Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Париж – Буенос Айрес: една любовна история“ във Варна

Забележителното дуо Мария Мартинова (пиано) и Сирил Гарак (цигулка) ще представи програмата от своя албум Париж-Буенос Айрес, една любовнаистория” в незабравим концерт-спектакъл на 20 май от 19.00 часа на сцената на ФКЦ. Една от големите звезди на българските театър и кино - Юлиан Вергов - се присъединява към дуото, давайки глас на поети от двата свята, в загадъчно и вълнуващо пътешествие отвъд естетическото съучастие между двата града – Париж и Буенос Айрес – в което музиката и поезията се срещат и сливат, за да разкрият дъха на живота във всичките му аспекти. Родена във Варна, Мария Мартинова започва да свири на пиано на 7 години, вдъхновена от богатото музикално наследство във семейството си. Преди да бъде приета в НМА Проф. П. Владигеров, тя завършва с отличие НУИ „Д. Христов” във Варна. Като носител на стипендия на името на Владимир Хоровиц прекъсва образованието си в България и заминава за  Джулиард скул в Ню Йорк. Там учи при Й.Каплински и Й.Калихстейн, както и при Ф. Галимир, А. Фулър и С. Сандерс. Взема бакалавърска степен от Джулиард и магистърска от Кралската академия по музика в Лондон, където учи при Хамиш Майлн. Прависледдипломна квалификация в консерваторията в Ротердам, която завършва с отличие. Преподава в същата консерватория като асистент на Акиле Деле Винье. Избрана е като професор по пиано за 2011 в Международното училище за гостуващи професори в Музикалния институт на Папския католически университет в Чили.


Как се роди идеята за този проект?

Идеята се роди преди много години. Може би 2007 г., значи вече стават десет години. Аз много исках да направя солова програма, в която да смеся френски репертоар с аржентинско танго. Първоначалният цигулар, с когото представяхме тази програма беше друг. Не беше Сирил Гарак. Със Сирил работим по тази програма от 2011 г. През м. март започнахме да правим записа, а албумът излезе в края на 2015 г.

Любовта към тангото и тук я има. От къде и как?

Това е дълга история. Любовта към тангото дойде много изведнъж, много отдавна. При мене започна с първоначалната ми среща с музиката на Пиацола, който между другото е върхът на айсберга. Това винаги съм го казвала, когато ми задават подобен въпрос. Това е една много малка част от репертоара на тангото, но е тази част, която е позната на широката публика. Първоначалният ми контакт, първоначалното сблъскване, такова-фатално с тази музика беше преди много, много години. Още в България, като  студентка в консерваторията си спомням ми пуснаха музика на Пиацола-подлудях. Това ме гонеше години наред. Беше останало като един вид призрак и тегнеше над мене тази музика. След това огромно влияние ми оказа един филм "Урок по танго" на английската режисьорка Сали Потър. Много силно ме тласна към тази култура. Една от големите ми мечти беше да съм танцьорка на сцена. Не се сбъдна в този ми живот. Поне не по начина, по който мечтаех. Гледайки този филм за мене беше ясно, че аз трябва да танцувам танго. От там тръгна всичко, но това стана много постепенно-тези контакти с музиката. Първоначално с музиката на Пиацола, след това гледането на филма. Това беше в рамките на период продължил много години. Когато се стигна до уроците по танго, когато започнах да откривам танго репертоара моят преподавател по танго ми беше казал, че ако искам да танцувам добре, то трябва да познавам музиката изключително добре.Много бързо след това, просто беше такова обсебващо и неконтролируемо желанието, то не беше вече и въпрос на желание , а някаква вътрешна нужда да свиря тази музика. Не можех да я контролирам.

Искате ли нещо специално да кажете на публиката по света, не само на тази във Варна с този проект „Париж – Буенос Айрес: една любовна история“?

