След изтощителен поход през Дунавската равнина, изпълнен с постоянни сблъсъци и обсади, на 10-ти ноември 1444 година кръстоносните войски на полско-унгарския крал Владислав III Ягело и трансилванския воевода Янош Хуняди достигат крепостта Варна и влизат в решителен сблъсък с Османската армия. Изходът от него решава за векове съдбата не само на България, но и на цяла Югоизточна Европа.
Пресъздаването на битката се организира за девети път от Сдружение за исторически възстановки „Чигот“ – Варна с участието на реенакторски групи от страната и чужбина.
„Последната битка на краля“ е рядка възможност за българската публика да види как наистина са изглеждали войните на Изтока и Запада в средата на ХV в. След края на сражението всеки ще има възможност, ако желае, да се снима с участниците.
КАК ВЪЗСТАНОВКАТА ПРЕДСТАВЯ РЕАЛНИТЕ СЪБИТИЯ?
Според историческите сведения, в епичния военен сблъсък при Варна са участвали общо около 70 000 войни. Въпреки че „Последната битка на краля“ засега е най-голямата средновековна възстановка в България (с около 80 – 90 участници), реенакторите не могат дори да се доближат до мащаба на оригиналното събитие. Затова екипът на „Чигот“ представя битката при Варна в един умален и стилизиран вид. Сценарият обаче не е измислен просто така – зад него се крие проучване на писмени извори и научни изследвания за военните действия (колкото и да са дискусионни някои от тях).
Във възстановката може да видите основните елементи на оригиналното събитие: видовете войски и тяхното въоръжение, разпределението по крила, основните стълкновения и т.н. Самите действия са съпътствани от дикторски глас, който накратко обяснява какво се случва на бойното поле.
Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Община Варна, фонд „Култура“, със съдействието на Община Варна – Район “Аспарухово” и с медийното партньорство на Радио Варна.
Подробности за събитието може да чуете в звуковия файл. Разговаряме с членовете на "Чигот": Васил Тенекеджиев, Веселин Каменов, Борислав Николов и Васил Василев.
https://www.facebook.com/events/551235561754227/
Темата за цените на хранителните продукти у нас е на фокус в предаването тази сутрин между 8 и 9ч. Очаквайте коментар от страна на потребители, на Сдружението за достъпна и качествена храна, както и съветите на икономистите относно правилното ценообразуване на стоките от първа необходимост. Обстановката в региона след снежната нощ обобщаваме след..
На 17 февруари в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Borisz Sarafutgyinov (FLESHCRAWL). Специално интервю с Jarda Haž (JIG-AI). Представяне на дебютното EP на CARCEROUS "New Age God" – разговор с Иван Козарев и Константин Милев. Иван Лазаров, Трендафил Трендафилов и Бойко Николаев за съвместното турне на TERRAVORE с..
В Деня на лозаря - Трифон Зарезан /нов стил/ ще говорим за любимите сортове на българите днес, за допирните точки между виното и любовта и за българския обичай в празничния ден - зарязването на лозето за плодородие. Традицията и днес ще спазят в село Звездица до Варна. Как избират Царя на виното и за една почти неизвестна традиция от варненския..
В навечерието на празника на виното и любовта и в Световния ден на радиото, сутрешният екип на Радио Варна ще се погрижи за усмивките и доброто настроение на всички влюбени в радиото, които ще посрещнат деня на любимите честоти. Ден нов, ден леко студен, но и с интересни теми, актуални новини и хубава музика подсладен. Иван Барбов,..
Интерактивна аптечна карта ще улеснява достъпа до информация за аптеки по местоположение и дейности. Тема с продължение: ботокс – истерията, резултатите от проверките на РЗИ-Варна до момента. Ученици от варненската Първа езикова гимназия са победители в тазгодишния конкурс „Млад благотворител“. Експерт по безопасност с коментар по темата..
Българските деветокласници са най-силни по биология (но само в три области на страната), а по химия в половината области дори трудно "връзват" дори тройка. Физиката е малко по-добре от химията, но и там, както по математика средните оценки на близо 49 хил. ученици в 9-ти клас са около 3.00. Данните са от тестовете по природни науки, който Министерство..