Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ердоган: Турция ще преразгледа отношенията си с Европа след референдума

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви, че ще събере представители на правителството, за да обсъдят бъдещето на отношенията между Турция и Европа след референдума за президентските правомощия този уикенд, предаде ДПА.

Ердоган заяви пред Турската национална телевизия и радио (ТРТ), че страната кандидат за ЕС е била накарана да чака неоснователно. "Турция не е тяхна изкупителна жертва. Всички ще си знаят мястото", увери президентът.

По време на кампанията преди референдума той нарече някои европейски лидери във "фашисти" и ги обвини, че се държат като нацисти.

Ердоган предсказа също, че ще победи на референдума, позовавайки се на проучвания на общественото мнение. Някои от тях показват, че "за" разширяване на правомощията му ще гласуват 55 на сто от избирателите, други смятат, че той ще получи подкрепата на 55 до 60 на сто от гласувалите.

По-рано вчера турският министър по въпросите на Европейския съюз Йомер Челик предложи след референдума да се организира среща на високо равнище с блока, за да се обсъди бъдещето на двустранните връзки, припомня ДПА.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кириакос Мицотакис

Данъчни облекчения за 4-членни семейства в Гърция

Премиерът на Гърция Кириакос Мицотакис ще обяви пакет от мерки, комбиниращ данъчни облекчения с увеличение на заплатите, особено за военнослужещите и полицаите, на стойност около 1,5 млрд. евро, по време на 89-ия Международен панаир в Солун на 6 септември, предаде ЕРТ. Ако се включат и предвидените за ноември компенсация в размер на един..

публикувано на 10.08.25 в 13:12

Първо офицерско звание на 44-та курсанти от випуск 2025 на Висшето военноморско училище "Никола Вапцаров"

Ясни приоритети и граждански контрол са необходими при реализацията на проектите за модернизация на българската армия, това коментира президентът Румен Радев във Варна. Той присъства на военния ритуал по присвояване на първо офицерско звание на 44-та курсанти от випуск 2025 на Висшето военноморско училище "Никола Вапцаров"  и връчи пагоните на..

публикувано на 10.08.25 в 12:00

Според президента, превъоръжаването на българската армия се нуждае от контрол и приоритети

За модернизацията на армията  ще има много средства за въоръжение и за техника, но това изисква добре да бъдат определени приоритетите. Така президентът Румен Радев коментира във Варна темата за превъоръжаването на Българската армия. По думите му са нужни още зачитане на военната експертиза и граждански контрол. Радев подчерта, че за него..

публикувано на 10.08.25 в 11:26

Три пъти се увеличава цената на обезщетения при отчуждаване на земеделски земи

Тройно се вдига началната цена за обезщетение при отчуждаване на земеделски земи. Новите цени са определени с министерско постановление за промени в наредбата за реда за определяне на цени на частни имоти, които държавата иска за свои нужди.С промените в наредбата на практика, при отчуждаване от страна на държавата на определен имот, който е..

публикувано на 10.08.25 в 11:16
Президентът Румен Радев със служител на пожарната на летище Пловдив

Президентът Румен Радев с критики към правителството, че разпродават държавни имоти заради празна хазна

Президентът Румен Радев отправи остри критики към кабинета на Росен Желязком за готвената разпродажба на държавни имоти. Държавният глава направи това във Варна, малко след тържествения ритуал по присвояване на първо офицерско звание на курсантите от Випуск 2025 на Висшето военноморско училище "Никола Вапцаров". По..

публикувано на 10.08.25 в 09:36

Горещо във вътрешността на страната, без промяна по Черноморието

Жълт код за горещо време издаде за днес Националният институт по метеорология и хидрология за 21 области у нас.  И днес времето ще бъде слънчево, във вътрешността горещо. Вятърът ще е слаб от север, следобед до умерен от североизток, изток, вечерта от югоизток, по Черноморието подсилен от бриз. Максималните температури във вътрешността..

публикувано на 10.08.25 в 08:50

Върховният главнокомандващ и президент на България ще присъства на дипломирането на курсантите от випуск-2025 на ВВМУ

Държавният глава Румен Радев ще бъде във Варна по повод тържествения ритуал по присвояване на първо офицерско звание на курсантите от випуск-2025 на Висшето военноморско училище (ВВМУ) „Н.Й.Вапцаров“.  малко преди 9 часа часа президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили ще бъде посрещнат с почетен караул на Морската гара. По..

публикувано на 10.08.25 в 08:40