Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цветана Манева, Гинка Станчева и Руси Чанев са удостоени с големите награди "Икар - 2017"

3
Цветана Манева, Руси Чанев и Гинка Станчева (отляво надясно)
Снимка: БГНЕС
Актьорите Цветана Манева, Гинка Станчева и Руси Чанев са удостоени с големите награди "Икар - 2017". Отличието на Цветана Манева е за цялостен принос към преподавателската дейност, а на Гинка Станчева - за чест и достойнство, присъждана от председателя на Съюза на артистите в България /САБ/ Христо Мутафчиев. Руси Чанев е награден за изключителен творчески принос към българския театър. Това съобщиха от САБ днес на пресконференция за номинациите за националните награди за сценични изкуства "Икар".

По повод на 95-годишнината на САБ статуетката на наградата е нова - Икар с горящи криле, като призив за повече уважение към своеобразната саможертва на всички, които се занимават с изкуство днес в България, каза Мутафчиев. Той отбеляза, че САБ и Стоянка Мутафова са връстници, затова двете чествания ще са много свързани.

Вероятно церемонията за "Икар"-ите на 27 март - Международния ден на театъра, ще е в цирк "Балкански" - в чест на 120-годишнината на българското цирково изкуство. Водят се преговори със Столичната община - съорганизатор на церемонията и на Софийския театрален салон, за мястото, където да бъде поставено шапитото.

"Икар" за режисура си оспорват Боян Иванов, Крис Шарков и Николай Поляков за "Жулиета" от Андраш Вишки в Русенския театър, "Хеда Габлер" от Ибсен в Хасковския театър и "Анна Каренина" от Лев Толстой в Театър "София".

Конкуренцията за отличието за водеща женска роля е между актрисите Албена Чобанова, Ивана Папазова и Стефка Янорова за "Вампир" от Антон Страшимиров на Маргарита Мачева в Благоевградския театър, "Майка" от Горки на Маргарита Мачева в Пловдивския театър и "Една нощ с теб" от Майкъл Уелър на Красимир Спасов в Театър "Българска армия" /ТБА/

За наградата за водеща мъжка роля са номинирани Васил Дуев, Иван Радоев, Филип Аврамов и Валери Йорданов - за моноспектакъла "Всичко на масата" по Чарлз Буковски на Ана Батева в Казанлъшкия театър, "Тартюф" от Молиер на Красимир Спасов в ТБА и "Ничия земя" по филмовия сценарий на Данис Танович на Стоян Радев в Народния театър "Иван Вазов".

Кандидатки за "Икар" за поддържаща женска роля са Ана Вълчанова за "Името" от Матийо Делапорт и Александър дьо Ла Пателиер на Здравко Митков в Сатиричния театър "Алеко Константинов", Гергана Плетньова за "Тартюф" и Елена Кабасакалова за "Майка".

За отличието за поддържаща мъжка роля се състезават Благой Бойчев, Васил Читанов и Ивайло Драгиев за ролите си в "Хеда Габлер", Ивайло Христов за "Иванов" от Чехов на Стефан Мавродиев в Младежкия театър "Николай Бинев" и Йордан Ръсин за "Вуйчо Ваньо" от Чехов на Григор Антонов в Театър "Възраждане".

Номинациите за дебют са пет, въпреки че по регламент са четири, заради високите постижения на млади театрали. Останалите номинации, които членовете на комисията, по собствените им думи, са определили също много трудно, са за сценография, майсторско техническо осъществяване на спектакъл и авторска музика. Комисията ще направи номинации и за най-добър спектакъл - след като на Софийския театрален салон през март бъдат показани всички номинирани представления от столицата и страната.

В други осем категории като куклено, цирково, вариететно изкуство, дублаж, критически текст, съвременен танц и пърформанс, наградите и номинации са определени от съответните гилдии.

