На 24 октомври 1929 година в едно несъществуващо вече село се ражда момче, което кръщават Йордан. В литературата остава с фамилията Радичков, защото имало спор коя да бъде, тъй като съвпадала с тази на редактора...След това той става "кръстник" на много от новото поколение писатели...
Обич свързва в трайно приятелство писателят Йордан Радичков и художникът проф. Галилей Симеонов. Те поставят основите му още в Берковската гимназия. Приятелството им остава години след физическата смърт на писателя. Като абитуриенти не отишли на бала, но си обещали единият да напише романа „По коловоза”, а другият да го илюстрира. Така и не се стига до книга с точно това заглавие, но цялото творчество на Мъдреца от Калиманица е именно това, споделя неговият приятел днес.
И си спомня: " Йордан донесе от Сибирската тундра, че там един евенк му казал - няма да отговорим на въпроса дали има Бог. Има - няма, ние сме длъжни да живеем все едно го има!" И това ще ни направи много стабилни...
С какво остана Радичков след своята физическа смърт?
Йордан има едно малко и скромно завещание. Това е завещание на душата му. Йордан беше един много фин, един много деликатен човек и много мил човек. Това е един строителен материал на човек, който е погледнал дълбоко на живота. Такъв финес на такава селската душа. Той беше невероятно деликатен и завладяващ. Това ми стига, за да не се спъвам в живота...
Родното село на Венелин Захариев е на десетки километри от това на Радичков. Имат само 10 години разлика и затова и двамата са видели нещата, които описва. Разказва за Батозата и локомобила, с която навремето жънели снопите. Помнят и падналия американски самолет, който не успял да премине Балкана и паднал в селата заедно със 7 парашутисти. Направил е поне 50 картини по неговите разкази и 2 изложби, провокирани от творчеството на Радичков. "Всичко, за което говори, аз го виждах в детството и сега го виждам", допълва Вензах, в чийто дом се използват предмети на бита на около век.
"Дърво на живота" по теми от творчеството на Радичков направиха в Берковица, където е учил той, местните художници Чавдар Антов и Димитър Гоцак.
Заглавието е от разказ на Радичков. Увековечени са образите, с които Йордан Радичков разкрива посланието си за връзката на човека с природата - врабчетата, петела, козата. Колело от каруца напомня за цикъла на живота. Изобразени са Свети Георги Победоносец, който убива змея, включително черквата в родното село Калиманица, което вече не съществува на картата.
Родното село на Радичков - Калиманица, е изселено заради строителството на язовир "Огоста". Там остават недовършената църква, която местните хора с желание сами строили, защото нямали храм ...
Остава и вековният дъб, под който някога било училището.
Остават и непреместените гробове на хората, а надписите по надгробните паметници доказват, че още преди десетилетия там задружно са живеели хора от различни етноси...
Водите на язовира така и не достигат дворовете на хората, но от тях вече няма физически спомен. Остава обаче творчеството на Радичков, разказва приятелят Милан Миланов, историк.
Решението на политическата криза у нас беше намерено от политическите партии, но това, че те сполучиха с това си действие, не означава, че пътят пред тях ще бъде лесен. Това коментира за предаването "Пост Фактум" политологът и журналист в Радио Стара Загора Живко Иванов. България има редовен кабинет, депутатите избраха Росен Желязков за..
Интервю с Frank Allain - The Watcher (FEN) Английската атмосферична пост блек метъл група FEN идва за първи самостоятелен концерт в България по покана на „EventEase“. Датата е 26-и януари 2025 година, а мястото е малката зала на софийския клуб „Mixtape 5“. На сцената преди FEN ще се качат EMBRACE BY DARK и HISTORIAN. Със съдейстивето на..
Да бъде отменен достъпът до информация за разследвания и проверки, касаещи прокуратурата. Това е поискал от Върховния административен съд (ВАС) изпълняващият функцията главен прокурор и единствен кандидат за длъжността „главен прокурор“ Борислав Сарафов. За това алармира екипът на Програма „Достъп до информация“ , като изразяват надежда, че „ всички..
Със сигурност предлаганият кабинет "Желязков" ще започне с крайно ниско доверие. Поради липса на политическа алтернатива обаче, хоризонтът на управление може и да не бъде толкова кратък. Това коментира в предаването на Радио Варна Post Factum политологът Ивайло Илиев. Според него сметките могат да се объркат, ако партия "Величие" влезе в парламента. В..
Да бъде възстановено възнаграждението за придобит трудов стаж и професионален опит, по-известно с понятието "клас прослужено време", за държавните служители, настояват от КТ "Подкрепа". Вече има организация за събиране на подписка във всички синдикални структури. Това каза Васил Василев, председател на регионалната синдикална организация КТ "Подкрепа"..
2025 година е по-специална за българите, пътуващи до Китай. В края на миналата година стана ясно, че през тази ще можем да посещаваме най-многолюдната страна в света, без да ни е необходима виза. Предизвикателствата да организираме визитата си там обаче не са никак малко. Отдавна сме свикнали да си помагаме с какви ли не мобилни приложения, а сред..
Младите кинематографисти от киношкола „Братя Люмиер“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс канят варненци на открит урок в отдел „Изкуство“ на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“. Той ще се проведе днес, 13 януари, от 17 часа. Поводът е рождената дата на българското кино. На 13 януари 1915 г. се е състояла премиерата на първия български филм..