Европейският инвестиционен фонд (ЕИФ) и Националният гаранционен фонд (НГФ) подписаха споразумение, с което се осигуряват допълнителни 40 милиона евро финансиране за малките и средни предприятия в България по програма COSME на Европейската комисия, съобщиха от фондовете.
Средствата се осигуряват с подкрепата на Европейския фонд за стратегически инвестиции (ЕФСИ), който стои в основата на Инвестиционния план за Европа (План "Юнкер").
ЕИФ осигурява гаранционна линия в размер на 20 милиона евро, с която НГФ ще подкрепи финансиране за 40 милиона евро към МСП в България, изпитващи затруднения при осигуряване на изискваните обезпечения. Очакванията са през следващите три години от споразумението да се възползват 330 български предприятия.
На 13 октомври в Италия предстои национална четиричасова стачка – от 12:00 до 16:00 ч., на въздушния транспорт, съобщават от Министерството на външните работи (МВнР). Възможни са отмяна или забавяне на полети, особено на големите летища в страната, информират от Ситуационния център на ведомството. От министерството препоръчват на българските..
Очакват се големи количества противогрипни ваксини . Това увери пред БНР Николай Костов, председател на Асоциацията на собствениците на аптеки. Започнало е изписването от дистрибуторите . Тази година количеството "Инфлувак" ще е по-голямо, като 90 на сто от тази ваксина идва сега, обясни той. " Сега е моментът за ваксиниране ...
Граждани на Варна са внесли в прокуратурата и РДНСК подписка, във връзка с няколко разрешителни за строежи върху дерета и канали в района на плаж „Кабакум“ и местностите „Карантината“ и „Зеленика“. Това съобщи в предаването на Радио Варна „Позиция“ Мартин Златев, който е председател на ПК “Благоустройство и коменални дейности“ към Варненския..
Няма никаква организация в разследването по случая с варненския кмет Благомир Коцев. Това каза в ефира на обзорното предаване „Позиция“ единият от неговите адвокатиНиколай Владимиров. По думите на Владимиров самият съдебен състав е обърнал внимание, че това дело се води хаотично и неритмично. „Прокуратурата използва факта, че Коцев..
Лоши са условията за туризъм в планините, съобщиха за БТА от Планинската спасителна служба (ПСС) на Българския Червен кръст. Времето е облачно и мъгливо, по билата на планините има ураганен вятър. Температурите са от минус 2 до 5°. Вчера планинските спасители са оказали помощ на двама души, които са се загубили. Те са открити и заведени на..
За 2024 г. в болниците в страната са регистрирани 16 188 случая на вътреболнични инфекции (ВБИ) при 14 912 души, като при един пациент може да се отчете повече от една ВБИ. Това казаха за БТА от пресслужбата на Министерството на здравеопазването (МЗ), цитирайки данни от Националния център по обществено здраве и анализи. Спрямо общия брой..
Близо 30 заявления са подадени от пострадали от наводненията семейства, каза социалният министър Борислав Гуцанов в ефира на бТВ във връзка с помощта от държавата след бедствието в Южното Черноморие, която беше одобрена от правителството в сряда. Служители на Агенция „Социално подпомагане“ са на терен, обикалят домовете и оказват съдействие за..