Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Портних: "Ще ремонтираме принудително паметниците на културата във Варна"

Община Варна
Снимка: Радио Варна

До няколко месеца Община Варна ще има право да предприема мерки за укрепване на сградите паметници на културата в лошо състояние. Това съобщи в ефира на предаването Позиция на РВ кметът Иван Портних.Срокът, в който собствениците на подобни имоти могат сами да ги ремонтират изтича през юли. След това общината може да предяви дори претенции за придобиване на собствеността върху сградите и дори да поиска да ги ипотекира на следващ етап, за да събере средства за принудителния ремонт, който се налага.

Над 100 са изпратените в последната година предписания за аварийно укрепване до собствениците на лошо поддържани имоти, които са паметници на културата във Варна и , каза кметът. Иначе, общо описаните и регистрирани като паметници на културата във Варна са 450. Други 300 са предложени за защита на Националния института за паметниците на културата /НИПК/.

Указания за спешен ремонт имат в момента 79 сгради, а за осем от тях срокът вече изтече. Следва глоба за собствениците и обезопасяването на имотите за сметка на общината.

Разчет на парите, които ще бъдат нужни за момента няма. В бюджета за тази година липсват и заложени предварително средства за това, показа проверка на РВ.

Припомням, че преди дни варненският кмет подписа временна строителна забрана за сградите паметници на културата във Варна. Целта на мораториума е да даде на общината необходимото време за опазване на сградите с архитектурна стойност, докато с НИПК и министерство на културата бъде изработен механизъм за опазване на паметниците на културата във Варна. Причината е, че общината е безпомощна, тъй като режимът, който действа в момента за събаряне на имотите, е уведомителен. Преди седмица беше съборена т.нар. Розовата къща във Варна.

Заповедта обхваща архитектурния резерват "Одесос", къщите по бул. Княз Борис I, по бул. Сливница, по ул. Преслав, бул. Владислав, бул. Мария Луиза, бул. Приморски, районът на Термите на античния Одесос, пл. Митрополит Симеон, пл. Независимост, край и в Морската градина, както и единични сгради, културни паметници с потенциал за опазване, които са отразени в общия устройствен план, уточни кметът.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бюджетната комисия одобри на първо четене Законопроекта за държавния бюджет

Бюджетната комисия в парламента одобри на първо четене Законопроекта за държавен бюджет за годината. 14 депутати от комисията гласуваха "за" проектозакона, а шест - с глас "против". "Въздържали се" нямаше, съобщава БНР.  Очаква се обсъжданията в пленарната зала по него да бъдат следващата седмица.  Финансовата рамка е изчислена при дефицит от три на..

публикувано на 26.02.25 в 17:50

Пчелари се събират на протест край село Слънчево в събота, планират затваряне на АМ "Хемус"

Национален протест на пчеларите със сборен пункт локалното платно на автомагистрала "Хемус" на разклонението за село Слънчево ще се проведе от 10.30 часа на 1 март, събота, съобщиха организаторите. Те планират затваряне на магистралата и провеждане на автошествие.  Пчеларите изразяват своето несъгласие с  липсата на държавна политика по опазване на..

публикувано на 26.02.25 в 16:20

Четири спортни обекта ще работят на 3 март във Варна

Четири спортни обекта ще работят и в деня на националния празник на България – 3 март (понеделник). На разположение на жителите и гостите на морския град ще бъдат плувен басейн „Делфини“, игрищата в общински спортен комплекс „Морската градина“, както и Ледената пързалка и зала „Скуош“ в общинския спортно-развлекателен комплекс „Младост“. Всички обекти..

публикувано на 26.02.25 в 15:58

Автомобил блъсна пешеходец на бул. "Владислав Варненчик"

Пикап е блъснал пешеходец на бул. "Владислав Варненчик" във Варна, при движение на заден ход.  Пострадалият е с контузия на крак и глава, съобщиха от КАТ-Варна. 

публикувано на 26.02.25 в 15:21

Директорът на "Градски транспорт" във Варна: Всички 1760 стълбове ще бъдат обследвани

Инцидентът с падналия стълб във Варна е едно неприятно, лошо обстоятелство, станало през нощта, когато няма хора по улиците и трафик. Това подчерта в интервю за Радио Варна изпълнителният директор на "Градски транспорт" инж. Николай Антонов.  Той обясни защо не е дал изявления пред медиите, включително и пред Радио Варна, в деня на инцидента. Причината..

публикувано на 26.02.25 в 15:05

КЕВР задължи ЕРП-тата да компенсират битовите клиенти, останали без ток по празниците

Комисията за енергийно и водно регулиране задължи трите електроразпределителни дружества да компенсират всички реално засегнати и изрядни битови клиенти заради прекъсването по коледно-новогодишните празници. Това става ясно от съобщение на регулатора до медиите. Неустойките ще се приспадат от общата стойност на бъдещата фактура на потребителите, или ще..

публикувано на 26.02.25 в 13:40

12 точки в дневния ред на Общинския съвет във Варна в четвъртък

Общинският съвет във Варна се събира на редовно заседание в четвъртък – 27 февруари, в 10:00 часа в зала „Пленарна“ на Община Варна. В предварителния дневен ред са включени 12 точки. Предстои общинските съветници да решат дали да одобрят разходи, които ще бъдат направени преди приемането на бюджета за 2025 г. Въпросните средства са предвидени за..

публикувано на 26.02.25 в 13:38