Папа Франциск заяви пред стотици деца, сред които нигерийско момче, чиито родители са се удавили при корабокрушение, че мигрантите "не са опасни, а са в опасност", предадоха Ройтерс и Асошиейтед прес.
Франциск се срещна с децата във Ватикана. Повечето от тях бяха италианчета, но имаше и много мигранти. Те пристигнаха със специален влак от Южна Италия.Срещата се проведе, след като тази седмица се засили трафикът на мигранти между Либия и Италия. Папата показа на децата оранжева спасителна жилетка, дадена му от доброволец, участващ в спасяването на хора в Средиземно море. Франциск каза, че жилетката била използвана от сирийско момиче, загинало, докато се опитвало да стигне до гръцкия остров Лесбос. Тя е на небето и ни гледа, заяви той.
По време на срещата папата прегърна нигерийското момче Осаянде, загубило родителите си през 2014 г., докато семейството се опитвало да стигне до Италия по море. Детето е взето от италианско семейство.
Франциск се стреми да изтъкне тежкото положение на мигрантите и бежанците, които идват в Европа.
От понеделник са спасени над 14 000 души, пътували с препълнени плавателни съдове, а за три последователни дни станаха корабокрушения, при които може да са загинали стотици хора.
Заради бездействие на Главния архитект през 2020 г. Върховният административен съд осъди Община Варна да заплати над 2,7 млн. лв. Поради тази причина, изпълняващият функциите кмет на Община Варна Павел Попов призова Виктор Бузев да освободи длъжността Главен архитект. След окончателно решение на Върховния административен съд и издадени..
Партия МЕЧ и коалицията ПП-ДБ са се договорили, че през септември ще бъде внесен вот на недоверие на правителството за провал в сектор вътрешен ред и сигурност. Мотивите ще бъдат допълнително прецизирани, обясни лидерът на МЕЧ Радостин Василев, по чиято инициатива се водят преговорите. "Разговаряме в момента "Продължаваме промяната - Демократична..
Потушен е пожарът между Балчик и Каварна. В гасенето на огъня са се включили горските служители при Държавно ловно стопанство Балчик и пожарните в Балчик и Каварна. Всекидневно се отчитат запалвания в горски територии, но добрата новина е, че се хващат навреме. Вчера е гасен огън между селата Оброчище и Църква, а в предишните дни – край Крапец,..
Варненският окръжен съд определи най-тежката мярка за неотклонение – „задържане под стража“ спрямо 36-годишен лекар - хирург, от Варна. Той е привлечен като обвиняем за организиране и ръководене на престъпна група за разпространение на наркотици. Престъплението е извършено в продължителен период – от месец май 2024 година до 21 ноември 2024 г...
Представители на Министерството на туризма, Министерството на икономиката и индустрията, Комисията за защита на потребителите и на туристическия бранш се събраха в сградата на Министерство на туризма на работна среща, за да обсъдят въпросите на сектора във връзка с приемането на страната в еврозоната, съобщиха от пресцентъра на ведомството. Основна..
Случаи на противозаконно отнемане на моторни превозни средства разкри полицията във Варна. Служители на Трето Районно управление са задържали 26-годишен мъж от Каменар - известен на органите на МВР, осъждан, който за кратък период отнел два автомобила, собственост на 60 и 63-годишни жители на Варна. Превозните средства били паркирани на пазар в жк..
Европейската комисия започна три отделни процедури по нарушение срещу България, като изпрати официални уведомителни писма заради неизпълнение на задължения по транспонирането на ключови европейски директиви, съобщава БНР. България не е съобщила на Комисията мерки за пълно прилагане на директивата за криминализирането на нарушаването на санкциите на..