Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Група Остава с ново видео и голям концерт за 25-ия си рожден ден

Тази година инди рок пионерите от Остава отбелязват 25 години заедно на сцена. Големият концерт по този повод е на 31 август, четвъртък, в столичния клуб "Маймунарника". Преди тях на сцената ще се качат Мфортно диско - проектът на Гурко от Анимационерите, който беше избран от Остава за подгряваща група.

С 5 студийни и 3 концертни албума зад гърба си, преминали през трудните времена на 90-те и бума на българската независима музика в началото на този век, музикантите неизменно следват своята визия и посока на развитие. Именно тази оригиналност прави невъзможно сравнението на групата със звученето на когото и да било.

Жоро Георгиев, един от създателите на Остава, сподели каква е рецептата за дългия живот и актуалността на групата в разговор с Добо Мързов. Специално за слушателите на Радио Варна и предаването "Джем сешън" той се върна към годините, когато Остава не беше утвърденото име, което е днес:




А преди дни излезе и видео клипът към песента "Самолет" - четвърти сингъл от най-успешния албум на групата "Океан". Режисьор е Петко Спасов, чието дело е и визията към "Внимание".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Варна стана домакин на вълнуващ концерт, в който песни се превърнаха в картини

Сцената на Военноморския клуб във Варна се изпълни с музика, цветове и детски усмивки по време на концерт-спектакъла „Слънчеви рисунки“. Събитието представи премиерно нови детски песни, създадени по музика на Доно Цветков и стихове предимно на поетесата Христина Петрова. В концертната програма се включиха млади изпълнители от детското шлагерно..

публикувано на 30.05.25 в 16:27

Мария Чакърова с изложба "Цветно" в Художествения музей "Георги Велчев" във Варна

Експозиционна зала "Ателие Георги Велчев" на Художествения музей „Георги Велчев“, филиал на Градската художествена галерия “Борис Георгиев” - Варна, представя самостоятелна изложба литография на един от признатите майстори на тази графична техника - Мария Чакърова. Под името "Цветно" художничката е подбрала произведения, създавани в периода от..

обновено на 29.05.25 в 16:35

Да се вземат спешни мерки за спасяването на Кибела в Балчик настояват археолози

63-ата Национална археологическа конференция, която се провежда в Балчик, ще излезе с позиция до парламента да се вземат спешни мерки и решение храмът на Кибела да бъде спасен – адаптиран и социализиран, за да му се отдаде дължимото като изключително културно наследство и постави Балчик заслужено на туристическата карта на България и Европа.  Античната..

публикувано на 28.05.25 в 16:50

Варненската опера с предпремиера на "Фауст" на 30 май

"Фауст" 2025 е третият прочит на това заглавие в историята на Варненската опера след „Фауст“ на диригента Йоско Йосифов и режисьора Михаил Хаджимишев (1955) и „Фауст“ на диригента Влади Анастасов и режисьора Кузман Попов (1974).  С трактовката на третия варненски „Фауст“ са ангажирани маестро Светослав Борисов – главен диригент и заместник интендант на..

публикувано на 28.05.25 в 15:42

Филмовото Провидение на Мина Крайчева

На 29 май във Фестивален и конгресен център в зала 5 от 19 ч. ще бъде представен късометражният филм „Провидение“ на Мина Крайчева.  Историята се развива на крачка от настоящето. И ще ни зададе въпроси, с които предстои да се сблъскаме. Опасно ли е бъдещето, което ни очаква или е спасение? Филмът е дебютен за Мина Крайчева, която преди пет години от..

публикувано на 28.05.25 в 14:16

Изложба "Ахроматично" на Данил Йорданов във Варна

Ахроматично започва новият галериен сезон за "A&G Art Meeting". Той обаче ще предложи до финала си през ноември различни цветове, стилове, техники и гледни точки. Първият художник, когото Анна Халамян и Герхард Хорнман канят, е Данил Йорданов. Графитът като материал го интересува вече повече от две десетилетия. Той го изследва и търси най-подходящия..

публикувано на 28.05.25 в 14:09

Мелодии от Нино Рота – Кръстникът на филмовата музика, на 24 юни във Варна

Мултимедийният концерт „С музиката на Нино Рота“ на 24 юни е част от програмата на фестивала Опера в Летния театър Варна 2025 и ще представи най-доброто от филмовата музика на композитора, писана за великите образци на италианското и световното кино. В Летния театър, под диригентската палка на Бенедето Монтебело, ще звучат безсмъртните мелодии от..

публикувано на 28.05.25 в 09:40