Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Богатството на занаятите в "Радио Варна представя" на 1 юли с Габриела Гаврилова

| обновено на 01.07.17 в 09:54 БНР Новини

Една нова атракция във Варна представяме на 1 юли от 9 часа в ефира на Радио Варна. От няколко дни на улица "Дрин" на Кооперативния пазар във Варна има улица на занаятите. Далече е още от спомените ни от Етъра, Вароша или Самоводската чаршия, но е място, където можеш да поговориш с истински майстор, а той да покаже на децата как са се трудили предците ни. Разбира се, и въртенето на грънчарското колело и печатарската машина там се прави на... климатик, а бърдото на стана е от метал, а не от тръстика. Плъстенето става с фина вълна от австралийски овце с немски игли, рисуването върху предмет от стъкло е с френски бои с китайски четки. Пъстра смесица от съвременни постижения на различни географски ширини. А докато си почиват, майсторите пият кафе, нещо, което прабабите ни със сигурност не са правили.

Има нещо общо между занаятчиите преди и сега – и това е любовта им към това, което правят. Тя се открива не само в направеното от тях, в желанието им да привлекат още съмишленици, но и в неуморната работа, която част от тях определят като "болестно състояние" и спират да работят само за да поспят. Без значение дали работят с бои или четки, дърво, глина или вълна, тези хора печелят вниманието ни. А може би най-важното е, че самите те са щастливи и обичат занаята си.

Както обикновено, срещата с изкуството става случайно, но променя живота. Така става и с Жана Шаркова от Варна. Преди шест години тя започва да прави картини от морски камъчета и миди. Сега приятели й носят от цял свят цветни камъчета, а най-новата й придобивка са бодлите на морски таралежи.






Да предадеш от поколение на поколение това, което правиш с любов – това се случва в семейството на
Станислав Кафеджиев. Той започва да рисува още твърде млад, на това учи и много таланти в продължение на 45 години. В ателието на улица "Дрин" показва малка част от колекцията картини, които има неговата фамилия.




Петко Петков от 40 години е дърворезбар. Той харесва занаята още като войник, след това учи почти всичко сам. Днес предава дърворезбата на своята дъщеря. Смята, че самоусъвършенстването и постоянството са път към успеха. Петко Петков работи непрекъснато и дори е приспособил инструментите си така, че да не вдигат шум, когато работи в апартамента си.






В ателието на художника-гравьор Петър Тодоров  може да се проследи отпечатването с офортна техника – от гравирането на картината върху плоча от цинк или мед, през разяждането й с киселина, до отпечатването на хартия. Отпечатване на произведения е правил още Леонардо да Винчи през 14 век.






В съседство с неговото ателие е това на иконописците Младен и Катя Костадинови. Възпитаниците на ВТУ "Св.Св. Кирил и Методий" от години имат школа по иконопис за деца в храм „Свети Атанасий". Автори са на редица иконостаси в храмове във Варна и страната. За първи път показват православното изкуство в улицата на занаятите.





Десислава Иванова от Варна се занимава с изработка на накити от почти 30 години, направила е много, но твърди, че познава всички, защото са преминали не само през ръцете, но и сърцето й. До месец ще предлага българска шевица върху метал.





В Добрич започва да рисува върху стъкло Ивелина Русева, но от няколко години се налага и във Варна. Работила е в Испания, но това лято е част от улицата на занаятите във Варна.





Павел Мельов официално е майстор-грънчар от 4 години, но се занимава със занаята от почти още толкова. Споделя, че да се обучи негов наследник, трябва да има стотици млади хора, които да проявяват интерес и вероятно един от тях да избере професията.



 


Галя Николова е инженер по професия, но на чаша бира преди 6 години със своя приятелка решават да изтъкат килим.






Как може да направите картина на възрожденска къща от жива вълна – това ще обясни Руменка Николова.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

НОВИЯТ ДЕН в сряда, 19 февруари

Темата за цените на хранителните продукти у нас е на фокус в предаването тази сутрин между 8 и 9ч. Очаквайте коментар от страна на потребители, на Сдружението за достъпна и качествена храна, както и съветите на икономистите относно правилното ценообразуване на стоките от първа необходимост.  Обстановката в региона след снежната нощ обобщаваме след..

публикувано на 19.02.25 в 06:35

На 17 февруари в "От другата страна" по Радио Варна

На 17 февруари в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Borisz Sarafutgyinov (FLESHCRAWL). Специално интервю с Jarda Haž (JIG-AI). Представяне на дебютното EP на CARCEROUS "New Age God" – разговор с Иван Козарев и Константин Милев. Иван Лазаров, Трендафил Трендафилов и Бойко Николаев за съвместното турне на TERRAVORE с..

публикувано на 17.02.25 в 14:25
Chart

#797 ТОП 20 (14.02-21.02.2025)

публикувано на 14.02.25 в 10:55
Снимката е илюстративна

НОВИЯТ ДЕН на 14 февруари с Мариела Димитрова

В Деня на лозаря - Трифон Зарезан /нов стил/ ще говорим за любимите сортове на българите днес, за допирните точки между виното и любовта и за българския обичай в празничния ден -  зарязването на лозето за плодородие. Традицията и днес ще спазят в село Звездица до Варна. Как избират Царя на виното и за една почти неизвестна традиция от варненския..

публикувано на 14.02.25 в 06:05

НОВИЯТ ДЕН на 13 февруари с Иван Барбов

В навечерието на празника на виното и любовта и в Световния ден на радиото, сутрешният екип на Радио Варна ще се погрижи за усмивките и доброто настроение на всички влюбени в радиото, които ще посрещнат деня на любимите честоти. Ден нов, ден леко студен, но и с интересни теми, актуални новини и хубава музика подсладен. Иван Барбов,..

публикувано на 13.02.25 в 06:24
Чаша чай край зимното море

НА СВЕТЛО на 12 февруари с Валерия Василева

Интерактивна аптечна карта ще улеснява достъпа до информация за аптеки по местоположение и дейности. Тема с продължение: ботокс – истерията, резултатите от проверките на РЗИ-Варна до момента. Ученици от варненската Първа езикова гимназия са победители в тазгодишния конкурс „Млад благотворител“. Експерт по безопасност с коментар по темата..

публикувано на 12.02.25 в 13:06

"Новият ден" на 12 февруари

Българските деветокласници са най-силни по биология (но само в три области на страната), а по химия в половината области дори трудно "връзват" дори тройка. Физиката е малко по-добре от химията, но и там, както по математика средните оценки на близо 49 хил. ученици в 9-ти клас са около 3.00. Данните са от тестовете по природни науки, който Министерство..

публикувано на 12.02.25 в 06:56