Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Традиционен китайски театър открива 25-я Международен театрален фестивал „Варненско лято”

Юбилейният 25-и Международен театрален фестивал „Варненско лято” ще се състои от 1 до 11 юни под мотото „Театърът на въобразените светове”. Подбрани са 41 заглавия в 4 модула – българска селекция, международна селекция, шоукейс и паралелна програма. Девет са спектаклите в основната програма, представяща най-доброто от българския театрален сезон. В нея е включен и хитът на варненската сцена „Влюбеният Шекспир“.

Международната програма на фестивала ще покаже 8 представления от три континента. Откриването на събитието на 1 юни е с традиционен китайски театър, наречен „пекинска опера“, в който е пресъздадена Шекспировата трагедия „Макбет“ под заглавието „Ужасената душа“. Този жанр е причислен от ЮНЕСКО към световното нематериално културно наследство.

Съвместно с Международния музикален фестивал „Варненско лято “ще покаже и съвременния фламенко спектакъл „Desplante“ с новата звезда на испанския танц Едуардо Гереро. Двата фестивала се обединяват отново и за сателитната прожекция на спектакъла от Метрополитън опера в Ню Йорк – „Травиата“ от Верди с българската оперна прима Соня Йончева.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Двадесет и третото издание на Международно биенале на графиката откриват на 14 август във Варна (ВИДЕО)

Двадесет и третото издание на Международно биенале на графиката – Варна се открива на 14 август т.г, съобщиха по време на брифинг от общинската администрация. Интересът към форума е огромен. 1800 са били желаещите да се включат, като са селектирани 515 творби.    Очаквайте подробности!

публикувано на 12.08.25 в 11:34

Стефка Станчева представя "Мигът на Дора" във варненската библиотека

„Мигът на Дора“ е роман за най-голямата добруджанска радост – освобождението на областта от четвъртвековната румънска окупация и връщането й в пределите на Царство България.  През погледа на голямата поетеса Дора Габе, пламенно ангажирана с борбата за свободна Добруджа, книгата проследява събитията от подписването на Крайовската спогодба на..

публикувано на 12.08.25 в 10:59

БТР и Ахат със съвместен концерт днес във Варна

Легендарните рок групи БТР и АХАТ започнаха съвместно турне. Третата дата от него е във Варна. Концертът е в Летния театър. След това двете банди отиват да се срещнат с рок феновете си в Бургас. За Радио Варна певецът на БТР Наско, или по паспорт Атанас Пенев, казаха, че бандите ще бъдат заедно на сцена, като едновременно ще изпълняват песни както на..

публикувано на 11.08.25 в 16:59

"Лицата на Европа" светят от мрамор във варненска галерия

От днес до 29 август 2025 г. варненската Галерия 33 ще бъде домакин на изложбата „Лицата на Европа“ на известния български скулптор Рашо Митев. Откриването е от 18:00 ч. на ул. „Габрово“ 2А. "Лицата на Европа" включва мраморни бюстове, вдъхновени от многогласната културна идентичност на Европа. Всеки портрет в колекцията..

публикувано на 08.08.25 в 15:54

Изложбата „Българските околосветски плавания“ във Военноморския музей

Във Военноморския музей във Варна бе официално открита изложбата „Българските околосветски плавания“ – първата по рода си експозиция, посветена на всички родни морски обиколки на земното кълбо.  Повече подробности от разговора на репортера ни Ваня Славова с директора на Военноморския музей Мариана Кръстева: Изложбата ще бъде достъпна и..

публикувано на 08.08.25 в 12:02

Международният филмов фестивал "Карантината" започва тази вечер

Варна отново ще бъде домакин на едно от най-обичаните културни събития у нас – 11-ият международен филмов фестивал "Карантината", който ще се проведе от 5 до 9 август, на плажа до рибарското селище Карантината. Фестивалът, създаден и поддържан изцяло на доброволчески принцип, доказва, че културата съществува без лукс, а чрез хората. Без субсидии, но с..

публикувано на 05.08.25 в 13:27

Отменят оперния спектакъл "Тоска" тази вечер, отлага се за 8 август

Отменят оперния спектакъл "Тоска" тази вечер, той ще се играе на 8 август. Днес оперната прима Соня Йончева трябваше да се превъплъти в емблематичния за кариерата ѝ образ на Тоска от едноименния шедьовър на Пучини, под диригентската палка на Найден Тодоров в Летния театър. Постановката на Кузман Попов е в режисура на Сребрина Соколова. Заедно със..

публикувано на 05.08.25 в 11:29