Комисията е гледала около 100 представления на девет столични и седем извънстолични трупи, някои от които са получили по няколко номинации. Впечатленията на специалистите са за равностойност на представленията от София и страната, много силни дебюти, особено в режисурата, където има и забележителни постижения на доайените, интересно актьорско присъствие, любопитен избор на заглавия и интересни интерпретации - и като режисура, и като сценография.

С всичко това българският театър се заявява като част от европейския и световния театър според експертите - театроведа проф. Камелия Николова, режисьора проф. Красимир Спасов, сценографа проф. Васил Рокоманов, актрисата Маргита Гошева, композитора Михаил Шишков. В комисията е и журналистът Йордан Георгиев, който не присъстваше на пресконференцията.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Иван Сутев за дърворезбата: Освен талант, трябва да има и много труд

Не е случайно, че рибите присъстват в изработените скулптури от Иван Сутев, директор на Музея на мозайките в Девня, тъй като е родом от Несебър. В почивните месеци Сутев се занимава с дърворезба. Иван Сутев завършва Котленската художествена гимназия през 1982 г и оттогава дърворезбата е негово хоби. „За съжаление вече годините и зрението ми..

публикувано на 24.07.25 в 14:25

Предстои петото издание на фестивала Varna Rock Adventure

Броени дни остават до началото на петото издание на фестивала Varna Rock Adventure. Събитието ще се проведе от 7 до 10 август в парка в квартал "Аспарухово", входът е свободен, а концертите ще продължат до 23 часа всяка вечер, съобщиха за Радио Варна организаторите  Милен Пенев, Бранимир Мангъров и Невелина Няголова.   Tази година сцената е..

публикувано на 24.07.25 в 12:07

Петя Йончева: "Алея на книгата" няма да се състои поради липса на комуникация с Община Варна

Липсата на комуникация с Община Варна е причината Асоциация "Българска книга" да откаже участие с "Алея на книгата" тази година във Варна. Локацията на събитието е била променена от страна на Общината без съгласуване с организаторите, съобщи пред Радио Варна председателят на Управителния съвет на Асоциация "Българска книга" Петя Господинова-Йончева...

публикувано на 22.07.25 в 14:40

Да преобразиш подлез: Николай Чакъров за проекта "Капитан Петко войвода"

Графити с облика на Капитан Петко войвода и неговите съратници преобразиха подлеза край Районния съд във Варна. Реализирането на проекта е по инициатива на Община Варна с участието на графити агенцията на артиста Николай Чакъров от Стара Загора.  Художници изрисуваха подлеза на Районния съд "Решихме да направим нещо хубаво за нашия град",..

публикувано на 22.07.25 в 12:35

Светослава Георгиева: Община Варна не премахва "Алея на книгата", решението е на организаторите

Съветниците от Постоянната комисия „Култура и духовно развитие“ към варненския Общински съвет подкрепят провеждането на „Алея на книгата“ във Варна, но не са органът, който може да определи къде ще се проведе изложението. Това каза на днешното заседание председателят на комисията Димитър Чутурков, след обсъждане на отказа на организаторите на..

публикувано на 22.07.25 в 12:30

"Таласъм" - първият детски хорър филм, който ще ви разтърси

Духове, обсебване, група приятели, борещи се със злото в тъмна къща - сюжет, който присъства в множество холивудски хорър продукции. Не, това не е поредната екранизация по Стивън Кинг, а първият детски хорър филм, носещ името "Таласъм".  Режисьорът Валери Лилов се заема с предизвикателството да създаде филм, който не просто плаши, а задържа..

публикувано на 22.07.25 в 10:40

Тридневно "Арт изложение сред цветята“ за 70-годишнината на Ботаническата градина в Балчик

По повод 70-годишната на Университетската ботаническа градина (УБГ) в  Балчик на 25 юли от 18.00 часа ще се проведе тържествено събитие. На тази дата ще бъдат почетени и 85 години от възвръщането на Южна Добруджа в пределите на България. В продължение на три дни мястото ще се превърне и в сцена на вдъхновение, творчество и музика. Датите на  "Арт..

публикувано на 21.07.25 в 13:49