Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Днешните будители: Да не пресъхват родовите корени!

| обновено на 01.11.17 в 05:46

Да не се прекъсва родовата връзка - на това особено държат в село Кичево. Само на 10 километра от областния град  Варна и 25- от общинския център, местните хора са мотивирани не само да задържат децата, но и да ги запознаят с историята.До 1934 година името на селото е Джеферли. Местното население е съставено от гагаузи и преселници от селата Еркеч и Голица. Затова и именно такива костюми може да се видят в етнографската стая, която от години съществува към местната библиотека, а от новата учебна година подредиха и кът с битови предмети в една от класните на основно училище „Св.Климент Охридски", което обаче е средищно и събира и децата от съседните.

Женска гагаузка носия, еднорога вила, сито, бъклица, проходилка, самар - това са част от предметите, до които се докосват всеки ден учениците.
" Това е от програмата за формиране на патриотично възпитание и за формиране на ценностна система" , споделя Виктория Жекова, учител по български език и литература.
Снимка В процеса на обучение тя използва част от предметите, за да покаже нагледно как са работили бабите ни.
Например паламарката - дървена ръкавица за последните три пръста на ръката, която се използва при жънене със сърп.
На върха паламарката завършва със закривено навътре рогче, дълго около 10 см. Предназначението на паламарката е да обхваща повече класове и да предпазва ръката от наранявания със сърпа, тъй като при работа с него класовете се режат непосредствено под хваналата ги ръка.
С помощта на рогчето се извършва и връзване на снопи.

Сега в домовете няма предметите на нашите баби, то е спомен, но трябва да разкажем и  покажем на младите, категорична е Милена, родител на един от учениците.
Сбирката на училището има и още "експонати". Но на много специално място се съхранява 100-годишния звънец, който е още от основаването на училището


Снимка

Дървено корито, ямурлук, ръчно изработени покривки за легла, възглавници на повече от век има и в етнографската стая, която се намира в библиотеката в село Кичево.
 
"Споменът е този, който най-много топли. Човек трябва да пази своето минало, духът и своя корен, за да се запазим цели в това време. Моята цел е да покажа на младото поколение да живее близо до природата и до земята. Трудно може да ги променим, но поне може да им покажем, че е имало един друг свят. За тях това е един друг свят", с емоция разказва секретарят на читалище „Христо Ботев“ –Екатерина Дянкова.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Община Варна: Няма издадени нови заповеди за премахване на дървета до Паметника в кв. "Бриз"

Няма издадени нови заповеди за премахване на дървета до Паметника на българо-съветската дружба в квартал „Бриз“, информират от пресцентъра на Община Варна. Във връзка с опасенията на гражданите за горичката под паметника на "Почивка", мога да заявя, че на Жеравен хълм няма да се секат повече дървета, коментира с пост във Фейсбук кметът на Варна..

публикувано на 25.02.25 в 20:50

Варненски бащи на протест с искане за законодателни промени

Бащи ще излязат на протест във Варна с искане за равни родителски права при отглеждането на децата си. Те ще изразят своето недоволство от 9 до 10 часа в сряда, 26 февруари, на  бул. "Владислав Варненчик" 108, пред офиса на Районния съд във Варна, "Синя стая",  и от 10:15 до 11:00 ч. пред Районния съд във Варна, на бул "Владислав Варненчик" 57...

публикувано на 25.02.25 в 20:23

15 км/ч максимална скорост за велосипеди и електрически тротинетки в Добрич

Максималната допустима скорост за управление на велосипеди и индивидуални електрически превозни средства (ИЕПС) на територията на община Добрич да е 15 км/ч прие Общинският съвет на редовно заседание, предаде БТА. Към одобрената Наредба за изменение и допълнение на Наредбата за организацията, безопасността на движението и дисциплината на водачите на..

публикувано на 25.02.25 в 17:12

Безплатни прегледи за диагностика на сънна апнея и хъркане във Варна

Във връзка със Световния ден на съня 14 март, Медицинският университет във Варна организира безплатни диагностично-консултативни прегледи за хора с проблеми с обструктивна сънна апнея и хъркане.  Прегледите ще се проведат в периода  4-2 1 март  в Университетския медико-дентален център на адрес: Варна, бул. „Цар Oсвободител“ №84, ет. 1, каб. №114...

публикувано на 25.02.25 в 17:10

Според данни от камера тролейбусният стълб във Варна е паднал преди появата на автомобила (ВИДЕО)

Над 1 700 тролейбусни стълбове във Варна ще бъдат обследвани със специализирана апаратура, за да бъде направен точен анализ дали има изтъняване в основата им. Това уверение е получил от дружеството "Градски транспорт" заместник-кметът по сигурността Илия Коев, съобщи самият той за Радио Варна. За тази цел ще бъде наета лаборатория, като засега няма..

публикувано на 25.02.25 в 16:50

Списание ЛИК с брой, посветен на 90-годишнината на БНР

Списание ЛИК посвети февруарския си брой на Българското национално радио. На 25 януари се навършиха 90 години от създаването на медията. На тази дата през 1935 г. цар Борис ІІІ издава указ, с който радиоразпръскването в България става държавна собственост. Изданието на Българската телеграфна агенция (БТА) е озаглавено "БНР 90 години по-късно". То ще..

публикувано на 25.02.25 в 15:00

Рисково кръстовище на варненския бул. "Левски"

Летящи с висока скорост тротинетки – сериозен проблем както за пешеходци, така и за шофьори. Не липсват и тежките инциденти. На скорошно заседание на комисията по „Обществен ред и безопасност на движението“ към Общинския съвет във Варна беше обсъден един от опасните участъци в града - к ръстовището на булевард „Васил Левски“ с улица „Васил..

публикувано на 25.02.25 в 14:59