Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Мила моя мамо“ звучи от чанове в Морската градина

Михаела Стефанова е от Панагюрище. Четири поколение в нейния род изработват чанове. Младото нежно момиче учи в момента занаята, а за това е необходимо много време. Тези дни тя представя измайстореното в панаира на занаятите във варненската морска градина. Пред Габриела Гаврилова чановете запяха

От едно до двадесет и едно – всеки може да си закачи, колкото му харесват.

А за истинската музика колко са нужни?

Десет са достатъчни.

Кой е най-малкия?

Ето този – номер едно. Всеки следващ има по-плътен тон. Колкото е по-голям, толкова е по-басов.

О колко време се занимавате с производство на чанове?

Занаятът е в семейството ни от прадядо ми. Баща ми вече е трето поколение, което ме прави мен четвърто.

Самата вие правите ли?

Аз помагам. Уча се. Това е занаят, който се учи с години. Не става за един ден.

Специално образование необходимо ли е?

Не. Иска се желание и много упорит труд.

Кое е най-трудно да се направи – звънчето или..

Да. Иска се много голямо търпение, защото е пипкава работа. Иска се и умение, защото този материал се топи на 830 градуса, тоест огнището вдига 1000 и повече градуса

Това какъв материал е?

Това е пиринч-сплав от мед, цинк и калай. Трудна работа си е.

Ръчно се прави?

Всичко. Преди това се формират в глинена пръст едно по едно всяко. После вече се налива метала и се оформят всичките. Излизат с едни големи дръжки всички, леяци се наричат, те трябва да се отсекат. После се минават на струг, на телена четка, после се поповит. Трябва да се направят и езици, да се вържат.

Вие сте млада дама – има ли следи по ръчете ви от тези фини стружки?

В момента вече не, защото съм тук от двадесат дена. Снимка

На колко години направихте първия чан?

О, чанове още не съм правила. Само камбанки засега. То се почва от малкото. Ей това го наричаме рибарче-закачат ги на тетивата на рибата и като се хване да кълве да дрънка. 

По-големите за какво са?

Някои ги слагат на яренца. От вътрешността на страната имаме много клиенти, които си ги взимат точно за животни, а не само да им се радват.

Имате ли своя колекция от чанове?

Колекция не, ние достатъчно ги слушаме в работилницата и по панаирите. Но все пак си имам любим, закачен е у дома, сигурно е вече 20-сет годишен.

Какво харесват във Варна, вие сте от Панагюрище?

Тук камбанките повече вървят. Ето тази камбанка се харесва, защото е корабна. Вземат я за склянка.  Чужденците се радват повече на чановете – те в повечето държави нямат такова нещо. Разпитват за какво са. Харесва им, че могат да свирят на тях

А вие свирите ли?

Малко. Аз съм на „мила моя, мамо“

С какъв инструмент се свири?

С ръце, но в момента ще ползвам дървена пръчица, защото е по лесно.  Аз съм счетоводител, нямам музикално образование

От такава точна наука към изкуство и занаяти?

Може би просто ми е в кръвта.

Някой друг в рода продължава ли този занаят?

Баща ми и имам по-малък брат. Да се надяваме, че ще се запали.

След като растете в такава среда, успяхте ли да разберете от къде идва магията на чановете?

Най-вече от желанието. Едно нещо  не го ли правиш със желание, то просто не се получава.



Снимка

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

„Мотодзен. Рокерски истории“ – новата книга с разкази на Красимир Симеонов

Красимир Симеонов споделя, че написването на тази книга е повлияно от последните 40 години, през които кара мотори – традиция, наследена от баща му и дядо му. Авторът признава, че през годините много от приятелите му са го подканвали да събере всичките си разкази на тази тема под едно заглавие, което впоследствие се превръща в книгата..

публикувано на 23.07.25 в 08:00

Изложбата „А сега накъде?“ на Владимир Ванков - въпросът е винаги отворен...

В първата самостоятелна изложба на Владимир Ванков акцентът е поставен върху индивидуалния път на всеки човек и личностната автономия, на която се крепят изборите и отговорите на екзистенциалните въпроси, пред които е изправен. Изложбата набляга именно  на възможностите, които се съдържат във въпроса „А сега накъде?“, подканващ посетителите да..

публикувано на 22.07.25 в 08:00

Pi Stoffers (LORD OF THE LOST): Артистите трябва да създават, каквото искат да създават

Интервю с Pi Stoffers (LORD OF THE LOST) В екстремните жанрове на музиката е рядкост някой артист да се изправи пред предизвикателството на тройния албум. Примери има, но издаването на трилогия е много рисково начинание. И в същото време се изисква доза смелост и дързост да го направиш в времена, в които албумите все повече губят значението си...

публикувано на 21.07.25 в 09:45
Богдан Богданов

Богдан Богданов, ПП: Репресиите срещу нас няма да спрат, очакваме сценарият с Благомир Коцев да се повтори и в Благоевград

Според бившия министър на икономиката и настоящ депутат от ПП/ДБ, в момента управлява коалицията Борисов - Пеевски. В обзорното предаване на Радио Варна "Позиция", той заяви, че тази коалиция ще работи докато бъде постигната абсолютна диктатура, за да наложат стария модел. „Разбраха, че с нас не могат да го наложат“- каза народният представител...

публикувано на 19.07.25 в 15:45

Адв. Бранимир Балачев, ГЕРБ/СДС: Разследването срещу кмета на Варна тепърва започва

Разследването срещу кмета на Варна тепърва започва. Това обяви в ефира на обзорното предаване „Позиция“ депутатът от ГЕРБ/СДС Бранимир Балачев. Той заяви, че според информацията, с която разполага, има достатъчно материал за повдигане на обвинение в организирана престъпна група. Народният представител припомни странното напускане на Диан Иванов..

публикувано на 19.07.25 в 14:39

Andreas Kisser (SEPULTURA): 40 години са красива история

Интервю с Andreas Kisser (SEPULTURA) 40 години отминаха от момента, в който няколко невръстни младежи от Бразилия направиха немислимото - събраха група и я кръстиха SEPULTURA. 40 години по-късно споровете коя е истинската SEPULTURA продължават. Дали тази SEPULTURA, която съвсем скоро ще достигне края на пътя, е автентичната? Какво значение има,..

публикувано на 18.07.25 в 08:00

Росица Димитрова - една мечтателка с фотоапарат

Мечтателка с фотоапарат, която преследва залези, изгреви и луната. Това е Росица Димитрова от Варна, травъл блогър, пътешественик, фотограф и ловец на кадри, които често обикалят света преди нея в медии като "National Geographic" и "Forbes". За втора поредна година нейна снимка влиза в престижна селекция на "Capture the Atlas", озаглавена "Нощните..

публикувано на 17.07.25 в 08:00