.

Интервюто с доц. Буруджиева е в прикачения звуков файл.

По публикацията работи: Елена Крушкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с Надежда Тодорова

Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни.   "Дъщеря ми..

обновено на 11.07.25 в 16:02
Тони Симидчиева

Очакваме административни трудности за въвеждане на еврото

Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи?  Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..

публикувано на 11.07.25 в 11:11

Политически драми ще има, но не и последици от тях

Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този  момент и то е, че опозицията е от две..

публикувано на 11.07.25 в 11:00

От корена до короната

В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение.  Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на  ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..

обновено на 10.07.25 в 15:26

Авангарден научен център в Пловдив празнува 10 години

Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10  години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за  върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве.  Оборудван  с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..

публикувано на 10.07.25 в 14:10