От Министерството на околната среда и водите отговориха, макар и с известно закъснение, на въпросите на Радио Варна по повод миризмата на нафта в града. Макар от тях да не става ясен източникът, все пак отговорите дават любопитни подробности. Публикуваме ги без съкращения и редакция:
1. Установен ли е източникът на миризмата на нефтени продукти?
В периода 5:30 – 10:30 часа на 3 април 2017 г. експерти на РИОСВ – Варна извършиха обход от територията на Варна до Промишлена зона – юг и на гр. Девня. Констатира се, че на територията от Варна до с. Страшимирово, с различен интензитет на концентрациите, се усеща харектерната за нафта миризма.
В района на промишлена зона – юг, гр. Варна („Поддържане чистотата на морските води“ АД, „Варна сторидж“ ЕООД – петролен терминал Варна и др.); Промишлена зона – запад, гр. Варна; Промишлена зона, с Тополи (ПСОВ Варна, асфалтови бази – 5 бр.);Пристанище „Леспорт“; МТГ „Делфин“; ТЕЦ „Варна“ ЕАД, с. Езерово и др. промишлени обекти не се констатира локален източник за разпространение миризма на нафта, способстващ разпространението й на значителна по площ територия.
В заводите и Пристанищен комплекс Варна – запад и в Промишлена зона – юг, гр. Девня, няма аварийни ситуации.
2. Къде миризмата е била най-силна и какви стойности на въздуха са измерени там?
Миризмата се е усещала най силно в ниските участъци и с трайна мъгла на Варна и по протежение на Варненско езеро. След с. Страшимирово миризмата на нафта намалява и до Белослав изчезва. В автоматичната измервателна станция СОУ „Ангел Кънчев“ концентрациите на общи въглеводороди и бензен са с леко завишени стойности спрямо характерните за годината стойности.
3. Може ли в случая да се касае за нарушение на законодателството, за което да е сезирана прокуратурата?
В конкретния случай следва да се има предвид, че:
• в основната си част жилищните, обществените и промишлени обекти на територията на Варна са газифицирани, топлофицирани или климатизирани;
• за обектите съхраняващи и разпространяващи на пазара нефтопродукти (неподвижни източници на емисии) няма постъпила в РИОСВ – Варна информация и при обхода не е констатирана аварийна ситуация на разлив, т.е. няма предпоставка за емитиране на този замърсител на значителна площ от обект, подлежащ на контрол и от компетенциите на инспекцията.
За да се установи има ли нарушение на законодателството е необходимо да се установи източника на замърсяване, след което да се предприемат административно наказателни действия срещу него от компетентния по случая орган, в случай, че нарушението не се квалифицира като престъпление.
4. Колко проверки са направени с мобилна лаборатория и в какви часове на денонощието?
От 30 март 2017г. мобилната автоматична станция е позиционирана в с. Тръстиково по сигнал от кмета на община Аврен и няма регистрирани средночасови стойности над пределно допустимите концентрации.
Контролът за качеството на атмосферния въздух във Варна се извършва чрез Автоматичната измервателна станция, която е част от Националната автоматична система за екологичен мониторинг. Станцията регистрира данни в реално време на контролираните замърсители, в случая на общи въглеводороди и бензен.
След рекордните стойности регистрирани вчера днес средните температури са малко над 0-та. Във Варна бе отчетен температурен рекорд от 17.8 вчера, а тази сутрин термометрите показват едва 6. Рекорди бяха отчетени още в Русе, Разград, Силистра и Добрич, където за по-малко от 12 часа температурата падна от 16.4 на 3 градуса, съобщават от..
От 13 януари тролейбусна линия 83 ще обслужва до "Владиславово" спирка "Бл. 407", съобщават от Градски транспорт. След спирка "Детелина" тролейбусите ще завиват по бул. "Св. Елена", надясно по ул. "Янко Мустаков" и ще обслужват двупосочно спирки "Стадиона", "Мусала", "Богдан".
Варна за втори път през седмицата отчита температурен рекорд. Днес термометрите достигнаха до 17,8 °C. Последно най-топло на 10 януари е било през 2016 година, когато са измерени 16,5 °C. Рекорди са отчетени и в Русе, Разград, Силистра, Добрич, съобщават от НИМХ-Варна. Тази вечер обаче температурите рязко ще се понижат. През нощта вятърът от..
МРРБ е предприело всички необходими законови действия за недопускане на бедствени и аварийни ситуации в района на свлачище „Свилоза”. Това уверява служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова - Касабова в отговор на питането относно предприетите действия във връзка с активизирането на свлачището край Балчик,..
Да бъде създаден филиал на Националната спортна академия "Васил Левски" във Варна, предложиха общински съветници от комисията по "Младежки дейности и спорт". Намерението влезе като точка в стратегията за развитие на спорта във Варна за периода 2025-2030 година. Община Варна има нова стратегия за развитие на спорта, физическото възпитание, двигателната..
Три специализирани фирми ще извършват зимното поддържане на пътища, улици и булеварди на територията на петте административни района в община Варна. Договорите за зимната поддръжка са сключени в края на месец декември 2024 г. след проведена обществена поръчка за избор на изпълнител. Това стана ясно днес на среща на общинската дирекция „Инженерна..
2,1 милиона лева е стойността, необходима за довършването на строителството на физкултурния салон на СУ "Найден Геров" във Варна. Експертите са установили конструктивни нередности в сградата и затова трябва да бъде обявена обществена поръчка за нов изпълнител, това съобщи заместник-кметтът по образование и култура в общината Павел Попов. Той..