Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обсъждат Стратегията за националната ни сигурност край Варна

Обществено обсъждане на проекта на актуализирана Стратегия за национална сигурност на Република България ще се проведе от 14.00 ч. днес в зала УСК – 3 на ВСУ „Черноризец Храбър”.

Междуведомствена работна група за разработване на проект на актуализирана Стратегия за национална сигурност на Република България е създадена със заповед № P-128 на министър-председателя Бойко Борисов от 6 юли 2017 г. е създадена. Съгласно заповедта, Центърът за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност (ЦППКОП) изпълнява функциите на секретариат на Междуведомствената работна група и подпомага нейната работа.

Проектът е предназначен за обществено обсъждане с представители на експертната общност и академичните среди и е достъпен в интернет, на адрес: http://borkor.government.bg/bg/page/489.

Във Варна експертното обществено обсъждане на Проекта на Актуализирана стратегия за национална сигурност се организира и провежда от Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“ в партньорство с ВВМУ „Н. Й. Вапцаров”.

Представянето на актуализирания документ и публичното обсъждане ще се ръководи от д-р Георги Кръстев - съветник в политическия кабинет на министър-председателя и секретар на Съвета по сигурността.

Целта на обсъждането е да се представят новите моменти в стратегията, експертните становища и предложения на участниците - представители на областна и общинска администрация, териториални структури на МВР и ДАНС, академичните среди, гражданското общество.

През месец юни 2010 г. ВСУ „Черноризец Храбър” беше домакин на първото публично обсъждане на проекта на действащата към момента Стратегия за национална сигурност на Република България с участието на доц. д-р Румен Миланов и д-р Георги Кръстев. Стратегията беше приета с решение на Народното събрание от 08.03.2011 г. и в нея са отразени някои съществени предложения на академичната общност на университета.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Облачно море

Облачно време, в неделя с дъжд на места

Ще е облачно, след полунощ на места временно с намалена видимост.  През нощта все още ще е почти без валежи, но през деня ще завали дъжд, на места с по-значителни количества.  През нощта ще духа слаб вятър от южна четвърт, а утре ще се обърне от запад-северозапад и ще се усили до умерен. Минимални температури между 1° и 6°, максимални от 4° до 9°,..

публикувано на 01.03.25 в 15:30

Наградиха лауреатите от Националния ученически конкурс „Българските архитектурни паметници в макети“

На приятна церемония в зала "Пленарна" на Община Варна се състоя награждаването на ученици от различни градове от страната, участвали в Националния ученически конкурс „Българските архитектурни паметници в макети“. Темата на макетите тази година бяха часовниковите кули. Специалните награди отиват при ученици от градовете Велико Търново, Мадан,..

публикувано на 01.03.25 в 15:11

Преустановяват за около час движението на автомобили около Катедралния храм заради честването на 3 март

Във връзка с тържественото честване на 147 години от Освобождението на България и издигането на националния флаг, на 3 март, в интервала от 9:30 часа до приключване на събитието (около 10:40 часа), ще бъде преустановено движението на автомобили както следва: - Бул. „Мария Луиза” - в частта от пл. „Св. Св. Кирил и Методий” до кръстовището с ул...

публикувано на 01.03.25 в 14:30
Цветелина Пенева

Цветелина Пенева: КС трябва да даде гласност на експертизите по делото за изборите

Определението на Конституционния съд не е шамар само за Централната избирателна комисия, но и за цялата ни избирателна система. Повторната проверка на резултатите в някои секции е сигнал за сериозни недостатъци, които се задълбочават с всеки следващ избор.   Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна Цвететелина Пенева от Сдружение..

публикувано на 01.03.25 в 14:03

Новозеландец бе глобен с 500 евро за потапяне в римския фонтан „Треви“

Турист от Нова Зеландия беше глобен с 500 евро за гмуркане в известния фонтан „Треви“ в центъра на Рим, който беше отворен отново за туристи в края на 2024 г., макар и с някои ограничения.  Както съобщава CNN Travel, в неделя вечерта новозеландецът и двамата му сънародници били спрени от полицията, когато се опитали да проникнат на площада близо до..

публикувано на 01.03.25 в 13:20
Христо Димитров

Христо Димитров: Община Варна няма политика, гарантираща развитието на града

До края на тази година ще бъде извършен одит на дружеството „Градски транспорт“ ЕАД, като той ще бъде не само финансов, но и на процесите в самото предприятие. Това съобщи в предаването „Позиция“ на Радио Варна председателят на Варненския общински съвет инж. Христо Димитров. Той уточни, че общинските съветници за дали съгласие за нов кредит от..

публикувано на 01.03.25 в 13:18

Ще бъде оказана персонална подкрепа на нуждаещи се семейства от с. Тополи

Наясно сме с казуса от село Тополи, където 48 семейства, настанени във ведомствени жилища на бивше варненско предприятие, могат да останат без подслон. Става въпрос за имот, който впоследствие е продаден и към момента е частна собственост, a хората трябва да напуснат жилищата до края на април. По случая наш екип посети семействата на място в селото, а..

публикувано на 01.03.25 в 12:50