"Великото скачане -2" предстои тази събота-29 юли на скалите в Тюленово. Разказваме с Христо Узунов, експериментатор, събирач на истории, разказвач и фотограф със собствен блог http://urbex.bg/ и любител на екстремните преживявания.
Да, във фейсбук групата участие са се присъединили страшно много хора, вече са към 3 хиляди, а 700 човека,ако не и повече са потвърдили участие. Определено очакваме да бъдат повече от м.г., когато бяха около 200.
И на кого му хрумна да прави такова организирано скачане от високите скали на Тюленово в морето? Знам, че тук край морето има хора, които обичат да го правят и така да си доставят адреналин, но така организирано...
Идеята е на едно момче, Борислав, който в момента живее в Англия. Той си е местен, дълги години там са прекарвали свободните дни с приятели. Миналата година решава като си идва за лятната отпуска да направи събитие, така че да се съберат с повече хора, тъй като и неговите приятели са някъде по света и става все по-трудно. Прави фейсбук събитие и се оказа, че към това събитие има страшно голям интерес. След като става толкова популярно, решихме да го направим вече доста по-сериозно, така че много хора да посетят този край на България, с природата му и разбира се, да се забавляват с малко високи тръпки, екстремни (смее се)!
Това предполага една по-голяма организация.
Да, разбира се. Т.г. община Шабла е наш партньор, оттам имаме имаме сериозна помощ от гледна точка на организация, на безопасност най-вече. От общината са осигурили присъствие на полиция, линейка, пожарна, осигуряваща лодка, която ще обикаля около скачачите във водата.
От каква височина се скача и на каква дълбочина може да се влезе след скока?
Идеята на събитието е да предизвикаме всеки да достигне своите лимити, да се надскочи. За тази цел сме избрали точно това място, защото там скалите предполагат различни височини. Максималната е, мисля че към 11-12 метра, и има по-малки височини от порядъка на 5 метра, дори 1 метър, кой откъдето се чувства по-уверен. Дълбочината е около 7-8 метра. Това е напълно достатъчно. Ще трябва да се спазват правилата за безопасност, които ще обявим на страницата във фейсбук и ще бъдат обявени и на място. Тъй като очакваме доста хора сме решили да ограничим свободните изпълнения до минимум и ще препоръчваме всички да скачат класическата позиция ”пирон”, надолу с краката и изпънато тяло. Тя предполага най-голяма безопасност при среща с водата. Препоръчваме също участниците да се снабдят с обувки за водни спортове, тъй като излизането от скалите е доста по-трудно, отколкото влизането във водата.
А Вас какво Ви тегли към едно такова преживяване?
Аз самия скачам, макар че го правя на юг повече. Всъщност още не съм скачал от Тюленово. Тази година откривам тази част на България, но на юг скачам от много време, около Созопол. Свързан съм с морето по някакъв начин! Гмуркам се, израсъл съм и аз покрай тази синева и се почувствах на мястото си в организацията на такова събитие. Това събитие го правим наистина с цел хората да се забавляват, общо взето финансово сме на нулата, може и на минус дори, ще видим (смее се). И да, идеята е да направим нещо хубаво за местността и хората!
В деня, в който първият български космонавт излетя в космоса през 1979-а, читалището в балчишкото село Гурково даде възможност за среща със странстванията на първия човек от Читалище "Свобода", пипнал с ръка мегалитите в Саксайуаман, скитал из Андите, тъкал текстил по оригинална кечуанска технология, видял агротехническа лаборатория на инките и плавал..
Оч аква се много сериозен ръст на цените на п лодовете , за ради щетите на всички трайни насаждения от застудяването, които са над 70%. Много големи проблеми със студове и проблем с реколтата има и в страни, които са традиционни доставчици за България на плодове като Турция и Гърция.Това коментира Синан Вейсал, който има..
Изложбата “В огледалото на Рембранд” гостува в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна. Тя е проект на Нов български университет и е насочена към младите публики. Създадена е от екип от преподаватели и студенти. „В огледалото на Рембранд“ предлага висококачествени репродукции на хелиогравюри от колекцията на Нов български..
Видеорегистраторът трябва да бъде част от задължителното оборудване на автомобилите, а записите да служат като доказателство в съда. Това мнение изрази Ивайло Желязков от Европейския център по транспортни политики. Според него е необходимо въвеждането на изискване за наличие на устройството в колата, както за аварийния комплект, тъй като това ще има..
До 10 – 20 % ще са щетите по овощните дръвчета заради снеговалежа и ниските температури през април. Това прогнозира агрометеорологът Мирослав Ганчев, който работи във варненския филиал на Националния институт по метеорология и хидрология. По неговите думи във Варна няма да има унищожена реколта, но в Силистра и Търговище, където снегът е..
В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците. Сега на лице е обратният процес - преразглеждане на Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт. Авиокомпаниите редовно..
Седем души са включени в Управителния съвет на новосформираната Асоциация на инфлуенсърите у нас. Целта им е да дават добър пример на подрастващите, а и на по-възрастните си последователи. С дейността си те планират организиране на кампании за показване на историческата памет на България, за популяризиране на красивите местности у нас, за необходимостта..