Всеки един от нас в живота си е приемал антибиотик, поне веднъж. Тази практика напоследък става порочна. Назначават се широкоспектърни антибиотици без направена антибиограма и изследване. Честата употреба има фатален край, разказа в предаването "Новият ден" на Радио Варна проф. д-р Красимир Методиев, имунолог и специалист по клинична микробиология. Не трябва да подценяваме лабораторните изследвания, ни съветва още проф.д-р Методиев. Международна среща на медици започва днес край Варна. Това ще е и една от темите, които ще обсъдят по време на 27-мото издание на Асамблея на интернационалната медицинска асоциация "България".
Как да се справяме със заболявания-вирусни или бактериални, които водят след себе си инфекции? Неправилно назначените антибиотици водят до развитие на инфекции в организма. В един момент става и невъзможно да се лекуваме. Какви са Вашите наблюдения?
Това е един ключов проблем, особено за българската медицина. На първо място ние подценяваме антибиотик-терапията, че тя не вреди, че не би могла да донесе нищо друго освен полза. Това далеч не е така. В страната имаме един голям проблем с антибиотик резистентността.
Притесненията ми, а и на много други родители са, че скоро антибиотиците няма да действат.
Не само. Близо 30% от населението на страната използват антибиотици през последните 2-3 години и вече са създали т.нар. R-фактори. Това е генетично изменение на щамовете, които причиняват техните инфекции, срещу които вече никакъв антибиотик не действа. Изписването на антибиотици "на сляпо" без изследване, без необходимост, без спазване на продължителност и доза, без селекция на конкретен, които би бил полезен води до много тежки резултати. Дори и с фатален край!
Обикновено след разболяване, прието е в обществото, че ако до третия ден не се подобрим трябва да сменим лечението. Най-често това става с назначаване на широкоспектърен антибиотик (АБ) от лекаря. Рядко се прави антибиограма, а тя е задължителна при назначаване на АБ.
Това е абсолютно задължително! Първо трябва да имаме доверие на лабораторната медицина в посока правилен подбор и употреба най-вече на АБ. И то при бактериални инфекции само, не при вирусни. Това дебело искам да го подчертая! Вирусът не е клетка. Вирусът е частица. Антибиотикът действа срещу клетъчна структура, каквито са бактериите!
Моят съвет е първо да имате доверие на лабораторната медицина. Второ - когато се установи дали е вирусна или бактериална инфекцията, да подходите по най-адекватния начин. По никакъв начин не се доверявайте на изписването на антибиотик от лекар, който не е изследвал вида на инфекцията, нито имунния статус. Не подценявайте лабораторната медицина!!!
Целият разговор може да чуете в звуковия файл:
Силна година изпращат българските киносалони. Това се дължи до голяма степен и на успеха на филма "Гунди - легенда за любовта", излязъл в средата на октомври. Това обобщи за Радио Варна председателят на Асоциацията на българските киносалони Божидар Илиев. Той е съсобственик на новата киноверига, която ще отвори врати във Варна на 21 декември. Деветте..
Ако проeктобюджетът за 2025 година бъде приет, следващата година дефицитът ще нарасне лавинообразно, бедните ще станат още по-бедни, а богатите - по-богати. Такава прогноза направи Иван Костов - бивш министър на финансите и бивш министър-председател. Той сравни ситуацията с 1994 година и времето на правителството Жан Виденов, когато по думите му е..
Помагалото „Феноменът художествена деформация в детското изобразително творчество" – научно издание, предназначено за учители от специалността „Предучилищна и начална училищна педагогика“, както и за широк кръг читатели, излезе на бял свят, след като в средата на тази година от общинския бюджет на Балчик бяха отпуснати средства за издаването му...
Няма ясна представа какво се случва със средствата, отпускани за общинското предприятие „Градски транспорт“, каза за обзорното предаване „Позиция“ общинският съветник от ПП/ДБ Михаил Луков. Според него одитът на дружеството е описал една позитивна картина, която не отговаря на действителността. „Има много критики към ТАСРУД, но те си изпълняват..
Обяснението на синдикалния лидер на КНСБ Пламен Димитров защо имаме такава предложена макрорамка на бюджет 2025-та е, че вината е на депутатите, които тази пролет гласуваха единодушно разходи, които сега се питат "от къде са?". В обзорното предаване на Радио Варна "Позиция" той припомни, че тогава те са гласували изменение на закона на МВР,..
Местните данъци и такси не трябва да се вдигат според варненските представители на ИТН. В обзорното предаване „Позиция“ Ивайло Костадинов припомни, че такава е била позицията и на самия кмет Благомир Коцев в началото на неговия мандат. „Ако това намерение, което предлагат днес от администрацията, присъстваше в предизборната му платформа, дали..
Документалният филм „Чистота или смърт“, разказващ за зависимостите от алкохол, наркотици и хазарт, ще има премиера във Варна този петък, 13 декември, от 19:00 часа в зала „Европа“ на Фестивалния и конгресен център. Шест герои застават с лицата си пред камера, за да споделят своите лични истории. Документалната лента имаше премиера и..