Чували ли сте поговорките „Българин без земя е като риба без перки" и "Българин без земя е като къртица без нокти"?
Използват ги нашите сънародници от Бесарабия, които от векове живеят там. На 29 октомври е Денят на бесарабските българи, които отбелязват 179 години от строителството на трипрестолния храм „Свето Преображение Господне“, открит официално през 1838 година в Болград.
Историческата справка показва, че българско етническо присъствие в Бесарабия датира от ранното Средновековие. Но значителното българско присъствие е от края на 18 и началото на 19 век. След всяка Руско-турска война с оттгелянето на руските войски тръгват кервани от хиляди българи, главно от източните части. Българите напускат родните домове и предизвикани от набезите на кърджалиите.
Така в чуждата страна се оформя голяма българска диаспора, която през годините има различен статут на управление.
Голямо уважение българите отдават на генерал Иван Инзов, който оглавява Попечителния комитет за чуждите поселници в Одеса и развива активна дейност за организирането на колониите в Южна Бесарабия. Той основава и Болград през 1821 година от български заселници, а техните наследници и днес почитат руския генерал като основател на града.
На 29 октомври 1838 година, след пет годишно строителство, се освещава трипрестолния храм „Свето Преображение Господне“.
Проектът за изграждането на тази най-голяма българска църква е изготвен от известния руски архитект Аврам Мелников.
В изграждането на храма е вложен доброволният труд на 10 000 преселници от българските земи. Храмът се освещава от бесарабския владика архиепископ Кишиневски и Хотински Дмитрий Сулима. Освещаването се извършва в присъствието на хиляди хора – домакини и гости от 82-те български колонии, а тържествата по този повод продължават четири дни.
Тогава за първи път звънват петте големи камбани на новия Божи храм, който няма равен на себе си в цяла Южна Русия.
На 28 юни 1858 година със съдействието на управителя на Молдова, българинът Никола Богориди, отваря врати Болградската гимназия „Св. Св. Кирил и Методий“, която изиграва много важна роля в Българското възраждане. Гимназията подготвя първите политически, просветни и културни дейци в България след Освобождението и възстановяването на българската държавност през 1878 г.
От средите на бесарабските българи произхождат военните- Георги Агура, Георги Тодоров, Данаил Николаев, Иван Колев, Олимпи Панов, големият български учен и първ ректор на СУ "СВ. КЛимент Охридски" Александър Тодоров – Балан, министър - председателите Александър Малинов и Димитър Греков, много историци, сред които Димитър Агура, Иван Забунов , Михаил Канев, Михаил Станчев, Николай Руссев , Николай Червенков, творците Иван Минковски, Иван Шишман, Йона Тукусер , Кирилл Ковалджи , Руслан Мъйнов и други
Всяка среща с българите и българския дух е празник за сънародниците ни от Бесарабия, в това са се убедели участниците в международния колопоход до Болгрод.
Няколко пъти с тях са се срещали Атанас Сивков и Огнян Колев, за първи път със сънародниците ни в Бесарабия общува учителят по литература Даниела Куртева.
„Тук се говори на български” – такъв надпис в българското училище в Болград впечатли участниците в първия международен колопоход до Бесарабия. Да се срещне с българската общност в Бесарабия била мечта на участниците в похода.
Снимките са пред българската гимназия в Болград и от неделното училище, където в класната стая българите поставили надпис "Тук се говори на български".
6,5 милиона лева ще поискат с официално писмо до правителството Община Варна, Общинският съвет и синдикатите "Подкрепа" и КНСБ. Това стана ясно след срещата в общината на кмета на Варна Благомир Коцев, председателят на ОбС Христо Димитров, Георги Кулински - председател на Комисията по транспорт, Николай Антонов - изпълнителен директор на "Градски..
Представители на рибарски сдружения утре ще се срещнат с ръководството на Министерството на земеделието. На срещата ще бъдат обсъдени текущи проблеми и казуси, които са свързани със съставяне на актове и наказателни постановления на ловците на бяла мида, както и други проблеми на бранша. Това каза за Радио Варна д-р Йордан Господинов, който е..
Общоарменски благотворителен съюз "Парекордзаган" във Варна ще отбележи 101-годишнината от рождението на Шарл Азнавур, с поднасяне на венци и цветя на монумента на Маестрото на 22 май (четвъртък) от 18:30 ч., площад "Съединение". "Шарл Азнавур е световноизвестен писател, певец, поет и актьор, който ще остане завинаги сред най-големите имена в..
Първото издание на фестивала Animalia Art Fest посветен на децата и животните ще се проведе днес, 26-ти май понеделник, до кривото дърво в Морската градина във Варна. Работилниците ще са тематични – децата ще моделират с глина и пластилин и ще рисуват животни. Включени са и два безплатни демо класа на художничката Светлана Димитрова, която ще..
На 20 май отбелязваме Световния ден на клиничните проучвания. По този повод организаторите на кампанията „Пациентите от бъдещето“ напомнят колко важни са те за разработването на нови терапевтични решения. Над 2800 са активните клинични проучвания в България, а 304 набират пациенти в момента по данни на международния портал cliniclatrails.gov...
Експерти от Световната банка в момента изготвят анализ на възможностите за развитие на пристанище Варна и до края на годината ще обявим процедура за публично-частно партньорство. Целта ни е да привлечем международни фондове и компании, които да осигурят достатъчно инвестиции за модернизацията му, да привлекат нови товародатели и да увеличат..
Над 162 000 дружества и еднолични търговци вече обявиха доходите си пред Националната агенция за приходите, повече от месец и половина преди изтичането на крайния срок. Над 12 000 са във Варна. За цялата страна близо 30 000 са подадените до момента годишни данъчни декларации от едноличните търговци и земеделските стопани, избрали този ред на облагане,..