Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Москов: След въвеждане на пръстов идентификатор заявките в болниците са намалели за 10 млн. лв.

От въвеждането на пръстов индентификатор заявките в болниците са намалели с около 10 млн. лв. В НЗОК има данни за това – аз стоя зад думите си с отчетите на касата. Това заяви бившият министър на здравеопазването Петър Москов пред бТВ по повод твърденията на служебния здравен министър Семерджиев, че трябва да отпадне пръстовия отпечатък и да се въведе здравна карта. Това са идеите от 90-те години, каза Москов. Според него „като влезете в едно лечебно заведение, стандартът е начин да се покаже дали сте доволен, или не“.

Според Москов няма как без наличието на доказателство , че сте в болницата, да се види как сте лекуван. Въвеждането на контрол е главно за регулиране на публичните финанси, подчерта той. Мястото и ролята на държавата е да инвестира в здравна система, каза Москов. Димитър Петров беше освободен като директор на НЗОК заради заявките на болниците. През 2015 г. той бе натоварен да направи методика за това, каза Москов и уточни, че тази методика е предвидила 16 -17 млн. отстъпки от фирмите. „Ако за него оставането в НЗОК на 30 млн. са нищо, за мен са много и затова трябваше да бъде освободен, обясни ексминистърът.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Митко Славов: Е-тротинетките да са с "Гражданска отговорност" и GPS скоростни ограничители

Технически прегледи, застраховка "Гражданска отговорност" и GPS скоростни ограничители са предложени като допълнителни мерки за електрическите тротинетки, коментира Митко Славов, член на Международната асоциация на застраховани и пострадали при катастрофи и на Областната комисия по безопасност на движението в област Варна.  Между 10 и 15 на..

публикувано на 18.07.25 в 14:10

Творчески ателиета "Музеят през вековете на историята"

РИМ-Варна и фондация "Карин дом" организират съвместно безплатни творчески ателиета "Музеят през вековете на историята" за деца, включително и деца със специални образователни потребности, от 19 юли до 30 август 2025 г.  Ателиетата съчетават творчески задачи и арт терапия и са подходящи за деца на възраст от 5 до 8 години. Децата могат да бъдат с..

публикувано на 18.07.25 в 14:10

18 юли – Ден на Гражданска защита и Професионалният празник на пожарникарите

На 18 юли 1936 г. със свой Указ № 310, цар Борис ІІІ утвърждава Наредба-закон за противовъздушната отбрана и химическата защита на Царство България. С Решение №95 на Министерския съвет от 22 март 1993 година, денят на утвърждаването е обявен за професионален празник на служителите от тогавашната „Гражданска защита”. По този начин се отдава..

публикувано на 18.07.25 в 13:57

Атанас Запрянов: Доволен съм от личния състав на Въоръжените ни сили

Доволен съм от мотивацията на личния състав на въоръжените сили - и вчера, и днес виждаме висока мотивация и висок професионализъм. Това подчерта във Варна министърът на отбраната Атанас Запрянов, който присъства на Деня за високопоставени гости по време на учението "Бриз 2025".  Продължава учението "Бриз 2025" във Варна Според военния министър..

публикувано на 18.07.25 в 12:30
Велислава Делчева

Велислава Делчева е новият омбудсман на България

Велислава Делчева е избрана за омбудсман на Република България. В подкрепа на кандидатурата ѝ гласуваха 123-ма народни представители. 92-ма бяха "против", а 5 се въздържаха, предаде БНР.  Делчева беше номинация на ГЕРБ-СДС. За нея гласуваха депутатите от формацията, като получи подкрепа и от ИТН, ДПС – Ново начало и БСП – Обединена левица. 

публикувано на 18.07.25 в 12:27

Росен Желязков: В демокрацията има два принципа - презумпция за невинност и независимост на съдебната система

В една демократична правова държава има два основни принципа – първият е презумпцията за невинност, другият е независимостта на съдебната система. Ако искаме истинска правова държава, трябва да уважаваме и двата принципа. Това коментира премиерът Росен Желязков във връзка с вчерашното решение на Апелативния съд в София да остави в ареста кмета..

публикувано на 18.07.25 в 11:58

Изчезна постът на Диан Иванов за отказаните показания по делото за варненския кмет

Публикацията, с която б ившият заместник-кмет на Варна Диан Иванов заявява, че се отказва от показанията си от 8 и 9 юли по делото срещу кмета на Варна Благомир Коцев, вече не е видима в  личния му профил във Фейсбук.  Последната видима публикация от профила на Иванов е от 18 май.  Припомняме, че на 16 юли б ившият заместник-кмет на Варна Диан..

публикувано на 18.07.25 в 11:07