Общо 104 детски книжки, издадени на български език, ще се борят за наградата за най-добра детска книга в конкурса "Бисерче вълшебно", съобщи за Радио Варна Валентина Стоева от фондация "Детски книги", които са организатор на кампанията. Близо 1/3 от номинираните книги в това пето издание на наградата за най-добра детска книга са дело на български автори, уточни още Валентина Стоева
Линиите за гласуване ще бъдат отворени до 22 април. Книгите, които събират гласовете на децата в България ще станат ясни в края на април.
В гласуването могат да участват деца на възраст между 6 и 15 г. Всеки участник гласува онлайн на сайта www.biserche.com. Децата ще могат да подкрепят своите литературни фаворити от изминалата 2016 г. Номинираните заглавия се разпределят в три възрастови категории: "Откриватели" (6-8 г.), "Мечтатели" (9-11 г.), "Майстори" (12-15 г.) и "Иноватори" (новаторски книги за читатели от 6 до 15 г.). Номинираните в нея заглавия са интерактивни и мултимедийни книги, издадени у нас. Техният брой е седем.
Номинациите за наградата се правят от издателите на база издадените книги през предходната календарна година, които не присъстват в задължителната учебна литература.
Има и възможност за колективно гласуване от учители и библиотекари, които искат да подпомогнат своите ученици да гласуват за любимата си книга.
По традиция всички номинирани издания от българските автори ще бъдат изпратени в най-голямата детско-юношеска библиотека в света – Internationale Jugendbibliothek в Мюнхен, за да се състезават за място в престижния каталог White Ravens.
За втора поредна година фондацията организира и съпътстваща посланическа кампания „Активните бисерчета”, която ще започне на 7 март и която цели да провокира младите хора от 6 до 18 години да станат активни посланици и участници в популяризирането на единствената българска книжна награда, чието жури са самите деца.
Представителна изложба на Факултета по изобразително изкуство (ФИИ) при Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" под мотото “ФИИ на 50. В новото време с ново лице” гостува от 6 декември 2024 г. до 4 януари 2025 г. в Градската художествена галерия “Борис Георгиев” - Варна. Студентски дипломни работи и творби на действащи преподаватели са..
Триото на пианиста Живко Петров JP3 ще гостува днес, 30 ноември, в Бургас, за да представи най-новия си албум Beyond the Flesh . Концертът е в Експозиционен център "Флора". Албумът Beyond the Flesh включва 12 оригинални композиции нa Живко Петров, създадени за саундтрака на дебютния филм на режисьора Димитър Стоянович "Плът", като само..
Излезе пилотният сингъл "Мъри вземи ме, Кирилку" от албума "Идентичност" , създаден по повод 90-годишнината на Радио Варна. Това е и първата песен от юбилейната продукция, която има видеоклип, дело на Димо Ганчев . Утвърденият дует на Теодора Стамболиева и Димитър Йорданов за първи път срещна космополитната музикална личност на Страцимир..
80 картини и пластики на едни от най-известните български художници са подредени до 10 януари в "Галерия 33". Изложбата "Art Gallery 33 x 3" предлага уникално преживяване чрез изкуството и вдъхновение за Коледа. В експозицията са включени произведения с различен стил, жанр и колорит, които носят духа на празника. Изложбата представя селекция от..
Aнна Фурнаджиева – концертмайстор на оркестъра на Държавна опера Варна и Димитър Фурнаджиев – пианист и корепетитор в операта, ще представят премиерно във Варна Романс, Елегия, Соната за цигулка и пиано „Пролетна“ и Соната за цигулка и пиано “Славянска”. Дора Пеячевич (1885-1923) е хърватска композиторка с български корени, родена e в Будапеща, в..
На 3 декември 2024 г. (вторник) от 18:00 ч. "Nicotea – склад за култура" ще отвори вратите си за новата самостоятелна изложба на Надя Енчева "Утрото идва навреме". Чуйте повече от разговора на репортера ни Ваня Славова с Надя Енчева: Подготвила изящна колекция от 22 платна - масло и акварел, Надя ще ни разкаже истории за..
До 14 декември 2024 г. в Музея на Възраждането във Варна ще бъде представена изложбата „Непознатият „Рибен буквар“. 200 години от отпечатването му.“ Експозицията е дело на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ и е посветена на седемте издания на първия български светски буквар до Освобождението на България. За първи път се представят..