Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Надпис на български на 400 километра от Отечеството

Чували ли сте поговорките  „Българин без земя е като риба без перки" и  "Българин без земя е като къртица без нокти"?

Използват ги нашите сънародници от Бесарабия, които от векове живеят там. На 29 октомври е Денят на бесарабските българи, които отбелязват 179 години от строителството на  трипрестолния храм „Свето Преображение Господне“, открит официално през 1838 година в Болград.

Историческата справка показва, че българско етническо присъствие в Бесарабия датира от ранното Средновековие. Но значителното българско присъствие е от края на 18 и началото на 19 век. След всяка  Руско-турска война  с оттгелянето на руските войски тръгват кервани от хиляди българи, главно от източните части. Българите напускат родните домове и предизвикани от набезите на кърджалиите.

СнимкаТака в чуждата страна се оформя голяма българска диаспора, която през годините има различен статут на управление.

Голямо уважение българите отдават на генерал Иван Инзов,  който оглавява Попечителния комитет за чуждите поселници в Одеса и развива активна дейност за организирането на колониите в Южна Бесарабия. Той основава и Болград през 1821 година от български заселници, а техните наследници и днес почитат руския генерал като основател на града.

На 29 октомври 1838 година, след пет годишно строителство, се освещава трипрестолния храм „Свето Преображение Господне“. 

Проектът за изграждането на тази най-голяма българска църква е изготвен от известния руски архитект Аврам  Мелников.

В изграждането на храма е вложен доброволният труд на 10 000 преселници от българските земи. Храмът се освещава от бесарабския владика архиепископ Кишиневски и Хотински Дмитрий Сулима. Освещаването се извършва в присъствието на хиляди хора – домакини и гости от 82-те български колонии, а тържествата по този повод продължават четири дни.

СнимкаТогава за първи път звънват петте големи камбани на новия Божи храм, който няма равен на себе си в цяла Южна Русия.

На 28 юни 1858 година със съдействието на управителя на Молдова, българинът Никола Богориди, отваря врати Болградската гимназия „Св. Св. Кирил и Методий“, която изиграва много важна роля в Българското възраждане. Гимназията подготвя първите политически, просветни и културни дейци в България след Освобождението и възстановяването на българската държавност през 1878 г.

От средите на бесарабските българи произхождат военните- Георги Агура, Георги Тодоров,  Данаил Николаев, Иван Колев, Олимпи Панов, големият български учен и първ ректор на СУ "СВ. КЛимент Охридски"  Александър Тодоров – Балан, министър - председателите Александър Малинов и Димитър Греков, много историци, сред които  Димитър Агура,  Иван Забунов , Михаил Канев, Михаил Станчев, Николай Руссев , Николай Червенков, творците Иван Минковски, Иван  Шишман, Йона Тукусер , Кирилл Ковалджи , Руслан Мъйнов и други

 СнимкаДнес официално българите в Украйна и Молдова са около 300 000. Неофициално са вероятно и два пъти повече.

Всяка среща с българите и българския дух е празник за сънародниците ни от Бесарабия, в това са се убедели участниците в международния колопоход до Болгрод.

Няколко пъти с тях са се срещали Атанас Сивков и Огнян Колев, за първи път със сънародниците ни в Бесарабия общува учителят по литература  Даниела Куртева. 

„Тук се говори на български” – такъв надпис в българското училище в Болград впечатли участниците в първия международен колопоход до Бесарабия. Да се срещне с българската общност в Бесарабия била мечта на участниците в похода. 

Снимките са пред българската гимназия в Болград и от неделното училище, където в класната стая българите поставили надпис "Тук се говори на български".






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нови опити за измама от името на "Градски транспорт" във Варна

За нови опити за измама от името на "Градски транспорт" във Варна предупреждават от дружеството. Оттам поясняват, че предлагат  „нова бонус карта за 6 месеца".  "Не се доверявайте, не отваряйте посочената връзка и не предоставяйте лични данни", предупреждават от "Градски транспорт". Оттам припомнят, че  всички утвърдени видове превозни..

публикувано на 21.02.25 в 11:50

Безплатни прегледи за диагностика на глаукома организират във Варна

В Световната седмица за борба с глаукомата Университетската специализирана очна болница (УСБОБАЛ) във Варна организира безплатни профилактични прегледи за откриване и ранна диагностика на глаукома. Очното заболяване се счита за един от основните причинители на необратима загуба на зрение. Глаукомата най-често протича без симптоми и ако не се открие..

публикувано на 21.02.25 в 11:18

Варна участва в международно туристическо изложение в Букурещ

Община Варна участва в международното изложение International Travel & Tourism Fair 2025, чието пролетно издание се провежда от 20 до 23 февруари в Букурещ. Морската столица е представена не само като привлекателно място за морски ваканционен туризъм, но и като възможност за уикенд почивки, спа ваканции, културно-познавателни обиколки. Разнообразните..

публикувано на 21.02.25 в 10:50

Нови водопроводи за балчишките села Сенокос и Соколово

Два километра и половина водопровод по главната улица на село Сенокос, община Балчик, се предвижда да бъдат подменени, след като на февруарската си сесия местният парламент одобри Община Балчик да кандидатства с проектно предложение по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027.  Целта - ограничаване на диспропорциите в..

публикувано на 21.02.25 в 10:31

Образуваха дело по жалба срещу решение на РИОСВ за конгресния център на Алея първа във Варна

Дело по жалба срещу решение на Регионалната инспекция по околната среда и водите във Варна е образувано в Административния съд, съобщиха от съдебната институция. Жалбата е подадена от адвокат Мария Димитрова и жалбоподатели срещу решение (№ ВА-2 / ПР / 2025 г. на РИОСВ - Варна) за преценяване на необходимостта от извършване на оценка на въздействието..

публикувано на 21.02.25 в 10:18
Камчийски пясъци

“Право на природа“- новият проект на гражданската инициатива „Зелени закони“, представят на Конференция по демокрация утре

11-а Конференция по демокрация ще се проведе тази събота и неделя във Варна - събитие за споделяне на граждански инициативи, битки и успехи на гражданското общество. Форумът ще стартира с откриване на фотографска експозиция на новозеландската фотографка Мириам Стронг. Тя представя 11 вдъхновяващи истории на хора от цяла Европа, които..

публикувано на 21.02.25 в 09:58

Заловиха ало измамник, опитал да излъже 86-годишна жена от дългополско село

30-годишен мъж – известен на МВР и осъждан, е заловен от полицаите на Районното управление в Провадия след извършена от него телефонна измама.  Преди дни мъжът се е обадил на 86-годишна жителка на с. Величково, община Дългопол, и след като я въвел в заблуждение, че трябва да помогне на органите на реда за залавяне на „ало измамници“, я е накарал да..

публикувано на 21.02.25 в 09:55