Михаела Стефанова е от Панагюрище. Четири поколение в нейния род изработват чанове. Младото нежно момиче учи в момента занаята, а за това е необходимо много време. Тези дни тя представя измайстореното в панаира на занаятите във варненската морска градина. Пред Габриела Гаврилова чановете запяха
От едно до двадесет и едно – всеки може да си закачи, колкото му харесват.
А за истинската музика колко са нужни?
Десет са достатъчни.
Кой е най-малкия?
Ето този – номер едно. Всеки следващ има по-плътен тон. Колкото е по-голям, толкова е по-басов.
О колко време се занимавате с производство на чанове?
Занаятът е в семейството ни от прадядо ми. Баща ми вече е трето поколение, което ме прави мен четвърто.
Самата вие правите ли?
Аз помагам. Уча се. Това е занаят, който се учи с години. Не става за един ден.
Специално образование необходимо ли е?
Не. Иска се желание и много упорит труд.
Кое е най-трудно да се направи – звънчето или..
Да. Иска се много голямо търпение, защото е пипкава работа. Иска се и умение, защото този материал се топи на 830 градуса, тоест огнището вдига 1000 и повече градуса
Това какъв материал е?
Това е пиринч-сплав от мед, цинк и калай. Трудна работа си е.
Ръчно се прави?
Всичко. Преди това се формират в глинена пръст едно по едно всяко. После вече се налива метала и се оформят всичките. Излизат с едни големи дръжки всички, леяци се наричат, те трябва да се отсекат. После се минават на струг, на телена четка, после се поповит. Трябва да се направят и езици, да се вържат.
Вие сте млада дама – има ли следи по ръчете ви от тези фини стружки?
В момента вече не, защото съм тук от двадесат дена.
На колко години направихте първия чан?
О, чанове още не съм правила. Само камбанки засега. То се почва от малкото. Ей това го наричаме рибарче-закачат ги на тетивата на рибата и като се хване да кълве да дрънка.
По-големите за какво са?
Някои ги слагат на яренца. От вътрешността на страната имаме много клиенти, които си ги взимат точно за животни, а не само да им се радват.
Имате ли своя колекция от чанове?
Колекция не, ние достатъчно ги слушаме в работилницата и по панаирите. Но все пак си имам любим, закачен е у дома, сигурно е вече 20-сет годишен.
Какво харесват във Варна, вие сте от Панагюрище?
Тук камбанките повече вървят. Ето тази камбанка се харесва, защото е корабна. Вземат я за склянка. Чужденците се радват повече на чановете – те в повечето държави нямат такова нещо. Разпитват за какво са. Харесва им, че могат да свирят на тях
А вие свирите ли?
Малко. Аз съм на „мила моя, мамо“
С какъв инструмент се свири?
С ръце, но в момента ще ползвам дървена пръчица, защото е по лесно. Аз съм счетоводител, нямам музикално образование
От такава точна наука към изкуство и занаяти?
Може би просто ми е в кръвта.
Някой друг в рода продължава ли този занаят?
Баща ми и имам по-малък брат. Да се надяваме, че ще се запали.
След като растете в такава среда, успяхте ли да разберете от къде идва магията на чановете?
Най-вече от желанието. Едно нещо не го ли правиш със желание, то просто не се получава.
Козунакът е един от главните герои на великденската трапеза редом до яйцата и агнешкото месо. Приготвянето му обаче не е лесна работа. Не е и чак толкова трудна. Стига човек да има желание и най-вече търпение. За щипката любов е ясно. От нея във всеки свой козунак прибавя шеф Филип Спасов, който отдавна е изгубил бройката на приготвените от..
Ивалин Славов е свещеник в Катедралния храм "Успение Богородично" във Варна. Той е роден в Исакча, Румъния. Майка му е с руски корени, а б аща му е българин. О тец Ивалин е учил и в България, и в Румъния. Завършва Духовната семинария в София и Богословския факултет на университета в Букурещ. Служи в храма в Асеновград, а през 2006 г. Светият синод..
Поколението на подрастващите днес е поколение на зависимости от материалното. Това е поколение, при което всичко се получава веднага. Поколение, което не може да изчаква и да отлага. Това подчерта в интервю за Радио Варна проф. д-р Христо Кожухаров , ръководител на Втора Психиатрична клиника към Университетската многопрофилна болница за активно..
Не е далеч моментът, в който човек ще е междупланетен вид. Това каза Виктор Данчев, технически директор на Ендуросат - българската компания, работеща в сферата на космическите технологии. От компанията вече са изстреляли десетки сателити и обслужват стотици клиенти. Той е убеден, че футуристичната перспектива за пенсиониране на Марс, която за мнозина..
Градската художествена галерия във Варна представя арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“. Тя е проект на Нов български университет. РИ ще бъде експонирана в подпокривното пространство на галерията до 28 април. Арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“ е вдъхновена от ръкописа от 1953 г. „Холандският пейзаж през XVII век и..
В края на 2023 г. Красимир Милчев издаде миниалбума "Пречистен". Изданието може бъде слушано във всички музикални онлайн платформи, а Lay-Zy, както е псевдонимът на артиста, наскоро пусна видео към едно от парчетата - "Наивен съм бил". "Наивен съм бил" е продължение на предходния ми сингъл, "Живот в лъжа" - разказва..
В деня, в който първият български космонавт излетя в космоса през 1979-а, читалището в балчишкото село Гурково даде възможност за среща със странстванията на първия човек от Читалище "Свобода", пипнал с ръка мегалитите в Саксайуаман, скитал из Андите, тъкал текстил по оригинална кечуанска технология, видял агротехническа лаборатория на инките и плавал..