Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изкуството да поднасяш храната красиво. Карвингът-сбъдната мечта.

Карвингът е древно азиатско изкуство за гравиране на плодове и зеленчуци, което възниква преди около 700 години в Тайланд, след което се разпространява в Китай и Япония. В началото занаятът се е предавал само между поколенията в семейството. Сега вече изкуството да се правят фигури от плодове и зеленчуци е напуснало пределите на Азия и смело заема място в кулинарията на много държави, като България е една от тях. Владимир Георгиев основава във Варна единственото по рода си студио за Айс карвинг. По пътя си среща  Николай Радулов, който е карвинг майстор и председател на Български Карвинг Клуб.

От кога се занимавате с карвинг?

Николай Радулов:

О около 10 години с плодове и зеленчуци. От около година и половина правя Айс карвинг. Тази година започнах шоколадови фигури и сега започвам да се занимавам със захар.

Снимка  Снимка

Сбъдвате мечтите си ?

Владимир Георгиев:

Определено за мен беше сбъдната мечта работата с лед. Преди около 10 години в САЩ за първи път се срещнах с това изкуство и ми стана идея фикс да го осъществя. Много ми хареса. Радвам се, че успях и се радвам, че се срещнах с Ники. Без него нямаше да се получи.

Снимка  Снимка

Какъв път извървяхте до сбъдването на мечтите?

Владимир Георгиев:

Моят беше много разнообразен. Много дейности, които нямат нищо общо със скулптурата. Беше трудно. Дълго време проучвах, защото чисто технологично, за да се изработят фигури от такива големи блокове лед е нужно оборудване, а той трябва и да е прозрачен. Доста скъпо струва всичко това. Внесохме машини от чужбина. Хиляди литри вода изтекоха в канала, докато се научим да правим красиви неща.

Николай Радулов:

Звърших средното си образование и преди да ме приемат в университета, си намерих сезонна работа, като момче за всичко в един хотел. Там се запознах с Мариян Костов , който беше гл. готвач и е мой ментор в карвинга. По-късно започнах работа при него от най-долното стъпало в кухнята. Когато той започна да се занимава с карвинг, много ми хареса, пробвах и му казах, че и аз искам да правя това. С упоритост и много труд развих нужните умения. После той реши да прави лед. Опитахме се, но не се получи. Оставих го да отлежава във времето, докато се получи това, което правя сега. Много хора виждайки ме заявяват, че искат да правят карвинг и след 5 сек. забравят. Така не става. Аз по принцип нямам нищо общо с кухнята и кулинарията. Майка ми е хореограф-народни танци. Баща ми Данчо Радулов е известен композитор и музикант. Завършил съм Техническия университет – Варна със специалност „Възобновяеми енергийни източници”. Занимавам се с тонрежисура. Освен това преподавам народни танци в един от най-големите денс-центрове в града.

За колко време една диня може да се превърне в цвете или нещо друго?

Николай Радулов: 

Имало е случаи, в които съм правил диня за 10-15 минути, но става въпрос за елементарни мотиви . Ако правя икебана, композиция, птици, където детайлите са по-фини се изискват повече внимание и много време. Случвало се е да отделя два часа и половина за една диня .

Коя е най-сложната фигура, която сте изработвал?

Паун от тиква.

Снимка

Цялото интервю на Вяра Николаева с Владимир Георгиев и Николай Радулов, чуйте в звуковия файл:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Урбанист от Дания: Веломрежата във Варна на места не е добре свързана

Морската градина на Варна е невероятна. Такова място нямат Копенхаген и други големи градове. Това сподели специално за Радио Варна датският урбанист Леон Легеланд, след разходката си с велосипед в морската столица.  “Устойчива градска мобилност - хора и публични пространства” беше темата на третото събитие от тазгодишното издание на “Форум за Варна”,..

публикувано на 30.09.24 в 07:20

Какви монети са сечени в древния Одесос?

Бившият колекционер на монети Иван Попов представи във Варна по време на научната конференция "Културното наследство на Варна и Черноморския регион", която се провежда в планетариума на Висшето военноморско училище "Никола Й. Вапцаров", лекция на тема "Тракийските и римски монети, сечени в древния Одесос".  Попов е имал колекция от над 3700..

публикувано на 28.09.24 в 14:05

Станислав Стилянов: Травъл блогърството прави рекламата на България като туристическа дестинация по-ефективна

В Международния ден на туризма ви срещаме с пътешественика Станислав Стилянов, който е посетил множествто дестинации по света, както и познати и нетолкова познати места и кътчета в България. Всичките си пътувания той описва в своя туристически блог. С травъл блогърство Стилянов се занимава активно от 4 години и е член на Асоциацията на..

публикувано на 27.09.24 в 09:33

Johnny Hedlund (UNLEASHED): В дигиталния свят автентичността е все по-предпочитана

Интервю с Johnny Hedlund (UNLEASHED) В началото на годината шведските дет законодатели UNLEASHED изкараха сборник с парчета, записани преди да издадат първия си албум. 35 години и 14 албума по-късно с него бандата направи лек завой към началото. Един вид от „Before the Creation of Time“ наднича творческият потенциал на част от юношите бледни..

публикувано на 27.09.24 в 08:10
Антъни Лерма

Методика за подобряване функциите на ума и тялото въвежда ХамелеON

Методика за подобряване функциите на ума и тялото за възрастни и деца, въвежда в дейностите си варненската младежка организация ХамелеON към Сдружение „Няма невъзможни неща“. Тя се основава на движенията на източните бойни изкуства и помага за подобряване на координацията между лявото и дясното полукълба на мозъка. Нейн създател е Антъни..

публикувано на 26.09.24 в 07:00

Посланикът на Азербайджан: До края на годината се очаква Азербайджан да увеличи доставките на газ към България

Посланикът на Азербайджан в България. Н. Пр. д-р Хюсейн Хюсейнов беше на посещение във Варна. Това е първата визита на дипломата в морската столица. "Още с пристигането си  във Варна останах много впечатлен от морето, от хората, от атмосферата, които правят Варна очарователна. Уникалната архитектура, красотата на морето, хубавото време, което ни..

публикувано на 25.09.24 в 16:45

Павел Г. Веснаков: Историята от филма "Безветрие" е вдъхновена от реалния живот

Филмът "Безветрие" на Павел Г. Веснаков беше представен на фестивала "Златна роза" във Варна. Лентата разказва за син, който се завръща в чужбина, за да продаде апартамента на баща си, защото в имота ще се строи голф игрище. " Героят, за когото разказвам, попада в свят, нов за него... Героят,  накъдето и да се обърне, вижда и усеща едно и също нещо, от..

публикувано на 25.09.24 в 07:00