Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Напусналият ДБГ Настимир Ананиев: "Оставането във властта беше грешка"

Снимка: БГНЕС
"Аз не мисля, че участието във властта на Реформаторския блок (РБ) заедно с ГЕРБ беше грешка. Но мисля, че беше грешка по начина, по който се подходи и трябваше, когато имаше два или три прелома, много принципно да се напусне това управление. За мен първият такъв прелом беше отхвърлянето на Антикорупционния закон" - каза в предаването на Радио Варна "Позиция" бившият депутат от Реформаторския блок и член на Движение "България на гражданите" Настимир Ананиев.







Знаете, че на първото гласуване на Антикорупционния закон беше отхвърлен. Тогава беше принципно, да се излезе и да се заяви, че очевидно няма реформаторско мнозинство, което иска да се бори с корупцията. Защото този закон, макар че беше минал на първо четене до края на 43-тото Народно събрание, не беше приет. Сега се надявах това да беше първия закон, който новият парламент да гласува, като много ясен знак, че корупцията е основният проблем и трябва да се борим с нея...а акцентът сега са мажоритарните избори, които за мен са една служебна победа които ГЕРБ търси на едни следващи избори. По начина по който е написан, ГЕРБ ще имат 200 депутати и някакви 40 други. Никой няма да спечели от такива промени в Изборния кодекс.

Търканията между десните и ГЕРБ в предния парламент бяха видими и след оставката на правосъдния министър Христо Иванов. Може би още тогава РБ трябваше да заеме някаква по-консолидирана позиция?

За мен оставането във властта очевидно беше грешка. Аз съм присъствал на много политически съвети на РБ, в които е имало много големи дебати в каква посока да се поеме. За съжаление обаче, мнозинството за оставане във властта винаги надделяваше. Може би една от грешките беше, че лидери на партии, което сега между другото виждам и при патриотите, станаха министри. Не разбирам защо Патриотичния фронт не се поучава от грешките на РБ. Когато лидерът е министър, е много по-трудно в партията да се вземе решение срещу управлението.

А как се вземаха тези решения, да се остане във властта? Лидерски в тесен кръг или партийно с гласуване?

Поне при нас в ДБГ е имало дебат и гласуване. Друг е въпросът, че при гласуване, винаги е печелела позицията за оставане във властта. Когато Антикорупционния закон беше бламиран от ГЕРБ, бях от първите, които казаха, че трябва да напуснем управлението. Беше очевиден знак, че този закон няма да мине и той не мина до края на мандата. Въпросът е, да се поучаваме от грешките си, за да не бъдат повтаряни. Защото виждате какво направихме ние, десните - разделихме се на три и повторихме сценария от 2013-та година. Тогава ДБГ, ДСБ и СДС се явиха поотделно и нито една не влезе в парламента.

Защо не останахте опозиция 2014-та, така както се произнесе избирателят? Вие нямахте мнозинство. Голяма част от десните гласоподаватели не одобриха участието ви във властта заедно с ГЕРБ. Не беше ли причината тази коалиция и за лошите резултати на последните парламентарни избори?

Със сигурност от части ги отблъсна. Но ако направим един анализ на десните, които са гласували на изборите сега, голяма част от тях, около 150 хиляди, че и повече, са гласували за ГЕРБ. А с нашата кампания (на РБ - бел. ред.) не бях съгласен как протече. Имам предвид, че беше взето решение в кампанията да не се напада ГЕРБ, в смисъл, да не се посочва какви грешки бяха направени - и заедно и поотделно. Идеята беше, да не изгаряме мостове и на по-късен етап, евентуално, пак да сме управляваща коалиция. Като съберете тези гласове, това са 250 000 избиратели, които искат проект, който би работил с ГЕРБ. От другата страна имате същото количество гласоподаватели, които твърдо са против съвместно участие с ГЕРБ. Тези две общности искат едно и също, но го виждат по различен начин.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

„Мотодзен. Рокерски истории“ – новата книга с разкази на Красимир Симеонов

Красимир Симеонов споделя, че написването на тази книга е повлияно от последните 40 години, през които кара мотори – традиция, наследена от баща му и дядо му. Авторът признава, че през годините много от приятелите му са го подканвали да събере всичките си разкази на тази тема под едно заглавие, което впоследствие се превръща в книгата..

публикувано на 23.07.25 в 08:00

Изложбата „А сега накъде?“ на Владимир Ванков - въпросът е винаги отворен...

В първата самостоятелна изложба на Владимир Ванков акцентът е поставен върху индивидуалния път на всеки човек и личностната автономия, на която се крепят изборите и отговорите на екзистенциалните въпроси, пред които е изправен. Изложбата набляга именно  на възможностите, които се съдържат във въпроса „А сега накъде?“, подканващ посетителите да..

публикувано на 22.07.25 в 08:00

Pi Stoffers (LORD OF THE LOST): Артистите трябва да създават, каквото искат да създават

Интервю с Pi Stoffers (LORD OF THE LOST) В екстремните жанрове на музиката е рядкост някой артист да се изправи пред предизвикателството на тройния албум. Примери има, но издаването на трилогия е много рисково начинание. И в същото време се изисква доза смелост и дързост да го направиш в времена, в които албумите все повече губят значението си...

публикувано на 21.07.25 в 09:45
Богдан Богданов

Богдан Богданов, ПП: Репресиите срещу нас няма да спрат, очакваме сценарият с Благомир Коцев да се повтори и в Благоевград

Според бившия министър на икономиката и настоящ депутат от ПП/ДБ, в момента управлява коалицията Борисов - Пеевски. В обзорното предаване на Радио Варна "Позиция", той заяви, че тази коалиция ще работи докато бъде постигната абсолютна диктатура, за да наложат стария модел. „Разбраха, че с нас не могат да го наложат“- каза народният представител...

публикувано на 19.07.25 в 15:45

Адв. Бранимир Балачев, ГЕРБ/СДС: Разследването срещу кмета на Варна тепърва започва

Разследването срещу кмета на Варна тепърва започва. Това обяви в ефира на обзорното предаване „Позиция“ депутатът от ГЕРБ/СДС Бранимир Балачев. Той заяви, че според информацията, с която разполага, има достатъчно материал за повдигане на обвинение в организирана престъпна група. Народният представител припомни странното напускане на Диан Иванов..

публикувано на 19.07.25 в 14:39

Andreas Kisser (SEPULTURA): 40 години са красива история

Интервю с Andreas Kisser (SEPULTURA) 40 години отминаха от момента, в който няколко невръстни младежи от Бразилия направиха немислимото - събраха група и я кръстиха SEPULTURA. 40 години по-късно споровете коя е истинската SEPULTURA продължават. Дали тази SEPULTURA, която съвсем скоро ще достигне края на пътя, е автентичната? Какво значение има,..

публикувано на 18.07.25 в 08:00

Росица Димитрова - една мечтателка с фотоапарат

Мечтателка с фотоапарат, която преследва залези, изгреви и луната. Това е Росица Димитрова от Варна, травъл блогър, пътешественик, фотограф и ловец на кадри, които често обикалят света преди нея в медии като "National Geographic" и "Forbes". За втора поредна година нейна снимка влиза в престижна селекция на "Capture the Atlas", озаглавена "Нощните..

публикувано на 17.07.25 в 08:00