Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Богатството на занаятите в "Радио Варна представя" на 1 юли с Габриела Гаврилова

| обновено на 01.07.17 в 09:54 БНР Новини

Една нова атракция във Варна представяме на 1 юли от 9 часа в ефира на Радио Варна. От няколко дни на улица "Дрин" на Кооперативния пазар във Варна има улица на занаятите. Далече е още от спомените ни от Етъра, Вароша или Самоводската чаршия, но е място, където можеш да поговориш с истински майстор, а той да покаже на децата как са се трудили предците ни. Разбира се, и въртенето на грънчарското колело и печатарската машина там се прави на... климатик, а бърдото на стана е от метал, а не от тръстика. Плъстенето става с фина вълна от австралийски овце с немски игли, рисуването върху предмет от стъкло е с френски бои с китайски четки. Пъстра смесица от съвременни постижения на различни географски ширини. А докато си почиват, майсторите пият кафе, нещо, което прабабите ни със сигурност не са правили.

Има нещо общо между занаятчиите преди и сега – и това е любовта им към това, което правят. Тя се открива не само в направеното от тях, в желанието им да привлекат още съмишленици, но и в неуморната работа, която част от тях определят като "болестно състояние" и спират да работят само за да поспят. Без значение дали работят с бои или четки, дърво, глина или вълна, тези хора печелят вниманието ни. А може би най-важното е, че самите те са щастливи и обичат занаята си.

Както обикновено, срещата с изкуството става случайно, но променя живота. Така става и с Жана Шаркова от Варна. Преди шест години тя започва да прави картини от морски камъчета и миди. Сега приятели й носят от цял свят цветни камъчета, а най-новата й придобивка са бодлите на морски таралежи.






Да предадеш от поколение на поколение това, което правиш с любов – това се случва в семейството на
Станислав Кафеджиев. Той започва да рисува още твърде млад, на това учи и много таланти в продължение на 45 години. В ателието на улица "Дрин" показва малка част от колекцията картини, които има неговата фамилия.




Петко Петков от 40 години е дърворезбар. Той харесва занаята още като войник, след това учи почти всичко сам. Днес предава дърворезбата на своята дъщеря. Смята, че самоусъвършенстването и постоянството са път към успеха. Петко Петков работи непрекъснато и дори е приспособил инструментите си така, че да не вдигат шум, когато работи в апартамента си.






В ателието на художника-гравьор Петър Тодоров  може да се проследи отпечатването с офортна техника – от гравирането на картината върху плоча от цинк или мед, през разяждането й с киселина, до отпечатването на хартия. Отпечатване на произведения е правил още Леонардо да Винчи през 14 век.






В съседство с неговото ателие е това на иконописците Младен и Катя Костадинови. Възпитаниците на ВТУ "Св.Св. Кирил и Методий" от години имат школа по иконопис за деца в храм „Свети Атанасий". Автори са на редица иконостаси в храмове във Варна и страната. За първи път показват православното изкуство в улицата на занаятите.





Десислава Иванова от Варна се занимава с изработка на накити от почти 30 години, направила е много, но твърди, че познава всички, защото са преминали не само през ръцете, но и сърцето й. До месец ще предлага българска шевица върху метал.





В Добрич започва да рисува върху стъкло Ивелина Русева, но от няколко години се налага и във Варна. Работила е в Испания, но това лято е част от улицата на занаятите във Варна.





Павел Мельов официално е майстор-грънчар от 4 години, но се занимава със занаята от почти още толкова. Споделя, че да се обучи негов наследник, трябва да има стотици млади хора, които да проявяват интерес и вероятно един от тях да избере професията.



 


Галя Николова е инженер по професия, но на чаша бира преди 6 години със своя приятелка решават да изтъкат килим.






Как може да направите картина на възрожденска къща от жива вълна – това ще обясни Руменка Николова.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Майски сняг

НА СВЕТЛО на 6 май с Валерия Василева

Честит празник от следобедния екип на Радио Варна! Православната църква почита Свети Георги Победоносец – мъченик за християнската вяра, светецът-войн и покровител на военните съсловия, помощник във войните.  От 1880 година денят е Празник на българската армия и Ден на храбростта.  Гергьовден е традиционен празник за животновъдите, свързан с..

публикувано на 06.05.25 в 13:52

На 5 май в "От другата страна" по Радио Варна

На 5 май в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Jim Müller (KISSIN’ DYNAMITE и LEAGUE OF DISTORTION). Представяне на дебюта на UNINIE "Безвремие"– гости в студиото Николай Велев (MALTWORM, HISTORIAN, ZIMA) и Антон Андонов (MALTWORM). Разговор с Ивайло Тодоров за новия сингъл на CHAPLIN'S DREAM "Trapped in Eternity"...

публикувано на 05.05.25 в 14:25
На брега

В „Алея Култура“ на 5 май

В „Алея Култура“ на 5 май с Мартин Николов -   „P.S.“ – изложба на Милко Божков; -   „Фрагменти от една мечта II“ – изложба на Димо Колибаров; -   Нощ на музеите и галериите – Нели Вълчева от фондация за изкуство „Йордан Петков“; -   Преводачът и телевизионен водещ Георги Ангелов; -   Добромир Славчев за..

публикувано на 04.05.25 в 09:25
Chart

#805 ТОП 20 (02.05-09.05.2025)

публикувано на 02.05.25 в 19:13

На 28 април в "От другата страна" по Радио Варна

На 28 април в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Niels Löffler (ORDEN OGAN). Представяне на новия албум на ENGINEER OF DEATH "Forced To Stay Here" – разговор с Марин Вълков, Кристиан Василев и Антонио Кънев. Георги Георгиев, Мартин Драгозов и Николай Константинов за дебюта на LAMPA INC. "Малък свят". В предаването ще звучи музика..

публикувано на 28.04.25 в 14:25
Chart

#804 ТОП 20 (25.04-02.05.2025)

публикувано на 25.04.25 в 07:58

НОВИЯТ ДЕН на 25 април с Мариела Димитрова

Варна - „Най-добър град за живеене“.  Помните ли тази титла, която имаше морската столица през 2007 г.? Сред критериите за получаването й бяха: многото денонощни аптеки / повече от 10 тогава/; магазините, които работят до късно; достатъчното количество банкомати; шестте висши учебни заведения; културният живот; брой ресторанти с различна..

публикувано на 24.04.25 в 17:41