Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съдът отне имущество за над 4 млн. лв. от бившия главен архитект на Каварна

Снимка: Регионална телевизия Добрич

Окръжен съд - Добрич отне в полза на държавата имущество за 4 306 026 лв. от бившия главен архитект на Каварна Юлиян Илиев, бившата му съпруга и двете им дъщери. С решението на  съда от семейството се отнемат земеделски земи, поземлени имоти, апартаменти, автомобили, стойността на дружествени дялове от търговски дружества и средства от продажбата им, както и суми по множество банкови сметки, съобщи пресцентърът на Окръжния съд. Отнетото от  Илиев  имущество е на стойност 1 033 551 лв., от съпругата му - на стойност 2 954 684 лв. и от двете им дъщери - на стойност 137 254 и 180 537 лева. Производството в Окръжния съд е образувано в края на 2014 г. по иск на Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество /КОНПИ/, внесен въз основа на извършена проверка за установяване на значително несъответствие в имуществото на Юлиян Илиев. Проверката е започнала, след като Илиев бил привлечен като обвиняем за престъпление по служба. Срещу него тогава е било повдигнато обвинение за това, че в периода 24 април 2007г. до 28 ноември 2008г. в качеството си на длъжностно лице - главен архитект при Община Каварна, в условията на продължавано престъпление, е използвал служебното си положение, за да набави за съпругата си противозаконна облага, като от деянията са настъпили значителни вредни последици за Община Каварна.

  Проверката на КОНПИ е обхванала  периода от 24 юни 2003 г. до 24 юни 2013 година. Комисията е проверявала и имуществото на бившата му съпруга, тъй като е доказано, че независимо от формалния си развод, двамата са продължили да живеят заедно и да имат общо домакинство. Ответници по същия иск са и двете им дъщери, на които са били прехвърлени незаконно придобити имуществени права.

  За да установи основателността на претенциите към семейството, Окръжният съд  разгледа доходите и разходите на всеки от ответниците.В хода на делото са назначени съдебни технически, автотехническа, оценъчни и икономическа експертизи. Въз основа на заключенията на вещите лица е установено, че за проверявания период е налице значително несъответствие между доходите на семейството и придобитото от тях имущество. Съдът прие, че в хода на съдебното производство четиримата не са доказали законен произход на средствата за придобиване на процесното имущество, предявените от КОНПИ искови претенции са изцяло доказани - и по основание, и по размер, поради което ги уважи  изцяло. Първоначално претендираната от КОНПИ сума беше в размер на 4 690 825 лева. Впоследствие Комисията се отказа от предявен иск за отнемане на двуетажна жилищна сграда в Каварна, тъй като тя е била придобита преди началото на проверявания период. Направени са  и други  корекции  в исканите суми. В резултат на това общата цена на първоначалния иск  беше намалена - от 4 690 825 лв. на 4 306 026 лева. Решението на Окръжен съд - Добрич подлежи на обжалване пред Апелативен съд - Варна.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова автобусна линия Варна - Пловдив обслужва маршрута от миналата седмица

Нова автобусна линия Варна - Пловдив обслужва маршрута от миналата седмица. Това каза управителят на автогарата във Варна Веселин Михайлов в предаването на Радио Варна "Новият ден". Той припомни, че много превозвачи досега са правили опити да възстановят направлението, но след това са се отказвали, тъй като се е оказвало икономически нерентабилно...

публикувано на 11.08.25 в 12:00

Президентът наложи вето върху Закона за държавата собственост

Президентът Румен Радев наложи вето върху разпоредби от приетите на 31-и юли промени в Закона за държавата собственост, предаде БНР. В мотивите си държавният глава посочва, че приетите в последния момент промени отнемат установени в закона гаранции при осъществяване на определени разпоредителни сделки с имущество, поверено на държавата, и се улеснява..

публикувано на 11.08.25 в 11:49

15 минути безплатен престой за коли на единия от паркингите на автогарата във Варна

Безплатен престой от 15 минути за автомобили, посрещащи или изпращащи пътници, осигурява фирмата концесионер, поддържаща един от паркингите до автогарата във Варна. Това каза Веселин Михайлов, управител на автогарата в морската столица, в предаването на Радио Варна "Новият ден". Той посочи, че времето на толеранс е увеличено с 10 минути. Михайлов уточни,..

обновено на 11.08.25 в 11:08
Снимката е илюстративна

Експерт за закона за хранителните доставки: Лобистки, няма да има по-ниски цени

"Това е закъснял законопроект, който не покрива целите, за които е закъснял. Този законопроект не е нов, той се движи в годините. Промените в него обаче не са за добро. Промените го правят силно лобистки - регламентира минимални надценки за едни, максимални за други." Това мнение изрази пред БНР Александър Йоцев , бивш заместник-министър на..

публикувано на 11.08.25 в 09:58

Новопостроената детска градина „Бялата лястовица във Варна отваря врати на 15 септември

На 15 септември новата детска градина №52 „Бялата лястовица“ ще посрещне първите приети и записани деца. Тя се намира в район „Одесос“, на ул. „Велчова завера“ №12 и е с капацитет от 100 деца (4 групи с по 25 деца). Строителството на учебното заведение приключи по Програмата на МОН „Изграждане, пристрояване, надстрояване и реконструкция на детски ясли,..

публикувано на 11.08.25 в 09:37

Жители на Конфуто на мирен протест, искат достъп за децата си до двора на Механото

Живеещи в района на Техникумите се събират на мирен протест тази вечер с искане за свободен достъп до двора на Техническата гимназия, извън учебно време. Това каза Владимир Пирев от сдружение "Деец". Проблемът от години не намира трайно решение, това е третият протест на жителите на т. нар. квартал Конфуто, припомни Пирев. Той посочи, че заради гъстота..

публикувано на 11.08.25 в 09:30

В понеделник ще се проведе протест на граждани, желаещи свободен достъп до двора на Професионална техническа гимназия във Варна

От 18:30 часа в понеделник, пред входа на Професионалната техническа гимназия ще се състои протест. Целта му е да се осигури обществен достъп до двора на учебното заведение извън учебно време. Преди два месеца се е състояла тристранна среща в община Варна, на която са присъствали представители на общинската власт, РУО и ръководството на..

публикувано на 10.08.25 в 17:36