Тази програма не е свързана само с тангото. Много силно присъства тангото в нея и предимно, но да не забравяме, че представяме и музиката на Дебюси., поезията на символистите, на едни от най-важните танго лирици също така. Идеята е един разговор за любовта и за смъртта . За мене това са две много силно и фундаментално присъстващи теми в изкуството като цяло. Идеите  при изграждането на тази програма бяха не само чисто музикални, естествено има и много личен момент. Защото любовта, взаимоотношенията мужду хората бяха неща, които много силно ме вълнуваха в последните няколко години. По чисто лични причини. Това беше репертоарът, чрез който в този даден момент да изразя, това което аз усещам, чувствам и мисля по тази тема.

Цялото интервю, чуйте в звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

„Мотодзен. Рокерски истории“ – новата книга с разкази на Красимир Симеонов

Красимир Симеонов споделя, че написването на тази книга е повлияно от последните 40 години, през които кара мотори – традиция, наследена от баща му и дядо му. Авторът признава, че през годините много от приятелите му са го подканвали да събере всичките си разкази на тази тема под едно заглавие, което впоследствие се превръща в книгата..

публикувано на 23.07.25 в 08:00

Изложбата „А сега накъде?“ на Владимир Ванков - въпросът е винаги отворен...

В първата самостоятелна изложба на Владимир Ванков акцентът е поставен върху индивидуалния път на всеки човек и личностната автономия, на която се крепят изборите и отговорите на екзистенциалните въпроси, пред които е изправен. Изложбата набляга именно  на възможностите, които се съдържат във въпроса „А сега накъде?“, подканващ посетителите да..

публикувано на 22.07.25 в 08:00

Pi Stoffers (LORD OF THE LOST): Артистите трябва да създават, каквото искат да създават

Интервю с Pi Stoffers (LORD OF THE LOST) В екстремните жанрове на музиката е рядкост някой артист да се изправи пред предизвикателството на тройния албум. Примери има, но издаването на трилогия е много рисково начинание. И в същото време се изисква доза смелост и дързост да го направиш в времена, в които албумите все повече губят значението си...

публикувано на 21.07.25 в 09:45
Богдан Богданов

Богдан Богданов, ПП: Репресиите срещу нас няма да спрат, очакваме сценарият с Благомир Коцев да се повтори и в Благоевград

Според бившия министър на икономиката и настоящ депутат от ПП/ДБ, в момента управлява коалицията Борисов - Пеевски. В обзорното предаване на Радио Варна "Позиция", той заяви, че тази коалиция ще работи докато бъде постигната абсолютна диктатура, за да наложат стария модел. „Разбраха, че с нас не могат да го наложат“- каза народният представител...

публикувано на 19.07.25 в 15:45

Адв. Бранимир Балачев, ГЕРБ/СДС: Разследването срещу кмета на Варна тепърва започва

Разследването срещу кмета на Варна тепърва започва. Това обяви в ефира на обзорното предаване „Позиция“ депутатът от ГЕРБ/СДС Бранимир Балачев. Той заяви, че според информацията, с която разполага, има достатъчно материал за повдигане на обвинение в организирана престъпна група. Народният представител припомни странното напускане на Диан Иванов..

публикувано на 19.07.25 в 14:39

Andreas Kisser (SEPULTURA): 40 години са красива история

Интервю с Andreas Kisser (SEPULTURA) 40 години отминаха от момента, в който няколко невръстни младежи от Бразилия направиха немислимото - събраха група и я кръстиха SEPULTURA. 40 години по-късно споровете коя е истинската SEPULTURA продължават. Дали тази SEPULTURA, която съвсем скоро ще достигне края на пътя, е автентичната? Какво значение има,..

публикувано на 18.07.25 в 08:00

Росица Димитрова - една мечтателка с фотоапарат

Мечтателка с фотоапарат, която преследва залези, изгреви и луната. Това е Росица Димитрова от Варна, травъл блогър, пътешественик, фотограф и ловец на кадри, които често обикалят света преди нея в медии като "National Geographic" и "Forbes". За втора поредна година нейна снимка влиза в престижна селекция на "Capture the Atlas", озаглавена "Нощните..

публикувано на 17.07.25 в 08:00