Новата, по-висока, цена на водата във Варна влиза в сила от днес. Увеличението е с 15% до 2.93 лева на кубик. КЕВР одобри плана за развитие на местното В и К-дружеството за следващите пет години. В него е залегнало до 2022 година водата да поскъпне с 19 на сто и да достигне цена от 3.03 лева. От 2017-та всяка следваща година цената ще се увеличава с по един процент. В интервю за предаването „Пост фактум” управителят на „Водоснабдяване и канализация – Варна” Валентин Вълканов съобщи, че парите от увеличението ще бъдат инвестирани в подобряването на услугата чрез реализацията на Инвестиционния план на В и К, приет от МРРБ. Вълканов подчерта, че нито лев от това увеличение няма да отиде за повишаване на заплатите на работещите в дружеството и допълни:
На закрито заседание на КЕВР са утвърдили бизнес плана на В и К-дружеството, което е трето поред. След „Софийска вода” и Смолян и нашето дружество си представи плана, който беше разглеждан шест месеца от регулатора, на база на който за петгодишен период от 2017 до 2022 година ние сме искали увеличаване на цената на услугата, тъй като трябва да се съобразим с наредбите за регулиране цените на В и К–услугите и Наредбата за качество на услугите във В и К-сектора, които бяха приети миналата година от Министерския съвет. Това е във връзка с инвестициите, които трябва дружеството да направи през следващите пет години и за този период цената, която трябва да достигнем е в рамките на 19 процента. Години наред се увеличаваше цената на електроенергията и на другите материали и регулатора реши за първата година да ни даде увеличение от 15%, а за следващите четири години по един процент. Общата цена по утвърдената програма е 2 лева и 93 стотинки с ДДС за тази година.
Казвате, че ще има увеличение на цената с по един процент за всяка година. Този процент на базата на новата цена от 2.93 лева ли ще е?
Да, точно така.
До колко трябва да стигне цената на водата в края на този петгодишен период?
Цената на водата ще достигне приблизително три лева и две, три стотинки, ако всички върви нормално, защото знаем, че постоянно се увеличава тока и другите неща. Искам да подчертая, че в тая цена, която е утвърдена не влиза увеличаване на заплатите на служителите във В и К.
А колко е социалната цена на водата във Варна?
Социално поносимата цена за Варна е 4 лева и 6 стотинки. За разлика от други дружества, ние имаме още един лев възможност да увеличаваме цената, докато много от дружествата са минали над социално поносимата цена.
Въпросът тук е дали потребителите имат възможност да плащат тази цена, а не дали вие можете да я увеличите.
Това е нож с две остриета, тъй като всяко увеличаване на цената води до по-малко плащания и събиране на по-малко средства. Ние се надяваме, че ако хората искат услуга, такава, каквато ние трябва да осигуряваме по наредбите, би следвало да си заплащат услугата.
Цялото интервю можете да чуете в прикачения файл
Около 50 декара сухи треви и горска растителност са изгорели в землището на село в община Тервел. Причината за възникналия огън е умишлен палеж. Извършителят е задържан. Малко преди 11.00 часа днес в ОД на МВР Добрич е получен сигнал на спешния телефон за горяща суха трева в местността „Саламана“ в покрайнините на село Безмер. На място са..
Граждани се събраха пред офиса на строителната фирма, с която е бил свързан Христо Димитров, председател на Общинския съвет във Варна с плакати "Оставка","Свобода за Варна ","Свобода за Благо" и "Мутри вън". Те не пожелаха да говорят пред медиите и скандираха написаното на плакатите. Поводът, заявен в социалните мрежи, е обжалването от страна на..
Откриха мъртъв делфин на брега в курорта Златни пясъци. От РИОСВ-Варна съобщиха, че на 1 август чрез телефон 112 е постъпил сигнал за изхвърлен труп на делфин близо до буната на плажа пред хотел в курорта. На същата дата е извършена проверка на място от служители на екоиспекцията , при която е установен мъртъв екземпляр от вида муткур с..
Община Варна постави пилотно първия контейнер за събиране на растителен (зелен) отпадък. Той се намира на ул. „Веселина Цанкова“, в близост до хотел „Геолог“. Контейнерът е предназначен за клони, листа, трева и други биоразградими отпадъци от поддръжка на зелени дворове и градини. Целта е насърчаване на разделното събиране на растителен отпадък и..
Двама мъже извършиха граждански арест, за да спрат пиян шофьор на автобус. Това съобщава БНТ. Случката се е разиграла вчера около 18:30 часа, след като превозното средство е било забелязано да се криволичи на пътя Поморие - Слънчев бряг, като създавало предпоставки за произшествие. В района до складова база 47-годишен мъж от Шумен и друг, на 42..
Жена, седнала зад волана с 1,81 промила алкохол в кръвта, е самокатастрофирала днес край Варна, съобщиха от полицията. Сигналът за инцидента е подаден в 07,55 часа тази сутрин. Жената е на 44 години от Варна. Тя не е пострадала сериозно при инцидента. От полицията допълниха, че преди две години тя пак е залавяна да шофира с голямо количество алкохол в..
До месец се очаква доброволците от Доброволно формирование - Варна да получат целия набор от лични предпазни средства. На финален етап е процедурата по изпълнение на договора по обществената поръчка. Това каза ръководителят на формированието Стойчо Стоев. Пакетът с оборудване съдържа каска, ботуши, предпазен колан, ръкавици, горна куртка, обясни той. 40..