Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Радио Варна представя" две паметни дати в българската морска история

В предаването „Радио Варна представя” ще си спомним за две значими събития в морската история на Варна и България. Първият ни разказ ни връща в 24-я ден на месец февруари 1942 г. всъщност началото е няколко години по-рано. Периодът 1938-39 година, когато започват първите превози на еврейски бежанци от български пристанища към Палестина. Българските власти не се намесват и не пречат на еврейската емиграция през нашите пристанища, но още по-интересното е, че и германските власти си затварят очите за нея. Първата груба бежанци отплава от пристанище в Бургас с кораба Агиос Николаос, Следват десетки плавания с различни кораби, превозили хиляди еврейски бежанци до обетованата земя. И така достигаме до 24 феруари 1942 година, когато в Черно море пред Босфора, торпилиран от съветска подводница потъва корабът „Струма” със 767 души на борда – евреи-емигранти и български екипаж от 5 души. Сигурните данни за спасени са само за един човек. Още за историята на кораба, екипажа му и за потъването на Струма, разказва историка Атанас Панайотов.

Другото важно за българската морска история събитие, за което говорим по Радио Варна, се е случило на днешния ден през 1916 година. Тогава във Варненския залив при изпълнение на военна операция на българска мина се натъква и потъва руският ескадрен миноносец „Лейтенант Пушчин”. Известно време след това, ръководството на българската армия е пазила в тайна тази морска победа за да не се разкрие къде точно се намира минното поле. Едва няколко месеца по-късно участните в операцията по обезвреждането на „Лейтенант Пушчин” биват наградени, това разкри директорът на Военноморския музей във Варна Мариана Кръстева, която споделя още интересни факти за тази българска морска победа в Първата световна война.

Останките от руския кораб Лейтенант Пушчин бяха открити край нос Галата през 2010 година, а български военни трофеи постъпиха във Военноморския музей като експонати. Сред тях е едно от оръдията на миноносеца / на снимката /, както и един от флаговете на кораба.

Подробностите, чуйте в прикачения звуков файл:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

НА СВЕТЛО на 27 февруари с Мариела Димитрова

При засилени мерки за сигурност започна сесията на ОбС-Варна . Двадесетото заседание на ОС има прокет за дневен ред с 12 точки. Те касаят финансиране за провеждане на спортни, културни и туристически прояви, за социални плащания, както и за образователни и младежки инициативи. Друг финансов въпрос, включен в дневния ред, е даване на съгласие..

публикувано на 27.02.25 в 12:02

НОВИЯТ ДЕН на 27 февруари с Иван Барбов

Бойкот на лошото настроение обявява днес сутрешния екип на Радио Варна. Иван Барбов, Доротея Николова и звукорежисьорът Милица Панайотова ви очакват с интересни теми, актуални новини и изобилие от хубава музика във времето от 6.00 до 10.30 часа. За да посрещнете новия ден бодри и усмихнати. Ето и темите днес: Кои бизнеси и..

публикувано на 27.02.25 в 06:23
Бързай бавно!

НА СВЕТЛО на 26 февруари с Валерия Василева

Бащи протестираха пред Районния съд във Варна с искане за равни родителски права при отглеждането на децата си. Изпълнителният директор на "Градски транспорт" – Варна, Николай Антонов, за състоянието на тролейбусната мрежа и други проблеми, свързани с общинския превозвач. Кои овощни насаждения са най-засегнати от февруарския студ в..

публикувано на 26.02.25 в 13:45
Кокичета

НА СВЕТЛО на 25 февруари с Валерия Василева

Постоянната комисия „Обществен ред, сигурност и безопасност на движението“ към Общински съвет - Варна търси решение за безопасността на едно от проблемните кръстовища в града – между булевард „Васил Левски“ и улица „Васил Петлешков“. Илия Коев – заместник–кмет по сигурността на Община Варна, с повече информация за обследването на всички..

публикувано на 25.02.25 в 13:50

НОВИЯТ ДЕН на 25 февуари с Мариела Димитрова

42% допълнителен капацитет на инсталациите за изгаряне на отпадъци е поискан от инвеститори, общо общо за страната. Това обяви в след свое проучване екипът на Екологично сдружение „За Земята“. Какво не знаем за количествата и видовете опадъци, които се изгарят в България ще коментираме с техния експерт Десислава Стоянова, в 8.10 часа. Репортаж по..

публикувано на 25.02.25 в 06:10

На 24 февруари в "От другата страна" по Радио Варна

На 24 февруари в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Olof Wikstrand (ENFORCER). Представяне на новия албум на DRIVE YOUR LIFE "Raise Your Power" – разговор със Станимир Ставрев - Ставри и Ивайло Георгиев - Ивака. Разговор с Рая Крумова и Антон Иванов за новия сингъл на KHANЪ "Самодива". В предаването ще звучи музика на:..

публикувано на 24.02.25 в 14:25

НОВИЯТ ДЕН на 24 февруари с Иван Барбов

В понеделник сутрин, минути след 6.00 часа, когато доказано на човек изобщо не му се става от леглото, когато никой не обича никой, а най-обичано е кафето - Иван Барбов, Доротея Николова и звукорежисьорът Иван Тасев ви канят да изпиете вашето кафе на честотите на Радио Варна. Събуждането на новия ден ще проследим ефирно във времето до..

публикувано на 24.02.25 в 06:54