Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сефарадската синагога във Варна - стар облик, ново предназначение

| обновено на 27.11.17 в 16:30
8
Олег Калдерон
Снимка: Димитрина Дончева
Още една от старите сгради на Варна ще заживее нов живот – Сефарадската синагога на  еврейската общност. Построена е през 1890 година, но днес от нея са останали само външните стени. Напук на времето и времената, на челната фасада е запазена характерния за много синагоги по света акротерий, представляващ стилизация на "Мойсеевите скрижали".  Сефарадската синагога е първият монументален еврейски молитвен храм във Варна. Строена е в мавритански стил, с отделни готически елементи. Фасадата е била богато орнаментирана, в контраст с постройките около нея и доста високо над тях.  Днес сградата е неоткриваема и  почти невидима.  Тя е "затисната" между Адмиралтейството и жилищни сгради, макар че адресът й е на ул. "Преслав". Предстои нейното възраждане, макар и не като молитвен дом,  а като  културен център. Повече разказва Олег Калдерон, председател на районната организация на евреите "Шалом" във Варна.

- Сградата ще бъде възстановена външно във вида, в който е била някога, но предназначението няма да е вече синагога, а ще бъде културно средище. В него ще има многофункционална зала и зали за обучение, като тенденцията е да има обучение на деца в областите на съвременните технологии, изкуството и култура.Така смятам ще се възвърне духовната същност на сградата.

- Каква е историята на сградата?

- Построена е през 1890 година от варненската сефарадска еврейска община. Съществувала е като синагога до Втората световна война. Затворена е със Закона за защита на нацията. След войната не е заработила като синагога по ред причини - едната  от които, че  в края на 40-те години на миналия век огромна част от българските евреи се изселва в Израел. Около 1960 година е "подарена" на държавата. Тя пък от своя страна я прави зала за бокс. Предоставя я на военноморските сили и на Флотско-студентско физкултурно дружество "Черно море" и там тренираха боксьорите на "Черно море". Това е до 1989 година, когато и самото физкултурно дружество промени същността си. През 1992 година ни върнаха собствеността, но реално ние успяхме да влезем в сградата много по-късно - след 2000 година. Като наследство получихме четири стени без покрив с една гора вътре.
Къщата на равина е все още във владение на Министерството на отбраната - респективно военноморските сили. До сега не се намери политическа воля в това министерство да върне тази сграда на еврейската общност. Тя също е строена с парите на варненските евреи.

- Тя в какво състояние е в момента?

- В добро състояние, защото се експлоатира от военните. Те имат нещо вътре. Много пъти съм поставял въпроса за връщане на сградата пред различните командващи ВМС. Стигал съм и до министър на отбраната. Отговорът е, че е много ценна за националната сигурност. Ако националната ни сигурност се крепи на тази сграда - съм съгласен. Но на мен не ми звучи убедително. Още повече, че аз самият съм бивш офицер и имам някаква представа от националната сигурност.

- Това означава ли, че няма да се откажете от нея?

- Аз лично - никога няма да се откажа! И ще продължавам да се боря тя да се върне във владение на еврейската общност. Това е комплекс от две сгради с една архитектура замислени по определен начин и там може да стане невероятен културен център.

- Всъщност Вие сега ще възстановите половината от това, което е било?

- Може да се каже, че - да.

 - Как ще изглежда новата сграда?

- Отвън сградата ще бъде възстановена във вида, в който е била построена. От вътре ще бъде на 5-6 етажа с една многофункционална зала, в която ще се влиза през бившия главен вход на  синагогата. Останалото ще бъдат етажи с помещения за обучение. В момента обектът е обезопасен, няма достъп до сградата, има мрежи по стените, както и табели, че е опасно. Сега се подготвя проектът и се уреждат административните формалности. Началото на строителството може да започне в края на пролетта или началото на лятото на 2018 година.  Самото строителство ще продължи не повече от година и половина.

- Какво ще означава за Вас тази сграда, когато бъде възстановена?

- Много! Това е знакова сграда както за града, така и за еврейската общност. Била е много красива синагога! Да вдъхнем живот в тази сграда е отколешна мечта. Надявам се тя наистина да привлече много хора с това, което ще предложи на варненци. Да живее, тази сграда трябва да живее!





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
снимката е илюстративна

За минути се намира вейп с наркотично вещество във Варна

За две минути във Варна може да се намери вейп с наркотично вещество в него както от ученици, така и от възрастни. Това се случва най-често чрез познати през телефона, могат да се намерят през дилъри, а също и през много момчета и момичета, които продават на улицата. Това казаха за Радио Варна Лилия Маринова и Янита Василева от Градския..

публикувано на 08.01.25 в 07:10
Лора Георгиева

Лора Георгиева: АКФ откри палитра от роднински назначения и връзки в "Булгартрансгаз"

Втората част на разследването на Фондация „Антикорупционен фонд“ (АКФ), посветено на аферата "Чирен", разкрива политически назначения, уютни постове за роднини на висши държавни чиновници и конфликти на интереси в редиците на държавното дружество "Булгартрансгаз". Разследването беше публикувано вчера, а в идеото, озаглавено „Газ, роднина,..

публикувано на 07.01.25 в 18:35

Влад Уласевич (JINJER): Най-важният албум е винаги следващият

Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях уведомен да не задавам въпроси за войната. За това и темата не е засегната в интервюто. За него Влад..

публикувано на 07.01.25 в 07:25
Йоанна Драгнева

Йоанна Драгнева: С удоволствие нося името на дядо - Йонко Татаров, създател на специалността "Поп и джаз оркестър" в НМА

Имен ден празнува днес певицата Йоанна Драгнева. В предаването на Радио Варна "Новият ден" тя разказа, че носи името на своя дядо Йонко Татаров, създател на специалността "Поп и джаз оркестър" в Националната музикална академия. Самата Йоанна е завършила Средно музикално училище "Любомир Пипков" с профил „Ударни инструменти“, а след това следва в..

публикувано на 07.01.25 в 07:07
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Най-лошият вариант за страната са поредни предсрочни избори

Повечето политически сили имат интерес поне временно да вкарат държавата в релси и да бъде съставено правителство, за да бъдат успокоени обществените тревоги. Най-лошият вариант пред страната ни са поредни предсрочни избори. При евентуални такива не е изключено Наталия Киселова да бъде избрана на служебен министър-председател. Това коментира в..

публикувано на 06.01.25 в 19:20

Лесни хитрини, с които да намалим сметките за ток

В сезона на дебелите сметки за отопление и изтънелите джобове след празниците е добре да си припомним съветите на специалисти как да спестяваме. От 1 януари цената на електроенергията за битовите потребители се вдигна средно с 8%.  Да проветряваме по няколко пъти на ден за минута с широко отворен прозорец, а да не го оставяме открехнат, което намалява..

публикувано на 06.01.25 в 08:05
Иво Инджов

Иво Инджов: Задълбочава се разломът между хората и политическите елити

Преговорите за съставяне на управленско мнозинство се фокусират върху конкретни мерки, липсва обаче разговор за реформи и за бъдещото развитие на страната. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна политическият анализатор доц. Иво Инджов. Според него: „Няма идея как да се развива България от тук насетне, а ние имаме драматични проблеми..

обновено на 05.01.25 в 09:42