Много от българите в Испания са обезверени и може би няма да гласуват днес, каза в интервю за радио Варна Илияна Илиева- Дъбова, председател на българската общност в Тарагона, Испания. Тя е и директор на Неделното училище "Свети седмочисленици" в Реус.
Каква е организацията за изборите в Реус?
За първа година в Реус, Испания няма разкрита избирателна секция.Причината е, че българите не са агитирани затова и няма достатъчно подадени заявления. Всеки сам организира пътуването си до най-близката избирателна секция. Много от хората, обаче, днес работят, повечето са международни шофьори и те дори няма да бъдат на територията на Испания. Около три часа отнема времето за гласуване заедно с пътуването от дома, тъй като най-близката секция до Реус е на около 100-тина километра в Лерида. Но при условие, че се отива в столица на друга провинция, хората ще поостанат да се разходят, ще пообщуват с други българи помежду си. Така че, за всяко едно нещо, което е изгубено – не се знае дали пък не е спечелено нещо по-различно и по-добро.
А вие кога ще пътувате, за да гласувате?
След обяд, към 16.00 часа, защото преди това имаме други ангажименти. Днес празнуваме рождения ден на училището в Реус.
На колко години ставате?
На 21 март 2010 година е създадено училището. Беше хубава пролетна сутрин. Събрахме се около 150 човека, за първи път се откри българско училище. Тогава имаше много повече българи в Реус, но повечето от тях днес заминаха в други държави, след като икономическа криза удари Испания и голяма част от хората, които работеха в строителния сектор, останаха без работа.
Как ще премине празника?
Първо имаме учебни занятия, след това ще си направим празник – с торта, почерпка, децата ще танцуват, ще си украсим стаите празнично...
А относно изборния ден – какви са очакванията Ви?
Всеки, който отиде да гласува има надежда, че си пуска гласа за нещо по-добро. В интерес на истината всички искаме да се случи нещо смислено, защото нашия преход твърде много се удължи и твърде много се замърси.
Как изглежда България от Испания днес?
България изглежда развълнувана и с едно такова усещане, че искаме да се променят нещата. Защото където и да сме в края на краищата ние сме българи и не можем да се променим, дори и да искаме. Пък в края на краищата не го и искаме.
Определя ли изборът на българите в чужбина дали ще се върнат в бъдеще в България?
Ако зависи от тях – да. Голяма част от българите биха се върнали. Но при условие, че в момента, при така действащата законова система у нас, реално от гласовете на българските граждани в чужбина не се получава никакъв продукт, да го наречем така в кавички „продукт”, хората започват да се разочароват все повече и повече. Знаете какво се получава с гласовете на българските граждани в чужбина – те се разпределят между политическите формации в самата България. Няма избирателен район в чужбина, ние нямаме възможност да гласуваме за наши депутати, а всъщност те наистина са нужни. Защото българите в чужбина са част от българската диаспора и имаме някакви конкретни нужди, които се различават от тези на нуждите на българите в България. Така че, виждайки, че техните гласове се разпръскват така някъде в пространството – не много ясно къде, българите в чужбина започват да се обезверяват. И аз няма да се учудя, ако една голяма част от хората не отидат да гласуват. Това ще бъде една от причините.
В Деня на народните будители Варна е домакин на авторската идея на Радослав Първанов - "Счупената вяра". Проектът представя 20 фотографии на Радослав Първанов, които целят да разкажат и покажат историите на изоставени православни храмове. Експозицията ще бъде открита от 18.30 часа в Морско казино и ще остане там до 21 ноември. Изложбата ще..
Връх Ботев не е от най-високите. Разбира се, че е първенецът на Стара планина, но в сравнение с върховете в Рила и Пирин изостава като височина. И въпреки това е по-лесно да се качите на Мусала и Вихрен, отколкото на връх Ботев. Защото няма преход, който да е по-кратък от 5 часа. Независимо дали изкачването е от Южна или Севена България. Въпреки..
Веско Ешкенази и Плевенска филхармония с диригент Георги Милтядов ще зарадват варненската публика на 1 ноември. Концертът е част от тазгодишното турне „В света на музиката“ и ще се състои в зала 1 на Фестивален и конгресен център. Специално участие в този проект има Вероника Тодорова, позната като „вълшебницата на акордеона“ на световните музикални..
Те са хора със свободен дух, правят музика и свирят за всички, на улицата. Триото Magic Street Jazz Varna срещнахмe в Морската градина, до Слънчевия часовник, привлечени от тяхната „боса нова“. Стефан, Владо и Александър с лекота говорят за музика, а триото, което изненадва варненци и гости с красив звук, излят от душите им, е в отворен..
Интервю с Blaze Bayley (WOLFSBANE, екс-IRON MAIDEN) В началото на тази година бившият певец на IRON MAIDEN Blaze Bayley издаде албума „Circle of Stone“. А само след няколко дни на 10 ноември ще изнесе специален концерт в софийския клуб „Паве“, със специални гости ABSOLVA. С него Blaze ще отбележи 30 годишнината от присъединяването си към IRON..
В днешният 29 октомври отбелязваме Деня на бесарабските българи. Самите те отдавна казват, че определението бесарабски не е много точно, защото освен бесарабски българи – по името на географската област Бесарабия, от която две трети се намират в Украйна, а една трета в Молдова, има още кримски или таврийски българи, както и малка общност..
Интервю с A.J. Mills (KK’S PRIEST, HOSTILE) През 2011 година светът на хеви метъла беше разтърсен от новината, че JUDAS PRIEST и K.K. Downing се разделят. Единият от прочутото китарно дуо вече нямаше да е част от британските класици. JUDAS PRIEST продължиха по пътя си с новия китарист Richie Faulkner. K.K. Downing не стоя дълго със скръстени..