Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Христина Белева спечели конкурса за гъдулар в Оркестъра за народна музика на БНР

БНР Новини
Христина Белева
Снимка: Личен архив

От есента, когато ще започне и новият творчески сезон (2016/2017) на Оркестъра за народна музика на БНР, Христина Белева става част от състава на оркестъра с диригент Димитър Христов. Гъдуларката, която последните 10 години свири в НФА „Филип Кутев”, издържа успешно конкурса, в който участваха общо четирима претенденти – за мястото на „оркестрант-гъдулар” се явиха още Борислав Гълъбов, Николай Николов и Цветомир Петков. Откровено да си призная очаквах повече битка. Очаквах и други колеги, които знаех, че ще дойдат на конкурса. Тя абсолютно безапелационно „прегази” своята конкуренция и се представи блестящо – и като отношение към инструмента, като музициране, щрих, динамика, темпа, прима виста, всичко беше на изключително високо ниво. (...) Като искам да подчертая, че не подценявам останалите участници., сподели Димитър Христов. 

Не съм си го мечатала или планувала. Това са прекрасни музиканти, прекрасен оркестър с много интересни проекти, които се случват и се радвам, че тепърва ще имам възможността и аз да споделя тези хубави неща. (...) Аз отдавна не се бях явявала на конкурс и си беше тръпка. Много погледи насреща, всеки с различна енергия, нагласа, очаквания... За мен беше интересно, имаше вълнения и трепети, беше хубаво. Мисля, че добре мина. Интересното беше, че накрая моето явяване приключи с аплодисменти от всички. Много емоционално!, разказа Христина Белева. 

Какво още споделиха Димитър Христов и Христина Белева – чуйте в прикачаните файлове.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

На 31 март в "От другата страна" по Радио Варна

На 31 март в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Chris Caffery (SAVATAGE, TRANS-SIBERIAN ORCHESTRA). Представяне на дебюта на DEATH ROW "Into Oblivion" – разговор с Габриел Иванов и Никола Кралчев. Йосиф Милчов ("Autumn Soils Of Sofia") за концерта на ARCHGOAT (5 април, София). Явор Цанев ("Gaiana Book & Art Studio")..

публикувано на 31.03.25 в 14:25

НОВИЯТ ДЕН на 31 март с Иван Барбов

Времето е променливо и каквото и да си облече човек все ще сбърка. Няма да сбъркате ако превключите на честотите на Радио Варна и „Новият ден“ във времето от 6.00 до 10.30 часа. Облечете се с усмивки и добро настроение в ефира с Иван Барбов, Доротея Николова и звукорежисьора Иван Тасев. Ето и темите днес: Очаква се поредно..

публикувано на 31.03.25 в 06:22
Chart

#802 ТОП 20 (28.03-11.04.2025)

публикувано на 28.03.25 в 19:25
Морсок синьо

НА СВЕТЛО в петък, 28 март

Какви са тайните и проблемите на Черно море?; Програма за финансова грамотност на ученици стартира в цялата страна; Успехите българските олимпийци по науки и техните ръководители представят в изложба в Астрономическата обсерватория във Варна; Работна среща по Подготовката на туристически сезон Лято 2025 г. се проведе по-рано днес във..

публикувано на 28.03.25 в 13:37

НОВИЯТ ДЕН на 28 март с Мариела Димитрова

Фирмите и физическите лица в България, предлагащи като услуга домашни ремонти са хиляди. Оказва се обаче, че е голям процент от тях работят в „сивия“ сектор и масово не издават финансов документ при заплащане на ремонта, а освен това и не декларират доходите си. Затова и от началото на годината Националната агенция по приходите започна кампания,..

публикувано на 28.03.25 в 06:48

НОВИЯТ ДЕН на 26 март с Иван Барбов

В облачното, но пък топло пролетно утро, в което синоптиците ни обещават, че няма да вали, Иван Барбов, Валери Великов и звукорежисьорът Иван Тасев ви обещават „дъжд“ от интересни теми и ефирни срещи, актуални новини и хубава музика на честотите на Радио Варна. Заповядайте да посрещнем заедно новия ден от 6.00 до 10.30 часа. Ето и..

публикувано на 26.03.25 в 06:27
Благовещение

НА СВЕТЛО на 25 март с Валерия Василева

Дългосрочна областна кръводарителска кампания под наслов „Дари кръв “Спаси живот“ започва във Варна. Служителите от „Градски транспорт“ – Варна се срещнаха с Тодор Капитанов, вицепрезидент на КНСБ , и с ръководството на Община Варна с искания за по-високи заплати. Пътят на България към еврото – условия, факти, възможности.. Акцентите..

публикувано на 25.03.25 в 13:45