Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Повеляново отново обгазено снощи

Заради това кметът на Девня настоява ИАОС да премести станцията си за мониторинг на въздуха в квартал „Повеляново”

Във връзка със сигналите за системно замърсяване на атмосферния въздух в кв. „Повеляново” с вредни емисии, кметът на Община Девня Свилен Шитов ще изпрати писмо до директора на Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС), с копие до министъра на околната среда и водите, в което ще настоява стационарната лаборатория за мониторинг на атмосферния въздух в град Девня да бъде преместена в близост до промишления комплекс в кв. „Повеляново”.

  В момента съоръжението се намира в градската поликлиника в кв. „Река Девня”, която е достатъчно отдалечена от химическите заводи, за да не прихващат нейните датчици локално замърсяване на приземния атмосферен слой, докато жителите на кв. „Повеляново” поне веднъж седмично се оплакват от силен мирис, който дразни очите и гърлото. 

Последният сигнал за обгазяване на Повеляново е от изминалата нощ:

"Тази вечер кв. Повеляново отново бе обгазен. Да вземат да ни включат към туристическите дестинации, за да могат туристите да добият представа за газовите камери в Аушвиц. Ние, повеляновци, всяка седмица сме подложени на това газово изпитание, имам чувството, че живея във филма "Умирай трудно" - бг вариант", сподели Румяна Янкова, жител на кв. „Повеляново”.

Според местни жители източник на системните обгазявания е азотноторовият завод „Агрополихим”, известен в индустриалния град и с „феномена” Лисичата опашка.

Поне два пъти в годината девненци стават свидетели на "феномена" Лисичата опашка. Причината за това е чисто технологична - при спиране и пускане в експлоатация на цеха за азотни киселини (и при аварийни ситуации) в "Агрополихим" се стига до отделяне на оранжев дим, който според работещи в торовия завод е силно отровен.

Представители на общинската администрация в Девня днес с изненада установиха, че в ежедневния бюлетин за качеството на атмосферния въздух в страната липсват данни за територията на РИОСВ-Варна, която обхваща и област Добрич. Затова кметът на Девня обмисля възможността за закупуване на мобилна станция за мониторинг на въздуха, със средства от общинския бюджет, с която да се правят замервания в различни точки на община Девня, по всяко време на денонощието, включително в почивни и празнични дни.

Информация от пресслужбата на община Девня




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

РЗИ: Водата в селата Бояна и Зорница е негодна за пиене

Водата в селата Бояна (община Вълчи дол) и Зорница (община Аксаково)  не отговаря на Наредба № 9 за качеството на водата, предназначена за питейнобитови цели, съобщиха от Регионалната здравна инспекция във Варна.  Жителите на с. Бояна пият вода с колиформи  13/100 мл при норма 0 КОЕ/100мл. Водата в село Зорница е с наличие на колиформи  8 КОЕ/100мл,..

публикувано на 21.02.25 в 17:40

Седем нарушения при проверките на НАП в страната

Служителите от „Фискален контрол“ на Националната агенция за приходите провериха общо 56 по-големи борси, тържища и складове в цялата страна днес, 21 февруари. Контролни действия са осъществени в 12 обекта за търговия на едро в София, 12 във Варна, 13 в Пловдив, 12 във Велико Търново и 7 в Бургас. Фискалните инспектори са установили общо 7 нарушения ,..

публикувано на 21.02.25 в 17:35
Ангел Забуртов

Инж. Ангел Забуртов е новият заместник-министър на транспорта

Инж. Ангел Забуртов, генерален директор на Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура" от 2014 до 2021 г., е новият заместник-министър на транспорта с ресор "Въздушен и морски транспорт", потвърди самият той за Радио Варна. Ангел Забуртов има над 10-годишен опит в сферата на пристанищата. Бил е директор на дирекция, а по-късно и главен секретар на..

публикувано на 21.02.25 в 17:07
доц. Диана Петкова

Българските пулмолози подкрепят мерките за регулация на вейп устройствата

Българското дружество по белодробни болести и Националният експертен борд внесоха в Народното събрание и Министерството на здравеопазването общо становище в подкрепа на законопроекта, в който се предвижда пълна забрана на продажбата и употребата на вейпове в страната.  Българските пулмолози се обединиха около документ, в който излагат научни..

публикувано на 21.02.25 в 16:46

Трети бойкот на търговските вериги обявиха на 27 февруари

Организаторите на бойкота срещу големите търговски хранителни вериги насрочиха трета протестна акция, която ще се проведе на 27 февруари, съобщава БНР.  Заедно с нея ще бъде обявен и бойкот на банките заради високите банкови такси, обясни Мая Манолова.  "Бойкот на банковите такси с искане за налагане от страна на парламента на таван на банковите..

публикувано на 21.02.25 в 16:35

19-годишният, обвинен в полово посегателство над непълнолетен край Каменар, остава в ареста

Окръжният съд във Варна отказа да измени в по-лека мярката за неотклонение „задържане под стража“ на 19-годишния, привлечен като обвиняем за грабеж на мобилен телефон и посегателство срещу половата неприкосновеност на непълнолетно момче в гориста местност в близост до село Каменар. Инцидентът е от 14 февруари тази година.  Обвиняемият е имал 30..

публикувано на 21.02.25 в 16:16

Художествен пешеходен маршрут организират за първи път във Варна

Съюзът на екскурзоводите в България вече е пълноправен член на Световната федерация на асоциацията на екскурзоводите. Това съобщи във Варна Христина Неделчева - председател на Съюза на екскурзоводите в България, по време на конференция, посветена на Международния ден на екскурзовода.  По повод днешния празник варненските екскурзоводи организират..

публикувано на 21.02.25 в 15:10