Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Акценти от програмата на Международния музикален фестивал „Варненско лято”

БНР Новини
Фотоколаж: Силвия Петрова

През далечната 1926 г. се провеждат първите Варненски музикални тържества. Идеята на родоначалниците намира продължители. Така се ражда фестивалът „Варненско лято”, който събира на една сцена цвета на родния и чуждестранен музикален елит. От няколко издания насам концертите са разпределени в отделни модули, за които разказва артистичният секретар на форума Пламена Цонева:

Успяхме да структурираме настоящото издание най-прегледно и във времеви план, и като съдържание. „Варненско лято” е многожанров фестивал и включва голям брой събития. Първият основен модул е за симфонична, камерна музика, опера и балет. С него откриваме фестивала на 20 юни. По традиция започваме с концерт на Варненска филхармония. За първи път ще ни гостува диригентът Йордан Камджалов. Солист ще бъде младият цигулар Симеон Симеонов, който също дебютира на нашата сцена. Акцентът в тяхната програма е върху българската музика. Рапсодия „Вардар” от Панчо Владигеров е емблема на „Варненско лято”. Към нея прибавихме още една творба от същия автор – Концерт за цигулка и оркестър № 1.

Присъствието на русенските музикални състави е осезаемо в програмата. Цигуларят с международно признание Светлин Русев ще свири с Русенска филхармония под палката на Найден Тодоров. Публиката ще види премиерно копродукция на Държавна опера Русе и Държавен куклен театър Варна. Те обединяват творчески сили в драматично-балетния спектакъл „Спящата красавица” по едноименния балет на Чайковски. Организаторите са включили и заглавие от съвременен автор – камерната опера „Процесът Мерилин Монро” от Роланд Баумгартнер. В спектакъла ще вземе участие оркестърът на Държавна опера – Русе.

Вече трета година Балкански младежки оркестър e част от фестивала „Варненско лято”. Той репетира на лагер близо до Варна и накрая представя произведенията, които е подготвил с младия диригент Любомир Денев-син. В основата на тази идея е филхармония „Пионер”, която също участва в оркестъра.

Модулът „Музикална лаборатория” определено буди любопитство. Това е експериментална програма, адресирана към варненци. Има много музиканти от града, поели към световните сцени. Ние им предоставяме възможност да покажат изкуството си отново у нас. Те кандидатстват със свои проекти, подготвени специално за нашия фестивал – обяснява Пламена Цонева и ни запознава с останалите модули на форума:

„Международна лятна академия” има два майсторски класа – на Минчо Минчев и на Анна Томова-Синтова. След заниманията с тях, участниците ще изнесат концерти, които са не по-малко атрактивни от тези на звездите във фестивала. Наскоро приключи записването за конкурса „Цигулките на Минчо Минчев”. Както всяка година, той се провежда в един тур и в две възрастови групи. Подготвили сме и срещи за публиката с двамата големи музиканти. Нарекли сме ги „В светлината на прожектора“.

„На границата с класиката” има за цел да направи фестивала достъпен за по-широка аудитория. Музиканти като Йълдъз Ибрахимова, Теодосий Спасов и Христо Йоцов са част от изненадите, които организаторите са събрали в този модул.

Концертите под надслов „Изкуството на Барока и Ренесанса” се радват на голяма посещаемост. Имаме гости от Испания и Унгария, а концертът на ансамбъл „Les ambassadeurs е плод на нашето сътрудничество с фестивала „Изкуството на Барока” в София – допълва Пламена Цонева.

Почитателите на музикално-сценичните жанрове също няма да останат разочаровани. „Опера и балет в Летния театър” предлага три премиери на Варненска опера като последната от тях е „Дон Паскуале” от Гаетано Доницети (20 август). С нея ще приключи „Варненско лято 2015”.

Пълната програма на фестивала може да видите тук.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!