Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Сляпата Вайша" се размина с "Оскар" за късометражна анимация

| обновено на 27.02.17 в 07:14
Кадър от филма "Сляпата Вайша"

"Сляпата Вайша" на българина Теодор Ушев не можа да вземе „Оскар“ в категорията „Най-добър късометражен анимационен филм“.

На 89-ата церемония по връчването на наградите на Американската филмова академия победител в тази категория стана „Свирчо“ на Пиксар – основен конкурент на „Сляпата Вяйша“.

Виола Дейвис бе отличена с Оскар за поддържаща женска роля във филма на Дензъл Уошингтън "Прегради".

За най-добър документален филм бе отличен "О Джей: Произведено в Америка". Това е най-дългият номиниран филм в историята на наградите "Оскар" - лентата е цели 7 часа и 47 минути.

Оскар за чуждоезичен филм взе "Търговският пътник" на иранския режисьор Асгар Фархади. Това е втори Оскар за Фархади, който не присъства на церемонията в знак на протест срещу затегнатия граничен контрол и опита на президента Доналд Тръмп да спре достъпа на граждани от 8 предимно мюсюлмански държави в САЩ.

"Първи контакт" на Дени Вилньов взе наградата за звуков монтаж, а "Възражение по съвест" - за звук. "Отряд самоубийци" взе Оскар за грим и прически, а "Фантастични животни и къде да ги намерим" бе отличен за костюми.

"Зоотрополис" взима "Оскар" за пълнометражна анимация. Той бе обявен и за най-добра анимация на изминалата година

"Книга за джунглата" взе "Оскар" за специални ефекти.

За късометражен документален филм отличието отиде при филма „Белите каски” – за доброволните спасителни отряди на Сирия, които обикалят Алепо и останалите градове, пострадали от войната и спасяват от развалините ранени и пострадали цивилни.

Другото българско участие беше за научно-технически постижения, категорията, която затрудни водещите да обяснят какво представлява софтуера V-ray на българската компания Chaos Group. Технологиите, взели "Оскар" за научни постижения бяха упоменати накратко. Sобствениците на Chaos Group Владимир Койлазов и Петър Митев получиха наградата си на 11 февруари.

Мюзикълът „Ла Ла Ленд“ отнесе шест от наградите - за сценография, оригинална музика, операторско майсторство, песен към филм, за режисура и за главна женска роля на Ема Стоун.

Отличието за оригинален сценарий отиде при "Манчестър край морето", а за адаптиран - при филма "Лунна светлина". Главният роля на Кейси Афлек - брат на Бен Афлек, в "Манчестър край морето" му донесе и "Оскар" за главна мъжка роля.

В най-голямата категория на вечерта - тази за най-добър филм, претендираха 9 заглавия. "Оскар"-ът отиде при "Лунна светлина", след объркване, при което мюзикълът "Ла ла Ленд" беше обявен първоначално за победител.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

“Море. Бряг” - изложба живопис на Любен Генов и Мария Райчева

Артистичната двойка Любен Генов и Мария Райчева се представя за първи път с изложба във Варна. В галерия „Ларго“ те изследват взаимоотношенията между морето и брега с поредица живописни платна, създадени в последната година специално за изявата им.  Изложбата си са озаглавили „Море. Бряг“. Тя е специален реверанс към публиката във Варна. Включва..

публикувано на 08.11.24 в 15:19

Средновековни градове, крепости и укрепени църкви от Трансилвания гостуват в Балчик

От 9 до 23 ноември в галерия “Тихото гнездо” на „Двореца“ в Балчик гостува изложба живопис "Трансилванската средновековна крепост" на Овидиу Кърпушор  (Румъния). Вернисажът на 9 ноември е от 14:30 до 17 часа. Изложбеният проект „Трансилванската средновековна крепост“, започнат от Овидиу Кърпушор преди 20 години, е представян пред публика и..

публикувано на 08.11.24 в 10:55
Нос Калиакра край Българево

На Архангеловден празнува каварненското село Българево

На есенния християнски празник Архангеловден събор има най-голямото село в община Каварна - Българево.  Камбанен звън на църквата „ Св. Архангел Михаил“ ще привлече миряните на празнична литургия, изнесена от архимандрит Методий Хлебаров.  В 10,30 часа на големия площад в центъра на селото с приветствени думи към жителите и гостите ще се обърне..

публикувано на 08.11.24 в 08:00

Три билборда във Варна представя с "Живопис в градска среда" художникът Веселин Димов

Веселин Димов, сочен от изследователите като един от пионерите на съвременното изкуство в България, организира необичайната художествена акция "Живопис в градска среда". В основата ѝ е излагането на творби дигитална живопис върху рекламни билбордове във Варна. Произведенията представляват дигитално генерирани живописни изображения на фрактали -..

публикувано на 06.11.24 в 16:04

"Танцови маршрути" с втора фестивална част през ноември (програма)

Фестивалът за съвременен танц „Танцови маршрути” се завръща през този месец с втора част на своята програма. Събитието започва ударно на 10 ноември, когато ще има четири различни артистични събития. От 10 часа сутринта в Юнашкия салон ще се проведе уъркшоп с Коста Каракашян - 100% Authentic Movement. Ако сте си задавали въпросите: “Как да танцувам..

публикувано на 06.11.24 в 09:24

Трети Малък фестивал на куклите във Варна

Предстои третото издание на Малък фестивал на куклите. Той отново ще бъде във Варна. Датите са 9 и 10 ноември. Мястото - Фестивалния и конгресен център. В Малкия фестивал на куклите освен театрални постановки, ще бъдат организирани и театрални работилници.  Дарина Колева, създател на фестивала, споделя, че интересът и към постановките, и към..

публикувано на 05.11.24 в 14:22

Във Варна започна Седмицата на православната книга (програма)

До 10 ноември във Варна се провежда Седмицата на православната книга.  За първи път всички представяния на книги ще се проведат в храм „Св. прпмчк Прокопий Варненски“. Всяка вечер от 17 часа всички желаещи ще могат да се срещнат с авторите, издатели и преводачи на православни книги от последните няколко години. Седмицата се организира от..

публикувано на 05.11.24 в 09:05