Етнографска изложба „Петелът – слънчевият символ в човешкия бит и култура“ откриха днес в изложбената зала на Археологическия музей във Варна. Експозицията е част от частната колекция на Пламен Георгиев от Враца, който в продължение на 4 години събира предмети от българския и световния бит и култура, с изображения и фигури на петел.
В изложбата са представени повече от 200 предмета с изображения на петел. Могат да се видят керамични, стъклени, дървени, метални, порцеланови съдове, тъкани, възглавници, престилки, монети, икони, кръстове, значки, книги, календари, пана за стена, мартеници, обложки за грамофонни плочи, детски играчки… Огненият петел като митологичен образ е намерил своето място във всички елементи от човешкия бит и култура. Експонатите в изложбата са от България, Русия, Китай, Франция, Белгия, Германия, Швейцария.
Петелът символизира слънцето, зората, новото начало и разбуждането. Затова 2017 г. е година на успехите и триумфа. Петелът е боец, предизвикателен, но справедлив и общителен. Той е изпълнен с енергия и е истински господар на своята територия, за всичко се грижи сам, затова целият „двор“ чувства неговата загриженост.
В миналото у нас във всяка къща трябва да има петел, защото иначе тя ще опустее. Затова най-тежката клетва е: „Петел да не ти пее в къщата!“ И при лекуването на болестите баячките ги изпращат „там, където петел не пее“.
Петелът заема важно място в много семейни и календарни обичаи и най-вече по време на традиционната сватба. На Петльовден (2 февруари) във Варненско, Карнобатско, Бургаско, Котленско и другаде за здравето на момчетата се принася кръвна жертва – петел, символ на мъжкото начало. Във вярванията на българите петелът, главата му, кръвта му, перата и гребенът му имат апотропеично (предпазно) значение. Петльовите пера служат за украса по главата и младите жени, но те ги пазят и от уроки, от лоша среща, от магии и лоши духове. Като символ на пробуда към знание петелът е и основната фигура в печата на първото българско класно училище – Габровската (Априловската) гимназия.
Община Варна издаде разрешение за разполагане на 20 шатри на изложението „Алея на книгата“ в центъра на града - пешеходната част на бул. „Княз Борис I“. Събитието, което традиционно се провежда в началото на август, ще бъде подкрепено и финансово от общината чрез бюджета на дирекция „Култура и духовно развитие“, съобщиха от общинския пресцентър...
Варненският драматичен театър „Стоян Бъчваров“ учредява в края на септември свой международен фестивален форум. Първото издание на Международния черноморски театрален фестивал (МЧТФ) ще се проведе в морската столица от 24 до 28 септември. Фестивалният слоган „Театърът се вълнува“ търси асоциативно емоционален паралел между изкуството и морето...
Констелационен театър "Звездни хора" гостува във Варна с представлението "Искам, но Трябва" на 19 юли в Арт салона на Радио Варна. В него през играта на Аватари, се разкриват вътрешните драми на Човека, които изпиват енергията му. За петима души от публиката, избрани на случаен принцип, ще бъдат изиграни пет етюда, в които чрез езика на тетралната..
Концертът „Разходка из Виена“ ще бъде представен на 19 юли, събота, от 18 ч. в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“. Организатор на събитието, което събира на варненска сцена двете талантливи пианистки с успешна концертна и преподавателска кариера в САЩ и Европа - Венета Нейнска и Пепрон Пилибосян , е Общоарменският благотворителен съюз..
Във Варна е подредена финалната изложба от 18-ия Международен фотографски салон. Най-силните и въздействащи творби са показани на пана в пространството между Фестивалния и конгресен център и сградата на бившия хотел „Одесос“. Или с други думи - площад „Антон Новак“. Днес е официалното откриване. Присъдени са 121 награди – индивидуални и..
„Тютюн“ – най-гледаната постановка на Варненския драматичен театър, удостоена с Награда Варна за 2022 г., излиза на откритата сцена на Летния театър на 1 септември. Калин Врачански е в ролята на Борис Морев, а Александра Майдавска талантливо изгражда образа на Ирина в разтърсващия и чувствен спектакъл за невъзможната любов на фона на жестокостта на..
122 години от избухването на Илинденско-Преображенското въстание ще бъдат отбелязани на 19 юни във Варна. Програмата започва в 10 часа в парка на район "Аспарухово" с официално откриване и заупокойна молитва и продължава с фолклорна програма. Организатори на събитието са Македонското културно-просветно дружество "Гоце Делчев" и Регионалното тракийско..